Polskie Imperium

Mocno nieaktualne strony. Historia w internecie na wrzesień 2016

Autor: | 30 sierpnia 2016 | 1,122 odsłon

Ilustracja z XIII-wiecznego angielskiego bestiariusza (źródło: domena publiczna).Wakacje powoli chylą się ku końcowi. Wieczory coraz dłuższe, dni chłodniejsze. To świetny czas, by przyjrzeć się historycznym zasobom Internetu, by odkryć kolejne interesujące blogi i fanpage dotyczące historii. Zapraszamy zatem na najnowszą odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

Zaprezentowane poniżej strony mogą Was zaciekawić – i to niezależnie od tego, czy lubicie przemierzać historię:

1. Wraz z pancerniakami Armii Czerwonej

pojazdy

Pojazdy bojowe Armii Czerwonej to strona poświęcona radzieckiej broni pancernej z okresu II wojny światowej i nie tylko. Zapewni Wam też codzienną dawkę zdjęć – także w kolorze – przedstawiających oprócz czołgów i pojazdów opancerzonych wyposażenie armii oraz jej życie codzienne. W dodatku nie tylko na froncie europejskim. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nawet laik. A dla zainteresowanych za to sporo danych technicznych i ciekawostek konstrukcyjnych.

2. Z arcydziełami Biblioteki Narodowej pod pachą

polona blog

Biblioteka Narodowa kojarzy Wam się z nudą i tonami kurzu? Nic bardziej mylnego. Blog Polona udostępnia w interesujący i zabawny sposób w sieci jej zbiory – książki, rękopisy, czasopisma, druki ulotne, ryciny, rysunki, fotografie, pocztówki, obrazy, nuty i mapy. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. A ostatnio prezentuje wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego… i makabryczną książeczkę dla dzieci.

3. Łącząc ją z teraźniejszością

kid

Miasta na starych fotografiach robią wrażenie i pozwalają przenieść się w sentymentalną wycieczkę w przeszłość. A efekt jest jeszcze wzmocniony, gdy połączy się je ze współczesnymi zdjęciami. Rozumując w ten sposób Piotr Jagielnik stworzył fanpage Kiedyś i dziś – połączyć historię z teraźniejszością. Na stronie zamieszcza archiwalne zdjęcia wielkopolskich miast (głównie Gorzowa Wielkopolskiego, czyli Landsbergu) zestawione ze współczesnymi, pokazując, jak zmieniły się sfotografowane miejsca.

4. Na szybcika

hns

Szybko, szybko, nie ma czasu! Jeśli to są Wasze częste słowa, to znak, że kanał Historia Na Szybko jest dla Was stworzony. Prowadzący go TraschingMadPl przygotowuje krótkie, zwykle kilkuminutowe odcinki, w których zajmuje się kolejnymi aspektami dziejów Polski od zarania państwowości po (jak na razie) połowę XIII wieku. Odcinki te są treściwe i mocno bazujące na mapach. A postacie historyczne, przedstawione podobnie do ludzików z klocków LEGO, budzą szczególny uśmiech na twarzy.

5. Tropiąc zajęcze zbrodnie

kopz

Od wieków trwa nierówna walka z uszatymi zbrodniarzami. Pod przykrywką mięciutkiego futerka kryje się bezmiar niegodziwości. Czas powiedzieć STOP! Takimi hasłami skłania nas do działania fanpage Komitet Obrony przed Zającami. A lista zajęczych zbrodni zdaje się nie mieć końca: uprowadzenie Arki Przymierza, złupienie Rzymu, zabicie Bravehearta, a nawet wywołanie Potopu Uszatego, zwanego niekiedy mylnie Szwedzkim. Jeśli podoba Wam się taka historia z przymrużeniem oka, to fanpage dla Was. Tylko ostrzegamy, od walki z zającami można stracić głowę!

6. Brodząc przez Jezioro Tajemnic

jt

Jeszcze niedawno w Wałbrzychu elektryzowały wieści o odkryciu złotego pociągu. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie tajemnice z czasów II wojny światowej skrywane są głęboko. W Jeziorze Drawskim trwa wielka akcja poszukiwawcza niemieckiego U-boota oraz… placu manewrowego sprzed 200 lat! A to nie jedyne zagadki tego zbiornika. Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie stronę Jezioro Tajemnic.

7. Ręka w rękę z dawnym Wojskiem Polskim

wp39

Interesuje Was nasza armia w pierwszej połowie XX wieku? Nie mogłeś lepiej trafić. Fanpage Wojsko Polskie 1939 – choć skupia się na II wojnie światowej –  jest także kopalnią wiedzy na temat wojskowości II Rzeczpospolitej. Znajdziecie tu mnóstwo archiwalnych zdjęć, ciekawe artykuły, sylwetki dowódców, a także współczesne grafiki przedstawiające przełomowe momenty wojny. Na profilu nie brak także miejsca na pokazy wojenne, opisy mundurów, mapy wojskowe czy ciągi tematyczne, poświęcone danym wydarzeniom.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Panna-mloda
na ślubie pewnego księcia z różnych przyczyn zginęło aż sześć osób? Korowód nieszczęśliwych wypadków zawierał między innymi hrabiego, który zginął pod kołami powozu nowożeńców.

minia
…na początku okupacji hitlerowskiej przeciętnemu szmalcownikowi wystarczyło zaszantażować jednego Żyda, by zapewnić sobie miesięczne utrzymanie?

Czlonek-fransuskiego-ruchu-oporu-koloryzacja-miniatura
…francuski ruch oporu działał też w… gastronomii? Stołującym się u nich nazistom restauratorzy zamiast szampana i trufli podawali tanie wino musujące i pieczarki.