Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Aliancki superagent, sowiecki kret i groźne pociski

Autor: | 27 sierpnia 2016 | 909 odsłon

Kadr z najsłynniejszego polskiego filmu o agentach wywiadu "Szpieg w masce".O drugiej wojnie światowej nie zawsze musimy czytać poważne książki. Czasami warto sięgnąć po nieco szaloną powieść szpiegowską i zobaczyć, jak wyglądała tajna wojna wywiadów widziana oczyma pisarza.

Latem 1943 roku zrobiło się groźnie, bardzo groźnie. Plany, które miały przybliżyć aliantów do wygranej w wojnie były zagrożone. Uratować mógł je tylko najlepszy agent.

Oprócz tego poznamy historię pewnego nazistowskiego zbrodniarza, który dożywał swoich dni jako szanowany obywatel oraz dowiemy się, jak daleko przed wiekami zawędrowali polscy podróżnicy.

Arcyszpiedzy, Griffin W.E.B, Butterworth Wiliam E. (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

arcyszpiedzyOprócz tej wojny, w której brali udział zwykli żołnierze, każdego dnia ryzykujący życie na frontach drugiej wojny światowej, toczyła się jeszcze jedna batalia. Agenci wywiadów wszystkich stron konfliktu prowadzili niezwykłą grę, którą przyjęli jako kanwę swej książki autorzy „Arcyszpiegów”.

Jej bohater, Dick Canidy, ściga się z czasem, walczy z nazistami, włoskimi faszystami i własnymi przełożonymi. Wszystko dla sprawy. Czytadło na koniec lata, w sam raz dla miłośników powieści szpiegowskich.

Sprawa Reinefartha, Marti Philipp (Wydawnictwo Świat Książki)

sprawaHeinrich Friedrich Reinefarth był niemieckim generałem, który odpowiadał za wiele zbrodni wojennych w czasie tłumienia powstania warszawskiego, w tym rzeź Woli.

Wydawało by się, że taki człowiek nie mógłby uniknąć kary. Tymczasem po wojnie został… burmistrzem  nadmorskiego kurortu.

Poza horyzont. Polscy Podróżnicy, Łenyk-Barszcz Joanna, Barszcz Przemysław (Wydawnictwo Fronda)

podroznicyŚladami polskich podróżników można by objechać świat i na każdym kontynencie, w wielu miejscach zatknąć proporczyk „nasi tu byli”.

Od wieków Polaków ciągnęło w drogę, w najdalsze zakątki globu, jak choćby Arciszewskiego do Pernambuco, czy Beniowskiego na Madagaskar.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Egyptian_chess_players
…starożytni Rzymianie praktykowali kazirodcze małżeństwa? Czy winić można wpływ zdegenerowanego Egiptu? A może było na odwrót i to Rzymianie wepchnęli Egipcjan w objęcia swoich braci i sióstr?

Two_Seapoy_Officers_A_Private_Seapoy
…nie było w dziejach świata imperium większego niż Brytyjskie? W szczytowym okresie obejmowało prawie jedną czwartą lądów i jedną piątą ludności na Ziemi.

Zbrodnie-miniatura
…krwawe stłumienie Powstania Warszawskiego miało stać się przestrogą dla Banditen z innych krajów. Plan zrównania z ziemią dużego europejskiego miasta od zawsze zaprzątał obłąkany umysł Adolfa Hitlera.