Polskie Imperium

Rozwiązanie konkursu: Największe osiągnięcia radzieckich naukowców

Autor: | 18 września 2016 | 991 odsłon

Sojuz 7K-OK radziecki statek kosmiczny przeznaczony do lotów załogowych. Był używany w pierwszych lotach programu Sojuz (autor: Ben W Bell, lic.: CC BY-SA 3.0).Mimo że w Polsce często są obiektem kpin, radzieccy naukowcy dokonywali wielkich, przełomowych odkryć i przyczyniali się walnie do rozwoju światowej nauki. Doceniliście ich w komentarzach pod wpisem o konkursie – a my doceniliśmy trzy najlepsze komentarze!

Nim ogłosimy wyniki konkursu, przypominamy, że trzy najlepsze komentarze, w których odpowiedzieliście na nasze pytanie, zostaną nagrodzone egzemplarzami książki Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy”. A pytanie konkursowe brzmiało:

Jakie jest, według Ciebie, największe osiągnięcie radzieckiego naukowca?

Poniżej prezentujemy trzy zwycięskie komentarze:

I komentarz

Agata: Budowa trójczłonowej rakiety R7 i umieszczenie pierwszego satelity (sputnika) , pierwszego człowieka w kosmosie, pierwszej sondy na Księżycu która wykonała zdjęcia niewidocznej części księżyca ( luna ) dokonane przez Głównego Konstruktora i zarazem byłego więźnia gułagu Siergieja Pawłowicza Korolowa i jego zespół.

Rakiety opierające się na jego projektach latają w kosmos do dziś , ( m.in. Sojuz). Miał opracowany dokładnie załogowy lot na Księżyc i Marsa. Gdyby nie jego przedwczesna śmierć to jest wysoce prawdopodobne że ZSRR zwyciężyłby w podboju Księżyca. Jego pomysły i śmiem rzec marzenia na zawsze zmieniły nasze postrzeganie ziemi.

Radziecki znaczek pocztowy z podobizną Siergieja Pawłowicza Korolowa z 1969 roku (domena publiczna).

Radziecki znaczek pocztowy z podobizną Siergieja Pawłowicza Korolowa z 1969 roku (domena publiczna).

II komentarz

Marek: Odkrycie przez Piotra Kapicę nadciekłości helu, czyli utraty lepkości cieczy, która w takim stanie może krążyć cały czas w zamkniętym naczyniu bez dodatkowego nakładu energetycznego. Dzięki temu zjawisku możliwe było zbudowanie Wielkiego Zderzacza Hadronów (nadciekły hel jest tam chłodziwem).

III komentarz

Bartłomiej Matuszewski: Moim zdaniem największym a zarazem najbardziej szokującym osiągnięciem radzieckiego naukowca są dokonania Władimir Demichow w dziedzinie transplantologii. Radziecki uczony wbrew praktycznie nieistniejącej w tamtym okresie opinii publicznej, eksperymentował na psach. Jako pierwszy człowiek dokonał przeszczepu psiej głowy do innego osobnika tworząc w ten sposób dwugłowego potwora.

Operacja była na tyle udana że głowy psów wykazywały zależność neurologiczną. Podobnie reagowały na działanie bodźców, tj. światło. Zaskakujące jest to, w jaki sposób zwierzęta udało się utrzymać przy życiu i połączyć w jedno stworzenie. Niestety były one do siebie wrogo nastawione. Jedna głowa próbowała odgryźć drugą, a ta druga zawzięcie broniła się przed napastnikiem.

Mimo że odkrycie to budzi do dzisiaj lęk oraz odrazę, przyczyniło się do rozwoju transplantologii na całym świecie. Znaczenie badań Demichowa podkreślał m.in. Christiaan Barnard — lekarz, który jako pierwszy na świecie przeprowadził udaną transplantację serca. Rywalizacja pomiędzy blokiem wschodnim i zachodnim odbywała się na różnych polach, między innymi właśnie na polu medycznym.

Aż trudno na to patrzeć... (źródło: Bundesarchiv, lic.: CC BY-SA 3.0 de).

Eksperymenty Demichowa przypominały sceny z horroru (źródło: Bundesarchiv, lic.: CC BY-SA 3.0 de).

To co w państwach bloku zachodniego nie mogło ujrzeć światła dziennego ze względu na sprzeciw opinii publicznej czy też inne czynniki, napawało dumą radzieckich uczonych. Dzięki tym radykalnym i można rzec szalonym eksperymentom rozwój transplantologii jako dziedziny medycznej znacznie przyśpieszył.

Szokujący eksperyment Demichowa mimo tego że był krwawy ocalił wiele istnień ludzkich a sam naukowiec stał się pionierem w dziedzinie transplantologii. Zdawałoby się że jego działania doprowadzą naukę w ślepą i jakże ciemną uliczkę. Jednakże korzyści płynące z jego odkryć potwierdzają znane przysłowie „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”.

***

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Interesuje was książka „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy”, ale nie udało się wygrać jej w konkursie? Nic straconego! Zapraszamy do księgarni internetowej Wydawcy, gdzie jest dostępna w promocyjnej cenie!

Kup książkę na stronie Wydawcy

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

agnodike
…Ateńczycy zabraniali paniom praktyk medycznych pod groźbą kary pozbawienia życia? Takiemu prawu sprzeciwiła się piękna Agnodike, która jako młoda położna musiała obnażać się dla zdobycia zaufania ciężarnych.

Murphy_family
…w 1898 roku w pewnym małym australijskim miasteczku zamordowano trójkę rodzeństwa? Wiele wskazuje, że zmarli utrzymywali kazirodcze stosunki, a zabójstwa dokonali ich rodzice… albo miejscowy ksiądz.

slownik
…PRL-owskie służby specjalne zabiły pewną kobietę… przez pomyłkę? Pewna młoda tłumaczka zginęła tylko dlatego, że trzy ulice dalej mieszkała kobieta o tym samym imieniu i nazwisku, krewna broniącego opozycjonistów prawnika.