Polskie Imperium

Nie taka wspaniała husaria i inne ciekawostki o czasach staropolskich

Autor: | 1 lipca 2016 | 3,977 odsłon

Leon Wyczółkowski "Rycerz wśród kwiatów"Jan Sobieski, który wsławił się odsieczą Wiednia i swoją ogromną miłością do żony Marysieńki był zdrajcą ojczyzny. Nie dość, że brał od obcych agentów pieniądze, próbował obalić wybranego przez Polaków króla, to jeszcze chciał osadzić na tronie marionetkę francuskiego władcy.

W dodatku przyzwoitość nie powstrzymała Sobieskiego przed wprowadzeniem kilkunastu chorągwi wojska do Warszawy. Żołnierze zachowywali się w niej niczym w podbitym wrogim mieście. Także w kwestii naszej wspaniałej husarii było nie do końca różowo. Stukonna rota tej jazdy mogła liczyć na przykład pięćdziesięciu żołnierzy, ale żołd oddział pobierał wciąż jak za pełny skład.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na topce autorstwa Agnieszki Wolnickiej „Wybitny hetman zmarł z przedawkowania viagry (i 9 innych szokujących faktów o Rzeczpospolitej Obojga Narodów)”. Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia strony Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Więcej o tym, co zmalowali Polacy przeczytasz tutaj:

 

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)
  1. To są brednie wyssane z dupy! Husarz to nie był byle Janusz, który pobierał żołd!

    To byli ludzie bardzooo bogaci! Wyposażenie jednego z nich miało wartość 2 wsi i setki wołów. Husarz jadąc na bitwę miał przy sobie dwa wozy, jeden z wyposażeniem do walki zaś drugi dla konia. U boku towarzyszyło mu kilku pomocników, do podawania kopii, podprowadzania konia czy zbroi! Od lat próbuje sie przypisać mity do Polskiej husarii, jednakże prawda jest taka ze była to jednostka specjalna najwyższej jakości z najlepszym wyposażeniem.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Nie wszędzie w Europie można było świętować zwycięstwo już 8 maja.
walki w Europie w czasie II wojny światowej nie zakończyły się 8 maja, wraz z kapitulacją Niemiec? Krwawe starcia trwały jeszcze co najmniej dwa tygodnie…

Le_bal_paré
nawet Casanova padł ofiarą wyrachowanej famme fatale? Niejaka Charpillon już w pierwszym tygodniu znajomości oskubała go z 400 gwinei, a później naciągała na drogie prezenty, zwodząc i nie dając nic w zamian.

Ravenna
pewien bizantyński cesarz kompletnie oszalał? Kąsał służących, chował się pod łóżko w obawie przed upiorami i… godzinami słuchał muzyki organowej.