Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Ci, którzy walczyli z hitlerowcami piórem

Autor: | 7 maja 2016 | 662 odsłon

Ci, którzy walczyli z hitlerowcami piórem (źródło: domena publiczna).W przedwojennej Polsce faszyzm wywoływał skrajne emocje. Nikt jeszcze nie wiedział, co ta ideologia przyniesie Europie i światu. Co o faszyzmie myśleli polscy intelektualiści? Czy byli świadomi zagrożeń jakie niosła za sobą ta ideologia? Czy nasi literaci byli zafascynowani poglądami Hitlera?

Czego spodziewał się Antoni Sobański, kiedy jechał do Niemiec po przewrocie faszystowskim w 1933 roku, a co w rzeczywistości zastał?

Oprócz tego dowiemy się, o których wielkich Polakach zapomnieliśmy i czego oni właściwie dokonali? Odkryjemy motywy, jakie stały za zbrodniami zbrojnego ramienia peerelowskich tajnych służb i poznamy dzieje jezuity, który przeszedł przez piekło zesłania.

Polscy pisarze wobec faszyzmu, Paweł Sobczak (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

pisarzeKiedy Antoni Sobański wyruszył do Niemiec w 1933 roku, jechał do kraju, który znał, którego język nie był dla niego wyzwaniem i którego kultura go fascynowała. Pojechał do stolicy, jednak po przybyciu na miejsce nie rozpoznawał tego brunatnego miasta. Owocem tej wyprawy była książka „Cywil w Berlinie”, dokumentująca początki dyktatury Hitlerowskiej.

Także inni polscy pisarze dokumentowali swoje odczucia względem tego, co działo się w Niemczech i we Włoszech. Jedni byli zafascynowali, innych to przerażało. Jednak przede wszystkim mało kogo pozostawiało obojętnym.

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat. Część 2, Borucki Marek (Wydawnictwo MUZA S.A.)wielcy

Z efektów ich pracy korzystamy na co dzień i jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że nie poświęcamy nawet minuty na zastanowienie się, kto wpadł na tak genialny pomysł.

Tymczasem wiele rzeczy, które wydają nam się wprost nieodzowne dla normalnego funkcjonowania odkryli lub stworzyli nasi rodacy. Warto przypomnieć sobie ich sylwetki.

Zabić. Mordy polityczne PRL, Patryk Pleskot (Wydawnictwo Znak Horyzont)

zzWszyscy najważniejsi bohaterowie tej książki nie żyją, a historyk z IPN odważnie opowiada historie ich śmierci. Sfabrykowane dowody, ustawione śledztwa i niejasne powiązania.

Pleskot opisuje zagadkowe morderstwa o podłożu politycznym, jakie swego czasu rozpalały wyobraźnię Polaków.

… bo Ty jesteś ze mną. Duchowe świadectwo z Syberii, o. Walter J. Ciszek i o. Daniel Flaherty (Wydawnictwo Święty Wojciech)

ddJezuita, ojciec Walter J. Ciszek został w czasie drugiej wojny światowej złapany przez Sowietów i uznany za szpiega Watykanu. Jak mogło się zdawać, jego los był przesądzony.

Za swoją „zbrodnie” został skazany i ponad dwadzieścia lat spędził w czeluściach radzieckiego systemu penitencjarnego, jednak nie stracił ducha.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)
  1. Małą nieścisłość tutaj widzę. W Niemczech mieliśmy do czynienia z nazizmem, a nie faszyzmem. Z tego co mi wiadomo, to dwie inne doktryny polityczne. Błąd powielany nagminnie w książkach, gazetach czy filmach, na całym świecie.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Nie wszędzie w Europie można było świętować zwycięstwo już 8 maja.
walki w Europie w czasie II wojny światowej nie zakończyły się 8 maja, wraz z kapitulacją Niemiec? Krwawe starcia trwały jeszcze co najmniej dwa tygodnie…

Le_bal_paré
nawet Casanova padł ofiarą wyrachowanej famme fatale? Niejaka Charpillon już w pierwszym tygodniu znajomości oskubała go z 400 gwinei, a później naciągała na drogie prezenty, zwodząc i nie dając nic w zamian.

Ravenna
pewien bizantyński cesarz kompletnie oszalał? Kąsał służących, chował się pod łóżko w obawie przed upiorami i… godzinami słuchał muzyki organowej.