Polskie Imperium

Mocno nieaktualne strony. Historia w internecie na październik 2016

Autor: | 22 września 2016 | 400 odsłon

Święty Józef smażący jajecznicę. Konrad von Soest, kwatera ołtarza w Bad Wildungen, około 1403 (źródło: domena publiczna).Dla uczniów pierwszy miesiąc szkolnej męki już prawie minął. Jak lekcje historii? Trochę nuda? Nie martwcie się, coś na to poradzimy. Studenci, wy dopiero zaczniecie swój trud. I wy pozostali w codziennym kieracie pracy! Wam też przyda się jakaś odskocznia! Zapraszamy zatem na najnowszą odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

W poniższym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie!

1. W barokowej Warszawie

awatarz

Warszawski Barok to strona działająca na przekór mainstreamowi. Architektura XVII i XVIII wieku jest chyba najbardziej niedocenianym, a wręcz nienawidzonym stylem architektonicznym. Nie znoszą go zarówno fani modernizmu, jak i zagorzali miłośnicy gotyku (o zgrozo, jak często „zbarokizowanego”). Autor strony przypomina, że to właśnie barok był okresem świetności Warszawy.

2. Fantastyka dla starych pryków

fantastyka

Fantastyka z lamusa przenosi nas w czasy naszych pradziadków i ich wizji przyszłości pełnej niesamowitych wynalazków. Na stronie odnajdziecie latające samochody, cuda architektury futurystycznej, wirujące stoliki, podniebne miasta a nawet niezwykłe zmutowane zwierzęta. Ile z tym wizji stało się rzeczywistością?

3. Irytujący miłośnik staroci

historyk-irytujacy

Irytujący Historyk to kanał na YouTube, którego autor publikuje filmy dotyczące szerokiego spektrum zagadnień historycznych. Tytułowy „Irytujący Historyk” to prawdziwy miłośnik staroci: na jego kanale znaleźć można filmy o historycznych militariach, starych samochodach a nawet maszynach do pisania. Jest też coś dla tych, którzy nie lubią staroci: „Dzieci żołnierze”, „Historia terroryzmu” i „Rozpad Jugosławii” to tylko niektóre tematy poruszane przez „Irytującego Historyka”.

4. Encyklopedia staropolska w przystępnej formie

encyklopedia-staropolska

Strona Encyklopedia Staropolska podług autorów różnych zaciekawi każdego miłośnika przeszłości. Na ścianie tego facebookowego profilu odnaleźć można linki do świetnych dziewiętnastowiecznych tekstów zdigitalizowanych na Polonie. Nie każdy jednakże ma cierpliwość do czytania takich tekstów jak „Encyklopedia Staropolska” Zygmunta Glogera lub Aleksandra Brücknera. Jeśli należysz do grona uczulonych na ciężki styl pisarzy z XIX wieku i międzywojnia a przy tym kochasz historię dawną to Encyklopedia Staropolska podług autorów różnych jest stroną także dla Ciebie. Autor profilu publikuje również wiele świetnych litografii i zdjęć.

5. W muzeum bez wychodzenia z domu

muzeumwp

MuzeumWP to kanał na YouTube, który publikuje oficjalne filmy i reportaże ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jeśli jesteś miłośnikiem militariów a nie mieszkasz w Warszawie, nie masz czasu na podróż do stolicy lub zwyczajnie nie lubisz wychodzić z domu to kanał MuzeumWP na pewno Cię zainteresuje. Strona publikuje relacje z wystaw i konferencji prasowych, dzięki czemu będziesz ba bieżąco z wydarzeniami w Muzeum Wojska Polskiego . Najciekawsze jednak są filmy prezentujące konkretne obiekty, a także spotkania z żyjącymi świadkami wydarzeń historycznych.

6. Ubierz się jak człowiek średniowiecza

ubiory

Blog Unicorns. Ubiory dawne od podszewki poświęcony jest, jak sama nazwa wskazuje strojom, czyli chyba najbardziej ulotnym zabytkom przeszłości. Autorka bloga porusza kwestie rekonstrukcji i ikonografii dawnych ubiorów, ale również porusza tematy współczesne, takie jak moda inspirowana dawnymi wiekami. Blog z pewnością zaciekawi nie tylko wszystkich zainteresowanych życiem codziennym w dawnych wiekach, ale także pasjonatów mody.

7. Na bieżąco z wykopkami

archeowiesci

Archeowieści to serwis informacyjny prezentujący najnowsze odkrycia, badania i hipotezy z dziedziny archeologii. Na stronie znajdziesz wszystko to co fascynuje miłośnika historycznych wykopków: garnki, kości, biżuteria i architektura kopalna.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Wkroczenie Armii Czerwonej w rodzinnych opowieściach. Jak to naprawdę wyglądało?

Czerwonoarmista w trakcie ofensywy na zachód. Tak przedstawiał ją radziecki plakat propagandowy, a jak wyglądała prawda? (źródło: domena publiczna).

Z pewnością nie raz słuchaliście relacji bliskich o tym, jak wyglądał koniec II wojny światowej. Z jednej strony uwolnienie od niemieckiej okupacji, z drugiej – wkroczenie Armii Czerwonej. Ten przełomowy moment polskiej historii przybliży nasza najnowsza książka, „Czerwona zaraza”. Pomóżcie nam ją napisać, dzieląc się rodzinnymi historiami.

9 lutego 2017 | Czytaj dalej...

Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski

Obiecywali wolność i bezpieczeństwo. Zdruzgotany brutalną okupacją Naród witał ich z nadzieją i kwiatami. Zamiast wybawicieli nadeszli jednak bezwzględni zbrodniarze i złoczyńcy. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny w zetknięciu z czerwoną szarańczą.

31 stycznia 2017 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Przekret - pion

Czy wiesz że...

prostytut
…w warszawskiej restauracji Kameralna żaden szanujący się klient nie zamawiał melby? W tych deserach gustowały prostytutki, dlatego od barmana można było usłyszeć: „Ile melbów, tyle kurwów!”

grigorii_semenovich_musikiiskii_-_portrait_medallion_of_peter_the_great_and_family
…car Piotr I Wielki dał kiedyś swej żonie niezwykły prezent? Ofiarował jej słój z zakonserwowaną w spirytusie głową jej domniemanego kochanka wewnątrz.


…więźniowie Auschwitz zadrwili z zarządcy kantyny, przekonując go, że w ślimakach może znaleźć perły? Łatwowierny esesman spędził całą noc, grzebiąc w 5 kilogramach obślizgłych brzuchonogów.