Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Sojusz krzyża i swastyki?

Autor: | 10 września 2016 | 3,337 odsłon

sojuszZdjęcia „hajlujących” księży z czasów drugiej wojny światowej co jakiś czas trafiają na łamy gazet. Piusa XII nazywa się papieżem Hitlera i punktuje obojętność wobec Zagłady. Mało kto uświadamia sobie jednak, jak naprawdę wyglądała zakulisowa gra Watykanu z Berlinem.

Najstarsza organizacja, zajmująca się od wieków między innymi szpiegowaniem, wzięła udział w prawdziwej wojnie wywiadów. Ludzie światu pokazujący się jako skromni, odziani w habity i sutanny słudzy Boży, w rzeczywistości byli bezwzględnymi agentami jego świątobliwości.

Oprócz historii stosunków kościoła i nazistów poznamy także nową edycję wspomnień Białoszewskiego z powstania i historycznie rzucimy okiem na dzieje alkoholi.

Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem, Mark Riebling (Wydawnictwo Literackie)

kosciol szpiegowNie ma drugiej tak rozbudowanej i tak doskonale zorganizowanej instytucji, jak Kościół katolicki. Jego wpływy sięgają na każdy kontynent, a struktura pozawala na sprawne zdobywanie i przekazywanie informacji. Słowem, ludzie papieża byli szpiegami idealnymi. Pius XII nie oglądając się na nic, puścił tę dobrze naoliwioną maszynę w ruch.

Sam też nie próżnował i na własnym podwórku także prowadził grę. Dlatego między innymi kazał zamontować w bibliotece, w której udzielał audiencji, nowoczesną aparaturę podsłuchową, obsługiwaną przez… odpowiednio przeszkolonych jezuitów z Radia Watykańskiego.

Gra była warta świeczki. Kiedy świat pogrążył się w wojnie, na szali znalazły się też losy instytucji, jakiej przewodził.

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, Miron Białoszewski (PIW)

bialoszewski pamietnikSą książki, których wstyd, absolutnie wstyd nie znać. Do ich grona zdecydowanie zalicza się powstańczy pamiętnik Białoszewskiego. Państwowy Instytut Wydawniczy oddaje do rak czytelnika nową, poprawioną i, co najważniejsze, odcenzurowaną edycję tego klasyka, wzbogaconą mapami ówczesnej Warszawy.

Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne, Andrzej Fiedoruk (Zysk i S-ka)

okowitaHistoria Polski to poniekąd opowieść o kolejnych okazjach do wypitki.

Nasi antenaci tradycyjnie wznosili toasty świętując narodziny, topiąc smutki ostatnich pożegnań, radując się ze zwycięstw i zapijając gorycz porażek. Fiedoruk pokazuje czym. Bardziej książka kucharska, niż historyczna.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Christian-Krohg-Struggle-for-Survival-1
…w Londynie pod koniec XIX wieku żyło ponad 4 mln biedaków? Dla porównania w 1900 roku Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Łódź, Lwów i Wilno łącznie liczyły nieco ponad półtora miliona mieszkańców. W stolicy Imperium Brytyjskiego tylko nędzarzy było dwa i pół razy więcej!


…Kazimierz Moczarski, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, doświadczył w ubeckim więzieniu aż 49 rodzajów tortur? Umieszczenie w jednej celi z hitlerowskim zbrodniarzem Jürgenem Stroopem miało być 50. z nich.mini2
…w komunistycznej Rumunii panował kult jednostki, a gdy Ceaușescu wyruszał na prowincję, spryskiwano drzewa zieloną farbą i wieszano na gałęziach dorodne jabłka?