Polskie Imperium

10 lipcowych rocznic, których nie należy wyrzucać z pamięci

Autor: | 3 lipca 2016 | 2,526 odsłon

Bitwa pod Grunwaldem to nie jedyne ważne wydarzenie, jakie miało miejsce w lipcu. Obraz "Grunwald" autorstwa Wojciecha Kossaka, namalowany specjalnie dla Muzeum Narodowego w Warszawie (źródło: domena publiczna).Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców i polskie zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz początek Rewolucji Francuskiej. To tylko niektóre przełomowe momenty historii, które łączy jedno – wszystkie wydarzyły się w lipcu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne nowe rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Co ważnego wydarzyło się przez wieki w lipcu?

1 lipca 1569 roku

1 lipca 1569 roku zaprzysiężono unię polsko-litewską. W ten sposób doszło do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jej zaistnienie wiązało się z postacią bezdzietnego króla Zygmunta Augusta, pragnącego zachować łączność obu krajów po swej śmierci. A czy to możliwe, że ten ostatni z Jagiellonów był wnukiem… Leonarda da Vinci?

Tak akt zaprzysiężenia unii lubelskiej wyobrażał sobie w jego trzysetną rocznicę Jan Matejko (źródło: domena publiczna).

Król Zygmunt August trzyma krzyż, patronując połączeniu państw. Tak akt zaprzysiężenia unii lubelskiej wyobrażał sobie w jego trzysetną rocznicę Jan Matejko (źródło: domena publiczna).

9 lipca 1762 roku

9 lipca 1762 roku Katarzyna II została panującą carycą rosyjską. Ta z urodzenia niebogata niemiecka księżniczka w wieku 33 lat stała się władczynią największego państwa świata. Doprowadziła do tego własną determinacją, wykorzystując też liczne zbiegi okoliczności. Jej niezwykłą drogę na tron możecie prześledzić wraz z nami.

33-letnia Katarzyna II na obrazie pędzla Iwana Argunowa (źródło: domena publiczna).

33-letnia Katarzyna II na obrazie pędzla Iwana Argunowa (źródło: domena publiczna).

12 lipca 1934 roku

12 lipca 1934 roku utworzono Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Ten „jedyny polski obóz koncentracyjny” przeszedł do legendy z powodu życiorysów wtrąconych do niego postaci. Warto przy tym pamiętać, jak wyglądał dzień powszechni osadzonych w Berezie osób.

Tak wyglądają ruiny budynku obozowej administracji w Berezie Kartuskiej. Na pierwszym planie znajduje się pomnik zbudowany w 1962 na miejscu dawnego obozu (fot. Christian Ganzer, Hamburg, lic. CC BY-SA 3.0).

Tak wyglądają ruiny budynku obozowej administracji w Berezie Kartuskiej. Na pierwszym planie znajduje się pomnik zbudowany w 1962 na miejscu dawnego obozu (fot. Christian Ganzer, Hamburg, lic. CC BY-SA 3.0).

14 lipca 1789 roku

14 lipca 1789 roku tłum wzburzonych obywateli Paryża zdobył Bastylię. Wydarzenie to uznaje się za początek Rewolucji Francuskiej. Kiedy podpuszczeni opowieściami o „wyjącym okrucieństwie” rewolucjoniści zdobyli zamek, byli absolutnie przekonani, że znajdą tam tajne lochy i tunele, kajdany, narzędzia tortur i skrwawione ofiary. Szukali ich bardzo dokładnie, ale bez skutku.

Zdobycie Bastylii do dziś upamiętniane jest we Francji jako Święto Narodowe. Obraz "Szturm na Bastylię" pędzla Jeana-Pierre'a Houëla (źródło: domena publiczna).

Zdobycie Bastylii do dziś upamiętniane jest we Francji jako Święto Narodowe. Obraz „Szturm na Bastylię” pędzla Jeana-Pierre’a Houëla (źródło: domena publiczna).

15 lipca 1099 roku

15 lipca 1099 roku uczestnicy I krucjaty zdobyli Jerozolimę. Choć powstałe wówczas Królestwo Jerozolimskie było otoczone zewsząd wrogami, przetrwało blisko 200 lat. Krucjaty na zawsze zmieniły europejską cywilizację. Tymczasem muzułmanie, którzy przepędzili ostatecznie krzyżowców na cztery wiatry, szybko zapomnieli o tych wydarzeniach.

Tak zdobycie Jerozolimy w 1099 roku przez krzyżowców wyobrażał sobie w 1847 roku Émile Signol (źródło: domena publiczna).

Muzułmanie szybko wyparli epizod krucjat. Na obrazie zdobycie Jerozolimy w 1099 roku przez krzyżowców według Émile’a Signola (źródło: domena publiczna).

15 lipca 1410 roku

15 lipca 1410 roku rozegrała się bitwa pod Grunwaldem. Jednak jeszcze na początku XIX wieku wielu Polaków datowało ją na dzień wcześniej. Zresztą cała historia średniowiecznych Prus i Zakonu nie wzbudzała wówczas większego zainteresowania. Starcie z Krzyżakami było zupełnie zapomniane, a jeśli w ogóle o nim pisano to zwykle w sposób pełen błędów i przeinaczeń.

Tak wielkie starcie polsko-krzyżackie pod Grunwaldem wyobrażał sobie Jan Matejko w 1878 roku (źródło: domena publiczna).

Z czasem przypomniano sobie o triumfie nad Krzyżakami. Przyczynił się do tego m.in. Jan Matejko, malując w 1878 roku to wielkie starcie (źródło: domena publiczna).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako asystentka redakcji "Ciekawostek historycznych".

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

German-soldiers-eat-enjoying-ice-cream-Brussels-17-May-1940__-340x177
podczas II wojny światowej Niemcy nazywali okupowany przez siebie Paryż „miastem bez spojrzenia”? Francuzi woleli udawać, że nie widzą okupantów, aby zachować pozory normalnego życia.

mini3
… według obliczeń Teresy Prekerowej, odznaczone medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, dzięki bezpośredniej pomocy Polaków wojnę przeżyło od trzydziestu do sześćdziesięciu tysięcy Żydów?

Bartoszewski-miniatura-2
Władysław Bartoszewski nie wyszedł z Auschwitz dzięki wstawiennictwu siostry-żony SS-mana, bo tak naprawdę… był jedynakiem? Opowieść o niemieckim szwagrze to jedno z kłamstw, powielanych w Internecie.