Promo styczeń

Rozwiązanie konkursu: Najbardziej fascynująca Włoszka to…

Autor: | 29 sierpnia 2016 | 350 odsłon

Jedna z Waszych wybranek - "Mona Liza" pędzla Leonardo da Vinci (źródło: domena publiczna).Oszałamiająco piękne, niezwykle inteligentne i pracowite, twórczynie przełomów w nauce i codziennym życiu. Od wieków skrywają tajemnicę… lub pomagają zrozumieć świat kolejnych pokoleń. Waszym zdaniem takie właśnie Włoszki zasługują na miano najbardziej fascynujących w historii.

Zanim przejdziemy do wyników przypominamy, że trzech zwycięzców otrzyma po egzemplarzu najnowszej książki Macieja A. Brzozowskiego pod tytułem „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat”. Nagrody ufundowało Wydawnictwo Znak Horyzont. Wybraliśmy laureatów spośród autorów interesujących i ciekawie uzasadnionych odpowiedzi na pytanie konkursowe:

Która Włoszka jest dla Ciebie najbardziej fascynująca i dlaczego właśnie ona?

Poniżej prezentujemy trzy komentarze, które według nas zasłużyły na nagrodzenie:

I komentarz

Monika K.: Na uwagę zasługuje Rita Levi-Montalcini. Noblistka z zakresu medycyny, była pierwszą kobietą – członkiem Papieskiej Akademii Nauk, zasiadała w Senacie, odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, poza tym otrzymała francuską Legię Honorową V klasy.

Każdy z trójki zwycięzców konkursu otrzyma egzemplarz książki Macieja A. Brzozowskiego pod tytułem "Boskie. Włoszki, które uwiodły świat" (Znak Horyzont 2016).

Każdy z trójki zwycięzców konkursu otrzyma po egzemplarzu najnowszej książki Macieja A. Brzozowskiego pod tytułem „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” (Wyd. Znak Horyzont 2016).

To kobieta, która przez całe życie była  niezwykłym przykładem umiłowania wolności. Była wrażliwa na kwestie ochrony środowiska i dążyła do wzmocnienia pozycji kobiet. Jej słowa są kwintesencją moich wartości, a są cytatem człowieka, którego ceniła (A. Einstein)

„Najważniejszym czynnikiem ludzkiej egzystencji, twierdził Einstein, jest stworzenie celu. Potrzebny jest wielki wysiłek duchowy ze strony wspólnoty ludzi wolnych, by wyzwolić się z dziedzictwa instynktów aspołecznych i destrukcyjnych. Posługiwanie się zdolnościami intelektualnymi bazującymi na zasadach moralnych nadaje treść i sens życiu”.

II komentarz

Nat: Długo zastanawiałam się jak odpowiedzieć na to pytanie. Myślałam, do głowy przychodziły mi różne kobiety, między innymi te wymienione w komentarzach powyżej ale ciągle uporczywie wracała jedna!

Rita Levi-Montalcini, matka neuronauk, była kobietą długowieczną, która zachowała sprawność umysłu do końca swoich dni. Tu widać, jak 98-letnia (!) badaczka przemawia na konferencji (fot. audrey_sel, flickr, lic. CC BY-SA 2.0).

Rita Levi-Montalcini, matka neuronauk, była kobietą długowieczną, która zachowała sprawność umysłu do końca swoich dni. Tu widać, jak 98-letnia (!) badaczka przemawia na konferencji (fot. audrey_sel, flickr, lic. CC BY-SA 2.0).

Kobieta o niezwykłym uśmiechu, roztaczająca od wieków nimb tajemniczości, mnożąca masę spekulacji na swój temat, prawdopodobnie nie mając o tym pojęcia.

Pani a właściwie Mona Lisa Gherardini – Gioconda.

Co do jej tożsamości powstało wiele mitów, rożni naukowcy wysuwali tezy i masę dowodów potwierdzających, że to Włoszka – Mona Lisa, tyle samo mądrych głów udowadniało że Gioconda Giocondą nie jest. Dorysowywano jej wąsy, udowadniano że była choa na syfilis a nawet robiono z niej matkę samego Leonarda!

Mona Lisa była wdzięcznym tematem do przeróbek... Przykładowo w 1887 roku na ilustracji Eugène Bataillee w "Le Rire" spokojnie kurzyła fajeczkę... (źródło: domena publiczna).

Mona Lisa była wdzięcznym tematem do przeróbek… Przykładowo w 1887 roku na ilustracji Eugène Bataillee w „Le Rire” spokojnie kurzyła fajeczkę… (źródło: domena publiczna).

Jej postać wrosła na stałe do historii sztuki, a także do pop kultury. Po wpisaniu w Google hasła najsłynniejsze obrazy jest na pierwszej pozycji w wyszukiwaniu, podobnie jak we wpisie najsłynniejszy uśmiech. Co wiemy o samej Pani Lisie? Niewiele, ale jak żadna inna kobieta rozpala wyobraźnię. Obecna na niezliczonych reprodukcjach a nawet na …kolczykach (sama takie posiadam).

Jako wisienkę na torcie dodam iż, potwierdzając, jej zdystansowany i nieco ironiczny uśmiech, obraz najsłynniejszej Włoszki, przewrotnie należy do Francji i tam na stałe przebywa :)

III komentarz

Marzena Pająk: Mnie wiele lat temu zafascynowała Maria Montessori. Słynna lekarka, nauczycielka i orędowniczka nauczania dzieci poprzez zabawę. Myślę,że wszyscy rodzice znają i cenią to nazwisko. Dziś rewelacyjnymi metodami Marii Montessori naucza się dzieci także w Polsce. Ta słynna Włoszka postawiła sobie za cel zmianę patrzenia na wychowanie naszych milusińskich.

Według niej, dziecko jest zdolne do bycia twórczym i spontanicznym. Maria Montessori skłaniała wychowanków do logicznego myślenia. Wierzyła,że nasze pociechy są zdolne do miłości i wszechstronnego rozwoju, tylko czasem dorośli, narzucając im różne ograniczenia, tłumią ich wolność. Wolność- było  słowem-kluczem w filozofii Montessori, gdzie dzieci zachęcane są do wyjścia poza ‚szkolną ławę’, do samodzielnego decydowania i do nauczenia się, jak dbać o siebie samych.

Maria Montessori - w uznaniu za swe zasługi - trafiła nawet do włoskich portfeli (skan: F l a n k e r, lic. CC BY-SA 3.0).

Maria Montessori – w uznaniu za swe zasługi – trafiła nawet do włoskich portfeli. Banknot 1000 lirów z jej podobizną (skan: F l a n k e r, lic. CC BY-SA 3.0).

Metody Marii Montessori sprawdziły się. Dzieciom przestano narzucać w szkole sztywne reguły i zasady, a w zamian za to dostały twórczą wolność. Myślę,że w ten sposób nasze pociechy rozwinęły się intelektualnie, plastycznie i zyskały zdolność logicznego myślenia. Najważniejsze,że zdolne i wybitne dzieci mogły rozwijać swoje talenty. Za to wszystko jestem bardzo wdzięczna Marii Montessori.

***

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Jesteście zainteresowani książką, ale nie udało Wam się jej wygrać w konkursie? Nic straconego. Pamiętajcie, że z naszym kodem rabatowym kupicie ją w księgarni Znak.com.pl ze zniżką 30% wyłącznie dla naszych Czytelników.

Fascynujące Włoszki na kartach jednej książki:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Nie wszędzie w Europie można było świętować zwycięstwo już 8 maja.
walki w Europie w czasie II wojny światowej nie zakończyły się 8 maja, wraz z kapitulacją Niemiec? Krwawe starcia trwały jeszcze co najmniej dwa tygodnie…

Le_bal_paré
nawet Casanova padł ofiarą wyrachowanej famme fatale? Niejaka Charpillon już w pierwszym tygodniu znajomości oskubała go z 400 gwinei, a później naciągała na drogie prezenty, zwodząc i nie dając nic w zamian.

Ravenna
pewien bizantyński cesarz kompletnie oszalał? Kąsał służących, chował się pod łóżko w obawie przed upiorami i… godzinami słuchał muzyki organowej.