Dziewczyny - empik

Nie taka wspaniała husaria i inne ciekawostki o czasach staropolskich

Autor: | 1 lipca 2016 | 3,905 odsłon

Leon Wyczółkowski "Rycerz wśród kwiatów"Jan Sobieski, który wsławił się odsieczą Wiednia i swoją ogromną miłością do żony Marysieńki był zdrajcą ojczyzny. Nie dość, że brał od obcych agentów pieniądze, próbował obalić wybranego przez Polaków króla, to jeszcze chciał osadzić na tronie marionetkę francuskiego władcy.

W dodatku przyzwoitość nie powstrzymała Sobieskiego przed wprowadzeniem kilkunastu chorągwi wojska do Warszawy. Żołnierze zachowywali się w niej niczym w podbitym wrogim mieście. Także w kwestii naszej wspaniałej husarii było nie do końca różowo. Stukonna rota tej jazdy mogła liczyć na przykład pięćdziesięciu żołnierzy, ale żołd oddział pobierał wciąż jak za pełny skład.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na topce autorstwa Agnieszki Wolnickiej „Wybitny hetman zmarł z przedawkowania viagry (i 9 innych szokujących faktów o Rzeczpospolitej Obojga Narodów)”. Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia strony Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Więcej o tym, co zmalowali Polacy przeczytasz tutaj:

 

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)
  1. To są brednie wyssane z dupy! Husarz to nie był byle Janusz, który pobierał żołd!

    To byli ludzie bardzooo bogaci! Wyposażenie jednego z nich miało wartość 2 wsi i setki wołów. Husarz jadąc na bitwę miał przy sobie dwa wozy, jeden z wyposażeniem do walki zaś drugi dla konia. U boku towarzyszyło mu kilku pomocników, do podawania kopii, podprowadzania konia czy zbroi! Od lat próbuje sie przypisać mity do Polskiej husarii, jednakże prawda jest taka ze była to jednostka specjalna najwyższej jakości z najlepszym wyposażeniem.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Piękno bez konserwantów. O sekretach urody naszych prababek

Piekno zapowiedz

Fotografie przedwojennych elegantek olśniewają. Żyły niemal przed stuleciem, a przecież prezentują się często lepiej niż my same! Mają pięknie wypielęgnowane dłonie i perfekcyjnie ułożone fryzury. Ich cera promienieje. Aż trudno w to uwierzyć.

6 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Kopciuszek
…historia Kopciuszka wydarzyła się naprawdę? Porzucona przez rodziców dziewczyna, która za młodu pasła indyki, została żoną jednego z najsłynniejszych królów w historii.

Irena
…słynna skandalistka II Rzeczpospolitej Irena Krzywicka, miała problemy z wieloma stalkerami? Jeden z nich nawet jej się znienacka oświadczył!

trucicielka
…w dawnej Polsce jednym ze sposobów na rozwiązywanie kłopotów małżeńskich była trucizna? W 1624 roku Agnieszka Klimuntowiczowa została w ten sposób wdową. Za swój czyn zapłaciła głową.