Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Skąd NAPRAWDĘ wzięły się zombie?

Zombie mają znacznie dłuższą historię niż mogłoby się wydawać (źródło: domena publiczna).

Zombie mają znacznie dłuższą historię niż mogłoby się wydawać (źródło: domena publiczna).

Zombie wcale nie powstały w Hollywoodzie, ani nawet w Ameryce.  I w żadnym razie nie są wytworem popkultury. Gdzie w takim razie narodził się ten fenomen?

Wiara w stwory zbliżone do zombie przybyła do Nowego Świata wraz z niewolnikami z Afryki. Ustalenie, skąd dokładnie, nie jest łatwe. Niewolnicy pochodzili z różnych obszarów Czarnego Lądu, a na miejscu zostali przemieszani.

Antropologowie zwykle wskazują na cztery wierzenia z dorzecza Konga, z których może się wywodzić wiara w żywe trupy. Słowo „Nzambi”, ma tam dwa znaczenia. Może określać stwórcę, ale też posiadającego nadludzką moc umarlaka. „Nsumbi” to z kolei demon lub diabeł. „Mvumbi” wreszcie oznacza duszę bądź niewidzialnego człowieka.

Jest też „zumbi”, czyli fetysz, amulet. A także… przywódca zbuntowanych niewolników, któremu udało się w XVII wieku stworzyć w Brazylii wolne państewko wielkości dzisiejszych Czech. Choć Zumbi w 1695 roku został stracony, a jego zwłoki zbezczeszczone (odcięte genitalia wepchnięto mu w usta), jego imię stało się postrachem kolonizatorów.

Popiersie brazylijskiego bohatera walk niewolników z kolonizatorami, Zumbiego, w Brasilii (fot. Elza Fiúza/ABr, lic. CC BY 3.0 br).

Popiersie brazylijskiego bohatera walk niewolników z kolonizatorami, Zumbiego, znajdujące się w Brasilii (fot. Elza Fiúza/ABr, lic. CC BY 3.0 br).

Nie tylko w Kongo wierzono w istoty, których nazwy i funkcje przywodzą na myśl zombie. Z dzisiejszej Angoli pochodzą „nvumbi”, ciała pozbawione duszy. Natomiast w języku plemienia Mitsogho z Gabonu słowem „ndzumbi” określano zwłoki.

Zombie jako postrach dzieci

Istnieje jednak na Czarnym Lądzie jeszcze bliższy odpowiednik zombie. To potwory „zanbibi”, nocne upiory ludu Fonów z Beninu, czyli dawnego Dahomeju. Do dziś przetrwała tradycja straszenia nimi dzieci.

Dahomej zdaje się być praojczyzną zombie także dlatego, że to stamtąd pochodziła znaczna część niewolników sprzedawanych za ocean. Potęga całego państwa zbudowana była na eksporcie żywego towaru, nic więc dziwnego, że tereny te nazywano Wybrzeżem Niewolniczym.

Na pochodzenie fenomenu zombie właśnie z Dahomeju wskazuje jeszcze jeden czynnik – religia. Na Karaibach, szczególnie na Haiti i w Gwadelupie, dominują wierzenia typowe dla ludu Fonów. W procesie chrystianizacji tylko kosmetycznie wzbogacono je o chrześcijańską ikonografię. Jak pisze Adam Węgłowski w naszej nowej książce pt. „Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie”:

Krzyż stał się symbolem skrzyżowania światów. Chrzest znali z afrykańskiej tradycji mistycznego zanurzania w wodzie. Podobnie jedynego Boga – (…) Bondye. Święci posłużyli za wizualizację dawnych bóstw (na przykład święty Patryk to wąż-stworzyciel kosmosu zwany Damballah; (…) sam Jezus to bóg miłosierdzia Oxala itp.).

To stąd pochodziła znaczna część karaibskich niewolników. Widok miasta Benin w połowie XVII w. Rycina z książki D. O. Dappera "Description de l'Afrique", wydanej w Amsterdamie w 1686 roku (źródło: domena publiczna).

To stąd pochodziła znaczna część karaibskich niewolników. Widok miasta Benin w połowie XVII w. Rycina z książki D. O. Dappera „Description de l’Afrique”, wydanej w Amsterdamie w 1686 roku (źródło: domena publiczna).

Nowy Świat zapełniły kulty łączące tradycje chrześcijańskie, afrykańskie i indiańskie. Na Haiti nazywa się je wodu (nie mylić z voodoo, które nie jest religią, a tylko czarną magią). Słowo to oznacza w języku Fonów „ducha” lub „istotę boską”. Jak zauważa Adam Węgłowski: Wiara w istnienie zombie nie jest wprawdzie częścią religii wodu, ale nie byłoby tego przekonania bez woduistycznej kultury i filozofii.

Mroczne chochoły i pociągi pełne zombie

W Beninie wodu jest religią nie tylko oficjalnie uznawaną przez państwo, ale zarazem przenikającą życie całego społeczeństwa i mieszającą się z innymi kultami – czytamy w książce „Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie”. W przeciwieństwie do Haiti, tu wierzeń woduistycznych nawet nie ukrywa się za wizerunkami chrześcijańskich świętych i symboli.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Adama Węgłowskiego pod tytułem "Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie". Jest to najnowsza publikacja wydaną pod marką „Ciekawostek historycznych”. Kliknij, aby kupić ją 40% taniej!

Artykuł powstał w oparciu o książkę Adama Węgłowskiego pod tytułem „Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie”. Jest to najnowsza publikacja wydaną pod marką „Ciekawostek historycznych”. Kliknij, aby kupić ją 35% taniej!

Tajne organizacje woduistyczne sprawują nieformalną władzę sądowniczą. Ich policjanci, Zangbeto, wyglądają – według opisu Adama Węgłowskiego – jak stogi siana, wewnątrz których ukryty jest człowiek. Mimo wyglądu chochoła, cieszą się jednak wielkim szacunkiem.

W sąsiedniej Nigerii z kolei estymą darzy się ciągle zamaskowane Egungun. Te święte i nietykalne „żywe trupy” pojawiają się, by przekazać żywym wolę zmarłych. I są bardzo niebezpieczne.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...jedyna polska cichociemna generał Elżbieta Zawacka będąc dzieckiem nie umiała powiedzieć ani słowa po polsku? Było to bezpośrednim tego, że mieszkała na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie jej rodzinę poddawano germanizacji.

...największy zjazd monarchów przed I wojną światową odbył się z okazji pogrzebu króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII? Zgromadzeni władcy dalecy byli jednak od żałobnego nastroju.

...pewna amerykańska dziennikarka postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście da się objechać świat w 80 dni, jak to opisał w swej powieści Juliusz Verne. I... poprawiła ten wynik, okrążając glob w zaledwie 72 dni.

...Janusza Radziwiłła pamiętamy jako zdrajcę narodowego interesu najpewniej dlatego, że zmarł w niewłaściwym czasie? Wielu magnatów i szlachciców wciąż jeszcze wtedy pozostawało w szwedzkim obozie. Chociażby Jan Sobieski, późniejszy król Polski!

Komentarze (2)

  1. MR.INCOGNITO Odpowiedz

    PROPONUJE FILMY WYTWORNI HAMMER TAM JEST WIELE CIEKAWOSTEK O ZOOMBIE. MOZNA TEZ WYBRAC SIE NA HAITI I TAM MOZE COS CIEKAWEGO NAS SPOTKA…MOZE ZOOMBI

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.