Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Pomiędzy Majdanem, a księżną Olgą

Autor: | 28 maja 2016 | 1,715 odsłon

Ukraińskie wieśniaczki (zdj. domena publ.).Choć zachodnie media już niemal o tym zapomniały, na Ukrainie nadal toczą się walki. Nie można przy tym ignorować faktu, że ten kraj to tysiąc lat niełatwej historii, która stoi u podłoża konfliktu. By zrozumieć to, co dzieje się na Wschodzie, warto poznać tę opowieść.

Historia Ukrainy, wbrew temu co uważa niejeden Polak, to nie tylko kozacy, Chmielnicki, Wołyń i Bandera.

Ten region, pełen sprzeczności, znalazł się na pograniczu stref wpływów potężnych sił, między innymi Rosji, Rzeczpospolitej, czy Chanatu. Był terenem nieustannych wojen, co ukształtowało zarówno Ukrainę jak i Ukraińców.

Poznamy także jak wyglądało pięć ostatnich dni drugiej wojny światowej. Dowiemy się, co piszczało w trawie za czasów Tudorów oraz jak wygląda państwo islamskie od środka.

Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015, Anna Reid (Wydawnictwo Literackie)

pograniczeAnna Reid to autorka, po której spodziewałam się wiele. Lata temu czytałam jej „Leningrad”, będący jedną z lepszych i ciekawszych książek na jakie trafiłam. Poprzeczka była bardzo, bardzo wysoko, ale „Pogranicze” nie zawiodło. Pierwsza połowa tej książki powstała dwie dekady temu i zawiera ówczesne analizy i osądy Reid. Dwadzieścia lat później, wobec obecnej sytuacji na Ukrainie, autorka zdecydowała się na dopisanie drugiej części, nie zmieniając w pierwszej ani przecinka.

Teraz „Pogranicze” to opowieść o Ukrainie, od jej początków, aż do dnia dzisiejszego. Autorka skupia się przede wszystkim na drugiej połowie dwudziestego wieku, czyli na okresie największych przemian. Jak Reid podsumowuje te przemiany? W drugiej części książki pada jedno zdanie, które wystarczy za tysiąc słów: jest poczucie, że to państwo wreszcie nie jest na niby.

Pięć dni, które wstrząsnęły światem, Nicholas Best (Znak Horyzont)

piec dniCo działo się dzień, po dniu, tuż przed końcem wojny? Zanim stali się znani i lubiani, zanim zostali gwiazdami i autorytetami, stali na zgliszczach Europy. Bo to właśnie pozostało z ich świata. Koniec wojny miał słodko-gorzki smak dla jedenastoletniego Romana Polańskiego, który włóczył się po ulicach świeżo wyzwolonego Krakowa, dla głodującej Audrey Hepburn, dla rannej Sophii Loren i wielu innych.

Tudorowie. Magazyn o historii Anglii nr 2/2016 (Wydawnictwo Astra)

tudorowie magazynNa polskim rynku wydawniczym pojawiła się ciekawa nowość. Na fali coraz większej popularności dynastii Tudorów, wydawnictwo Astra przygotowało dla czytelników dwumiesięcznik jej poświęcony. W numerze drugim możemy przeczytać między innymi o tym, jak wiele uprawianie czarów w Anglii miało wspólnego z oddawaniem czci diabłu oraz co Wiliam Shakespeare polecał na potencję.

ISIS od środka. 10 dni w Państwie Islamskim, Jürgen Todenhöfer (WUJ)

isisJak wiele potrzeba by chłopak z New Jersey porzucił swój spokojny dom, swoją rodzinę i znajomych i wyruszył do Syrii budować Kalifat? Czy można pojechać do serca państwa islamskiego aby „pozwiedzać” i wrócić bezpiecznie by zdać relację? Co je na śniadanie bojownik i czy można naprędce zorganizować egzekucję tak, by dziennikarz mógł sobie ją obejrzeć? Na te i inne pytania związane z islamskimi bojownikami odpowiada książka niemieckiego dziennikarza.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Stali na katafalku
za śmiercią Józefa Stalina tak naprawdę stał… Józef Stalin? Z uwagi na rządy terroru jakimi posługiwał się radziecki dyktator, był on swoją ostatnią ofiarą. Gdy czerwony car doznał udaru, jego otoczenie bało tak zastraszone, że bano się nawet wezwać lekarza.

sw.wojciech
Bolesław Chrobry zamordował świętego Wojciecha? Motywem tej zbrodni była chęć zaskarbienia sobie sympatii jednego z najpotężniejszych ludzi w Europie.

Magnaci
Polscy magnaci byli bogatsi od Kulczyka? Jeden z nich pozostawił po sobie spadek zbliżony do dwóch rocznych budżetów państwa!