Damy - empik

Mocno nieaktualne strony. Historia w internecie na październik 2016

Autor: | 22 września 2016 | 209 odsłon

Święty Józef smażący jajecznicę. Konrad von Soest, kwatera ołtarza w Bad Wildungen, około 1403 (źródło: domena publiczna).Dla uczniów pierwszy miesiąc szkolnej męki już prawie minął. Jak lekcje historii? Trochę nuda? Nie martwcie się, coś na to poradzimy. Studenci, wy dopiero zaczniecie swój trud. I wy pozostali w codziennym kieracie pracy! Wam też przyda się jakaś odskocznia! Zapraszamy zatem na najnowszą odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

W poniższym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie!

1. W barokowej Warszawie

awatarz

Warszawski Barok to strona działająca na przekór mainstreamowi. Architektura XVII i XVIII wieku jest chyba najbardziej niedocenianym, a wręcz nienawidzonym stylem architektonicznym. Nie znoszą go zarówno fani modernizmu, jak i zagorzali miłośnicy gotyku (o zgrozo, jak często „zbarokizowanego”). Autor strony przypomina, że to właśnie barok był okresem świetności Warszawy.

2. Fantastyka dla starych pryków

fantastyka

Fantastyka z lamusa przenosi nas w czasy naszych pradziadków i ich wizji przyszłości pełnej niesamowitych wynalazków. Na stronie odnajdziecie latające samochody, cuda architektury futurystycznej, wirujące stoliki, podniebne miasta a nawet niezwykłe zmutowane zwierzęta. Ile z tym wizji stało się rzeczywistością?

3. Irytujący miłośnik staroci

historyk-irytujacy

Irytujący Historyk to kanał na YouTube, którego autor publikuje filmy dotyczące szerokiego spektrum zagadnień historycznych. Tytułowy „Irytujący Historyk” to prawdziwy miłośnik staroci: na jego kanale znaleźć można filmy o historycznych militariach, starych samochodach a nawet maszynach do pisania. Jest też coś dla tych, którzy nie lubią staroci: „Dzieci żołnierze”, „Historia terroryzmu” i „Rozpad Jugosławii” to tylko niektóre tematy poruszane przez „Irytującego Historyka”.

4. Encyklopedia staropolska w przystępnej formie

encyklopedia-staropolska

Strona Encyklopedia Staropolska podług autorów różnych zaciekawi każdego miłośnika przeszłości. Na ścianie tego facebookowego profilu odnaleźć można linki do świetnych dziewiętnastowiecznych tekstów zdigitalizowanych na Polonie. Nie każdy jednakże ma cierpliwość do czytania takich tekstów jak „Encyklopedia Staropolska” Zygmunta Glogera lub Aleksandra Brücknera. Jeśli należysz do grona uczulonych na ciężki styl pisarzy z XIX wieku i międzywojnia a przy tym kochasz historię dawną to Encyklopedia Staropolska podług autorów różnych jest stroną także dla Ciebie. Autor profilu publikuje również wiele świetnych litografii i zdjęć.

5. W muzeum bez wychodzenia z domu

muzeumwp

MuzeumWP to kanał na YouTube, który publikuje oficjalne filmy i reportaże ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jeśli jesteś miłośnikiem militariów a nie mieszkasz w Warszawie, nie masz czasu na podróż do stolicy lub zwyczajnie nie lubisz wychodzić z domu to kanał MuzeumWP na pewno Cię zainteresuje. Strona publikuje relacje z wystaw i konferencji prasowych, dzięki czemu będziesz ba bieżąco z wydarzeniami w Muzeum Wojska Polskiego . Najciekawsze jednak są filmy prezentujące konkretne obiekty, a także spotkania z żyjącymi świadkami wydarzeń historycznych.

6. Ubierz się jak człowiek średniowiecza

ubiory

Blog Unicorns. Ubiory dawne od podszewki poświęcony jest, jak sama nazwa wskazuje strojom, czyli chyba najbardziej ulotnym zabytkom przeszłości. Autorka bloga porusza kwestie rekonstrukcji i ikonografii dawnych ubiorów, ale również porusza tematy współczesne, takie jak moda inspirowana dawnymi wiekami. Blog z pewnością zaciekawi nie tylko wszystkich zainteresowanych życiem codziennym w dawnych wiekach, ale także pasjonatów mody.

7. Na bieżąco z wykopkami

archeowiesci

Archeowieści to serwis informacyjny prezentujący najnowsze odkrycia, badania i hipotezy z dziedziny archeologii. Na stronie znajdziesz wszystko to co fascynuje miłośnika historycznych wykopków: garnki, kości, biżuteria i architektura kopalna.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Pogrzeb
w drugiej połowie XIX wieku w Galicji z powodu głodu umierało nawet 50 tysięcy osób rocznie? Przeciętna długość życia wynosiła zaś 27 lat dla mężczyzny i niewiele więcej dla kobiety.

stalin_childhood-340x340
Stalin jako dziecko przeżył wypadek, który zakończył się atrofią mięśni lewej ręki i jej trwałą niesprawnością? To właśnie inwalidztwo uchroniło go przed służbą wojskową i prawdopodobną śmiercią na polach bitew I wojny światowej.

miniaturka
…bohater legend arturiańskich czarodziej Merlin miał swój historyczny pierwowzór? Najprawdopodobniej był nim Myrrdin Wyllt żyjący w VI wieku w Walii, bard króla Gwenddolau. Jego imię zostało zmienione, bo wymową przypominało francuskie słowo… gówno.