Polskie Imperium

Rozwiązanie konkursu: Najważniejsze wydarzenie ostatnich dni wojny

Autor: | 1 maja 2016 | 823 odsłon

Ten fragment amerykańskiego plakatu propagandowego to dobra metafora ostatnich dni wojny.Choć wynik II wojny światowej był już przesądzony, w ostatnich dniach konfliktu w Europie nie brakowało dramatycznych i brzemiennych w skutki wydarzeń. Samobójstwo Hitlera to tylko jedno z nich, Waszym zdaniem niekoniecznie najważniejsze.

Zanim wyjawimy zwycięzców, przypomnimy, że troje szczęśliwców otrzyma po jednym egzemplarzu książki Nicholasa Besta pt. „Pięć dni, które wstrząsnęły światem”. Nagrody ufundowało wydawnictwo Znak Horyzont. Wybraliśmy laureatów spośród autorów najciekawszych odpowiedzi na zadane przez nas pytanie:

Które z wydarzeń ostatnich dni II wojny światowej w Europie (od 28 kwietnia do 8 maja 1945 roku) było najważniejsze?

A oto i trzy komentarze, które najbardziej zasłużyły według nas na wyróżnienie:

I komentarz

Marzena: Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni wojny było samobójstwo Hitlera. Ten faszystowski dyktator był odpowiedzialny za bezsensowny już opór Niemiec, za wojnę na wyniszczenie. Bez uśmiercenia Hitlera lub jego złapania nie było mowy o zakończeniu walk. Wojna toczyłaby się dalej i polegała na obronie ufortyfikowanych twierdz takich jak Festung Breslau. Nawet w przypadku zamachu stanu i odsunięciu od władzy fuhrera wszelkie decyzje nowego przywódcy Niemiec mogłyby być kwestionowane przez część społeczeństwa, co przyczyniło by się do wytworzenia kolejnej odsłony mitu o ciosie w plecy, który wydatnie pomógł Hitlerowi zjednoczyć naród niemiecki i pchnąć go ku wojnie.

W naszym konkursie do wygrania były trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

W naszym konkursie do wygrania były trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

II komentarz

Łukasz: Jedna z najbardziej krwawych bitew żołnierza polskiego. Bitwa mało znana ogółowi Polaków, bitwa, która nie mogła przesądzić o losach II wojny światowej w Europie, lecz pokazała w całości fanatyzm i waleczność jednostek Niemieckich pod dowództwem marszałka Schörnera.Podobno ostatnia udana ofensywa Niemców. Mam na myśli bitwę pod Budziszynem rozegraną w dniach 21-26 (30 kwietnia) 1945 r. Warto o niej pamiętać i poległych Polakach, nieudolnym dowództwie Świerczewskiego. Nigdy nie należy lekceważyć wroga a zbyt duża pewność siebie prowadzi do masakry, nawet na kilka dni przed zakończeniem wojny.

Śmierć Hitlera trafiła zapewne na pierwsze strony wszystkich zachodnich gazet. Ale w ostatnich dniach wojny nie brakowało innych ważnych wydarzeń.

Śmierć Hitlera trafiła zapewne na pierwsze strony wszystkich zachodnich gazet. Ale w ostatnich dniach wojny nie brakowało innych ważnych wydarzeń.

III komentarz

Piotr: Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni II wojny światowej była egzekucja twórcy i przywódcy faszystowskich Włoch w latach 1922r. – 1945r. Benito Mussoliniego. Był on ostatnim, wiernym Hitlerowi sojusznikiem. Po jego egzekucji i wystawieniu ciała na widok publiczny w Mediolanie zakończyła się era rządów faszystowskich we Włoszech. W wyniku jego strasznej egzekucji, Adolf Hitler zrozumiał że III Rzeszy nie da się uratować oraz że nie chce skończyć jak włoski przyjaciel. W wyniku obawy przed haniebną śmiercią Adolf Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. W ten oto sposób dwaj, okrutni dyktatorzy, jeden po drugim stracili życie. Skończyła się era rządów faszystów we Włoszech i nazistów w Niemczech.

***

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Jesteście zainteresowani książką, ale nie udało Wam się jej wygrać w konkursie? Nic straconego. Pamiętajcie, że z naszym kodem rabatowym kupicie ją w księgarni Znak.com.pl ze zniżką 30% wyłącznie dla naszych Czytelników.

Ostatnie dni II wojny światowej w pasjonującej książce Nicholasa Besta:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)
  1. Widzę, że przewija się tu motyw samobójczej śmierci Hitlera. Jest tylko jedno, maleńkie ALE… nie ma najmniejszego dowodu na to, że Hitler popełnił samobójstwo, a szczególnie w Berlinie, w swoim bunkrze.

  2. Joseph Goebbels ten zbrodniarz zabrał te tajemnice do piekla. Jak żył wo mawiał w( tłumaczeniu)-
    Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą.Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Samochody elektryczne - ciche, proste w obsłudze i nie śmierdziały.
…jeszcze na początku XX wieku na drogach można było spotkać samochody o napędzie parowym oraz elektrycznym i nie było wcale przesądzone, że przegrają one konkurencję ze śmierdzącymi i trudnymi w obsłudze automobilami spalinowymi.

Sztokholm-600x398
…w 1598 roku potrzeba było zaledwie 12 Polaków, aby opanować Sztokholm? Po dokonaniu tego niezwykłego wyczynu dowódca oddziału rotmistrz Samuel Łaski wysłał do króla Zygmunta III wiadomość: „Zająłem Sztokholm samodwunast”.

Tygrys na niemieckim plakacie propagandowym.
…choć potężnie opancerzony i uzbrojony Tygrys Królewski budził postrach amerykańskich żołnierzy, jeden z tych czołgów został zniszczony przez maleńki samochód pancerny? Niewykluczone jednak, że jego załoga pomyliła niemieckiego potwora z Pzkpfw IV.