Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Sojusz krzyża i swastyki?

Autor: | 10 września 2016 | 3,518 odsłon

sojuszZdjęcia „hajlujących” księży z czasów drugiej wojny światowej co jakiś czas trafiają na łamy gazet. Piusa XII nazywa się papieżem Hitlera i punktuje obojętność wobec Zagłady. Mało kto uświadamia sobie jednak, jak naprawdę wyglądała zakulisowa gra Watykanu z Berlinem.

Najstarsza organizacja, zajmująca się od wieków między innymi szpiegowaniem, wzięła udział w prawdziwej wojnie wywiadów. Ludzie światu pokazujący się jako skromni, odziani w habity i sutanny słudzy Boży, w rzeczywistości byli bezwzględnymi agentami jego świątobliwości.

Oprócz historii stosunków kościoła i nazistów poznamy także nową edycję wspomnień Białoszewskiego z powstania i historycznie rzucimy okiem na dzieje alkoholi.

Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem, Mark Riebling (Wydawnictwo Literackie)

kosciol szpiegowNie ma drugiej tak rozbudowanej i tak doskonale zorganizowanej instytucji, jak Kościół katolicki. Jego wpływy sięgają na każdy kontynent, a struktura pozawala na sprawne zdobywanie i przekazywanie informacji. Słowem, ludzie papieża byli szpiegami idealnymi. Pius XII nie oglądając się na nic, puścił tę dobrze naoliwioną maszynę w ruch.

Sam też nie próżnował i na własnym podwórku także prowadził grę. Dlatego między innymi kazał zamontować w bibliotece, w której udzielał audiencji, nowoczesną aparaturę podsłuchową, obsługiwaną przez… odpowiednio przeszkolonych jezuitów z Radia Watykańskiego.

Gra była warta świeczki. Kiedy świat pogrążył się w wojnie, na szali znalazły się też losy instytucji, jakiej przewodził.

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, Miron Białoszewski (PIW)

bialoszewski pamietnikSą książki, których wstyd, absolutnie wstyd nie znać. Do ich grona zdecydowanie zalicza się powstańczy pamiętnik Białoszewskiego. Państwowy Instytut Wydawniczy oddaje do rak czytelnika nową, poprawioną i, co najważniejsze, odcenzurowaną edycję tego klasyka, wzbogaconą mapami ówczesnej Warszawy.

Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne, Andrzej Fiedoruk (Zysk i S-ka)

okowitaHistoria Polski to poniekąd opowieść o kolejnych okazjach do wypitki.

Nasi antenaci tradycyjnie wznosili toasty świętując narodziny, topiąc smutki ostatnich pożegnań, radując się ze zwycięstw i zapijając gorycz porażek. Fiedoruk pokazuje czym. Bardziej książka kucharska, niż historyczna.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Stalin
…Stalin może odpowiadać za śmierć nawet 100 milionów ludzi? Według niektórych szacunków tylko w łagrach do 1956 roku życie straciło około 60 milionów obywateli ZSRR. Należy przy tym pamiętać, że do Gułagu trafiły również miliony niemieckich jeńców wojennych oraz setki tysięcy Polaków.

Brest_SoldatenbordellFb
…na podbitych przez Hitlera terenach funkcjonowały specjalne burdele dla żołnierzy Wehrmachtu? Szczególnie dużo przybytków tego typu powstało w okupowanej Francji. Główną przyczyną ich tworzenia była rosnąca w zastraszającym tempie liczba przypadków chorób wenerycznych wśród niemieckich żołnierzy.

choragiew_husarska
…jednym z głównych powodów upadku husarii wcale nie był rozwój broni palnej, ale kozły? A konkretnie kozły hiszpańskie, czyli rodzaj przenośnych umocnień polowych, chroniących piechotę i tabory przed atakami wrogiej kawalerii.