Ciekawostki Historyczne

Czy potrzebne były prorocze zdolności, by przewidzieć, do czego zmierza Hitler? Jaka była odpowiedź polskich intelektualistów na idee faszystowskie? Kto uległ fascynacji kultem siły i rasy? Kto zachował trzeźwy osąd? Te i inne kwestie porusza książka Pawła Sobczaka "Polscy pisarze wobec faszyzmu"!

To pierwsza publikacja poświęcona temu, jak polscy pisarze międzywojnia postrzegali włoski faszyzm i hitleryzm. Według Pawła Sobczaka, ta ideologia stanowiła dla rodzimych literatów wyzwanie, z którym nie każdy poradził sobie tak samo.

Sobczak pokazuje, że choć jedynie Ferdynand Goetel jasno zdeklarował faszyzm, ślady dyskursu faszyzującego można znaleźć także u innych pisarzy i chodzi tu nie tylko o Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz środowisko związane z czasopismem „Prosto z mostu”, ze Stanisławem Piaseckim na czele.

Chcesz dowiedzieć się, który z polskich pisarzy międzywojnia od razu przejrzał Hitlera, a kto w skrytości ducha sympatyzował z faszyzmem? Kup książkę Pawła Sobczaka "Polscy pisarze wobec faszyzmu", wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego!

Chcesz dowiedzieć się, który z polskich pisarzy międzywojnia od razu przejrzał Hitlera, a kto w skrytości ducha sympatyzował z faszyzmem? Kup książkę Pawła Sobczaka „Polscy pisarze wobec faszyzmu”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego!

W „Polskich pisarzach wobec faszyzmu” mamy też przegląd postaw faszyzmowi nieprzychylnych, często jednak nie w pełni świadomych zagrożenia, pobłażliwych, a nawet naiwnych. Były jednak chlubne wyjątki – jak Antoni Słonimski, któremu autor poświęcił osobny rozdział.

W recenzji wydawniczej profesor Marcin Urbanowski pisze:

Obszerna, erudycyjna, wnikliwa, ambitnie i oryginalnie pomyślana książka Pana Sobczaka niewątpliwie zasługuje na uwagę czytelników. Podziw budzi jej interdyscyplinarny charakter, swoboda, z jaką snuje swą opowieść autor, zdradzając talent dobrego eseisty. 

Kup książkę na stronie Wydawcy:

Sobczak

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.