Damy - empik

Nieskazitelni bohaterowie? Wstydliwe rzeczy, których nie wiedziałeś o 6 wielkich Polakach

Autor: | 26 czerwca 2016 | 13,326 odsłon

miniaturkatop6Hetman wielki koronny zmarł na skutek przedawkowania środków na potencję. Jan Sobieski nim został „Lwem Lechistanu” był zwyczajnym zdrajcą. Bolesław Chrobry posunął się do gwałtu na księżniczce. A to wszystko nic, w zestawieniu z tym, czego powinni się wstydzić Piłsudski, Mościcki, a nawet… Mickiewicz.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy przedstawić listę sześciu wielkich Polaków, którzy oprócz wiekopomnych, napawających dumą osiągnięć  mają także na koncie epizody, o których wolelibyśmy zapomnieć.

6. Hetman Stanisław Koniecpolski zszedł z tego świata po przedawkowaniu viagry

Stanisław Koniecpolski – nadzieja Rzeczypospolitej w nadchodzącej wojnie z Turcją – opuścił ziemski padół w krytycznym momencie, pozostawiając ojczyznę bez najlepszego dowódcy. Choroba nie wybiera i śmierć chodzi po ludziach, ale… hetman sam sobie (i Rzeczypospolitej) był winny.

Tydzień po ważnej naradzie w Warszawie, podczas której ustalano szczegóły wyprawy na bisurmana, hetman wyprawił gody. 52-letni Koniecpolski ożenił się z 25-letnią Zofią Opalińską, siostrą wojewody poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego.

Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, ofiara XVII-wiecznej "viagry" (źródło: domena publiczna).

Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, ofiara XVII-wiecznej „viagry” (źródło: domena publiczna).

Koniecpolski był niesłychanie z żony kontent, więc co zrozumiałe starał się stanąć na wysokości zadania. By podołać trudnym obowiązkom małżeńskim i wzmocnić nie najmłodsze już ciało zażywał konfortatywę, czyli ówczesny odpowiednik „niebieskich tabletek”. Ambitny pan młody niestety przedobrzył i zmarł. Co przeżył to jego…

5. Jan Sobieski wysłał na Warszawę bandy uzbrojonych żołdaków i próbował obalić legalnie panującego króla

Jan Sobieski jest jedną z najpopularniejszych postaci w naszej historii. Ale nie wszystkie jego czyny zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach Polski. Jedenaście lat przez Wiktorią Wiedeńską, jeszcze jako hetman, wkroczył do stolicy z zamiarem obalenia Michała Korybuta Wiśniowieckiego – legalnie panującego króla.

Wstydliwego epizodu, kiedy to wojska pod komendą Sobieskiego ruszyły na własną stolicę nikt nie sportretował. Możemy sobie tylko wyobrażać, że wyglądało to mniej więcej tak…. (na ilustracji bitwa wiedeńska pędzla Juliusza Kossaka).

Wstydliwego epizodu, kiedy to wojska pod komendą Sobieskiego ruszyły na własną stolicę nikt nie sportretował. Możemy sobie tylko wyobrażać, że wyglądało to mniej więcej tak…. (na ilustracji bitwa wiedeńska pędzla Juliusza Kossaka).

Hetman ruszył na Warszawę z czternastoma chorągwiami wojska. Żołdacy, jak to żołdacy, gwałcili, rabowali i mordowali… Sobieski oczywiście miał swoje argumenty. Twierdził, że broni ojczyzny przed nieudolnością władcy. Wiśniowieckiego oskarżono o nieprzestrzeganie obietnic zapisanych w pactach conventach, noszenie się wedle modły zachodniej (zgroza!), żarłoczność, złe traktowanie królowej i… zabawy z chłopcami. Czy to wszystko uzasadniało jednak zbrodnie na rodakach i zamach stanu?

4. Adam Mickiewicz powinien wstydzić się swojego pochodzenia

Chwalebnym pochodzeniem polski wieszcz narodowy nie mógł się pochwalić… Mickiewiczowie mieli na swoim koncie awantury, zajazdy i procesy oraz trudnili się lichwiarstwem. Dwóch krewniaków autora „Dziadów” opuściło ziemski padów w tragicznych okolicznościach.

Biorąc pod uwagę, jaką miał rodzinę, aż trudno uwierzyć, że nie zachował się żaden portret Mickiewicza z porządnym facepalmem…

Biorąc pod uwagę, jaką miał rodzinę, aż trudno uwierzyć, że nie zachował się żaden portret Mickiewicza z porządnym facepalmem…

Wiadomo nawet, że dziadek poety prawdopodobnie w ogóle nie potrafił pisać i czytać, za to świetnie umiał liczyć, co wykorzystywał udzielając pożyczek na wysoki procent. Przodkowie Adasia upodobali sobie niewypłacalnych klientów, którym rok po nieuregulowaniu płatności zajmowali majątek…

3. Ignacy Mościcki był nieudacznikiem i utrzymywała go matka

Ignacy Mościcki nim został prezydentem prządł raczej cienko. Był oderwanym od rzeczywistości idealistą i zupełnie nie nadawał się do normalnego życia. Najtrudniej było w Londynie, gdzie znalazł się wraz z rodziną po ucieczce przed carskimi represjami. Mościcki żeby przeżyć imał się różnych zajęć – rzeźbił w drewnie, pracował w zakładzie fryzjerskim, ćwiczył się też w fachu stolarza i zecera. Nic mu jednak nie wychodziło.

Gdy Ignacy zajmował się politykowaniem, zarabianiem na życie musiała zająć się jego żona Michalina. Prezydent RP Ignacy Mościcki (siedzi z lewej) w towarzystwie żony Michaliny (siedzi z prawej), wnuka Józefa, córki Heleny Zwisłockiej (stoi z lewej), synów Józefa (stoi pierwszy z prawej) i Michała (stoi drugi z prawej).

Gdy Ignacy zajmował się politykowaniem, zarabianiem na życie musiała zająć się jego żona Michalina. Prezydent RP Ignacy Mościcki (siedzi z lewej) w towarzystwie żony Michaliny (siedzi z prawej), wnuka Józefa, córki Heleny Zwisłockiej (stoi z lewej), synów Józefa (stoi pierwszy z prawej) i Michała (stoi drugi z prawej).

Najlepszy pomysł Ignasia polegał jednak na założeniu w Londynie własnego biznesu. Przyszły prezydent postanowił wykorzystać swoje wykształcenie chemiczne. Sprowadził kaukaskie grzybki  i zaczął wyrabiać… kefir. Produkcja udała się świetnie, ale Mościcki nie przewidział, że Anglicy nigdy nie pili kefiru i raczej nie dadzą się przekonać.

Kto przez cały ten czas utrzymywał Ignasia? Jego matka, do której stale słał listy z prośbami o pieniądze. A także żona Michalina, która zarabiała na rodzinę udzielając korepetycji polskim imigrantom. Ponadto zajmowała się gromadką dzieci, opiekowała się domem i z zaciśniętymi zębami znosiła humory męża-nieudacznika.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Adam Spodaryk - Absolwent historii sztuki na UJ i doktorant na Wydziale Historycznym UJ. Interesuje się sztuką dawną i historią od średniowiecza do końca epoki nowożytnej.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (13)
  1. Może coś o innych narodach. Może sąsiadach Polski. Prusakach lub Habsburgach i ich wybitnych osiągnięciach w krzyżowaniu wsobnym? Może o Bismarcku, jego fałszerstwach, pracy jako komornik, lub pijackich ekscesów?

        • Maksymilian I był też wybitnym fundatorem dzieł sztuki (m.in. malował dla niego Albrecht Dürer) i literatury (Theuerdank, Weisskunig). Był też świetnym promotorem kultury rycerskiej i organizatorem turniejów. Maksymilian wymyślał zresztą różne pomysłowe formy turniejów. Była o tym całkiem niedawno świetna wystawa – Kaiser Maximilian I. – Der letzte Ritter und das höfische Turnier.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Nixon2
…postać Imperatora w „Gwiezdnych Wojnach” wzorowana była na prezydencie USA Richardzie Nixonie? To nie jedyna inspiracja czasami wojny wietnamskiej. Imperium symbolizowało Stany Zjednoczone, a Ewokowie reprezentowali Wietkong.


…kpt. Piotrowski, jeden z zabójców Jerzego Popiełuszki, miał kontakty z oficerami KGB? To nie jedyny trop wskazujący na to, że zlecenie zamordowania księdza wyszło z Łubianki.

estrees
…renesansowe francuskie dwórki wiedziały, jak się zabawić? Podczas jednej z inspekcji w komnatach dam dworu znaleziono ogromne sztuczne fallusy. Wiele na pozornie cnotliwych panien prowadziło też bujne życie seksualne bez udziału mężczyzn.