Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 najgorszych przydomków średniowiecznych władców

I jak tu traktować poważnie takie przydomki... Ilustracja z XIV-wiecznej niderlandzkiej Biblii Pauperum przedstawiająca synów Noego, oglądających obnażonego ojca (źródło: domena publiczna).

I jak tu traktować poważnie takie przydomki…

To uczucie, gdy poddani mówią o Tobie Kupa… Albo Świniopas. Albo Miękki Miecz. Nie wszyscy panujący zapisali się w kronikach jako Piękni, Wielcy czy Mądrzy. Oto dziesięć szczególnie żenujących przydomków.

Na kartach historii pojawiają się wraz z imionami wodzów, królów, carów. Czasem dumne – świadczące o przymiotach charakteru i urodzie, czasem ośmieszające, wstydliwe, krzywdzące. Przydomki nie wzięły się znikąd. Wielu pracowało na swoje miano przez całe życie, inni z nim się rodzili. Przedstawiamy kilku najdziwniejszych średniowiecznych ksywek.

10. Włochate Gacie

Ragnar Lodbrok czyli po polsku Ragnar Włochate Gacie był postacią na poły legendarną. Niewiele dzisiaj o nim wiadomo. Być może to on złupił i spalił Paryż w 845 roku oraz pustoszył Wyspy Brytyjskie.

Swój przydomek zyskał od opisywanego w wikińskich sagach ekstrawaganckiego futrzanego stroju, w którym ruszył na ratunek swojej przyszłej żonie. Wedle podań, włochate portki uchroniły skórę Ragnara od jadu smoka i przeszły do historii.

Posłaniec króla Elli przed synami Ragnara Włochate Gacie. Obraz Augusta Malmstroma (źródło: domena publiczna).

Posłaniec króla Elli przed synami Ragnara Włochate Gacie. Obraz Augusta Malmstroma (źródło: domena publiczna).

9. Bez Kości

Syn Ragnara Ivar Bez Kości to już postać zupełnie historyczna. W drugiej połowie IX wieku na czele wielkiej armii zaatakował Anglię, podbił Northumbrię i tym samym dał początek regularnemu osadnictwu wikińskiemu na tych terenach.

Opisywany w Rocznikach z Ulster jako „król wszystkich Skandynawów”, miał być, z powodu choroby nóg, noszony na tarczy przez swoich wojów. Jedno ze źródeł podaje nawet wersję bardziej drastyczną, choć nierealną – według niego Ivar w ogóle nie miał w ciele żadnych kości!

Historycy podejrzewają, że przydomek ma swoją genezę w jakiejś chorobie genetycznej, na przykład wrodzonej łamliwości kości.

Mutacja genetyczna przyniosła ze sobą przydomek brata Ivara, Sigurda Wężowe Oko. Sigurd, równie bitny co reszta Skandynawów, zasłynął z brutalnego rozprawienia się z władcą Northumbrii Ellą. Razem z bratem na plecach króla „wyciął krwawego orła”. Innymi słowy, zwyczajnie go wypatroszył.

Pozostali władcy skandynawscy też wyróżniali się na tle europejskich kolegów oryginalnymi ksywkami.

Kanut Wielki (po prawej) podczas pojedynku z angielskim królem Edmundem II Żelaznobokim (źródło: domena publiczna).

Kanut Wielki (po prawej) podczas pojedynku z angielskim królem Edmundem II Żelaznobokim (źródło: domena publiczna).

8. Sinozęby

Harald Sinozęby najbardziej znany jest nie jako człowiek, który wprowadził w Danii chrześcijaństwo, ale patron technologii bezprzewodowej komunikacji. Bo przecież Bluetooth to właśnie Sinozęby. Czy jednak faktycznie jego ząb lub zęby były sine czyli martwe? Historycy nie są zgodni.

Istnieją teorie, wedle których przydomek wywodzi się od koloru szat władcy (sino-niebieskich), albo też od wymowy jego tytułu w krajach ościennych.

7. Zajęcza Stopa

Harold I Zajęcza Stopa, nieślubny syn Kanuta Wielkiego, miał interesujący przydomek, choć władcą był nieciekawym i nie powtórzył sukcesów swojego ojca. Po prawdzie korona angielska należała się bratu Harolda – Hardekanutowi, ten jednak w chwili śmierci papy w 1035 roku przebywał w Danii.

Inspiracją do napisania artykułu był cykl powieściowy Maurice'a Druona pod tytułem "Królowie przeklęci" (Wydawnictwo Otwarte 2016).

Inspiracją do napisania artykułu był cykl powieściowy Maurice’a Druona pod tytułem „Królowie przeklęci” (Wydawnictwo Otwarte 2016).

Sytuację wykorzystała matka Harolda, Aelgifu z Northampton. Częściowo przekupując, częściowo zastraszając baronów, doprowadziła do obwołania Zajęczej Stopy regentem królestwa Anglii.

Prawowita małżonka Kanuta, Emma, chcąc zachować władzę, wezwała na pomoc swoich synów, Edwarda i Alfreda, będących wówczas w Normandii. Harold szybko rozprawił się z konkurencją. Alfred został pojmany i oślepiony tak brutalnie, że zmarł, a Edward szybko wrócił do Normandii.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Komentarze (5)

 1. slayer Odpowiedz

  Można do tej listy dorzucić jeszcze Mieszka II Gnuśnego, chociaż wielu historyków uważa , że ten przydomek nadany chyba przez Długosza jest zupełnie niesprawiedliwy.

 2. Zbig Odpowiedz

  „W latach 70. XII wieku tereny Bułgarii pustoszone były przez hordy tatarskie”. W XII w. hordy tatarskie może i pustoszyły, ale nie Bułgarię tylko auły nad Bajkałem. Do Bułgarii po raz pierwszy dotarli w 1241 wracając z Polski i Węgier. A w latach 70 też tam bywali, tyle że w XIII w.
  Zgłaszałem jako literówkę. ale brak odzewu ze strony redakcji. Rozumiem, że tak miało być. więc zgłaszam błąd merytoryczny. A może się mylę?

  • Członek redakcji | Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Panie Zbigniewie, była to literówka, właśnie została poprawiona. Dziękuję za zauważenie jej i przepraszam za przeoczenie tej uwagi.

 3. Cyprian Odpowiedz

  Konstantyn V to w sumie był biedny. Ratujesz Bizacjum, cięzko pracujesz by nie zostało podbite przez arabów a tu Ci taki przydomek dają. A np. Cesarzowa Irena to był złol jakich mało, kazała oślepić wlasnego syna by przejąc wladze, a placone przez nią lapówki zrujnowaly skarbiec. Nie mowiac już o tym, ze jej fakt wstapienia na tron byl idealnym pretekstem do koronacjii Karola Wielkiego. I co? Teraz jest czczona jako świeta w kosciele prawoslawnym bo chronila ikony.
  Można jeszcze napisac o Justynianie ii beznosym co to mu ucieli nos, żeby go poniżyc i wygnać z konstantynopola, a on dorobi sobie sztuczny i wrocił :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.