Damy - empik

Rozwiązanie konkursu: Najważniejsze wydarzenie ostatnich dni wojny

Autor: | 1 maja 2016 | 801 odsłon

Ten fragment amerykańskiego plakatu propagandowego to dobra metafora ostatnich dni wojny.Choć wynik II wojny światowej był już przesądzony, w ostatnich dniach konfliktu w Europie nie brakowało dramatycznych i brzemiennych w skutki wydarzeń. Samobójstwo Hitlera to tylko jedno z nich, Waszym zdaniem niekoniecznie najważniejsze.

Zanim wyjawimy zwycięzców, przypomnimy, że troje szczęśliwców otrzyma po jednym egzemplarzu książki Nicholasa Besta pt. „Pięć dni, które wstrząsnęły światem”. Nagrody ufundowało wydawnictwo Znak Horyzont. Wybraliśmy laureatów spośród autorów najciekawszych odpowiedzi na zadane przez nas pytanie:

Które z wydarzeń ostatnich dni II wojny światowej w Europie (od 28 kwietnia do 8 maja 1945 roku) było najważniejsze?

A oto i trzy komentarze, które najbardziej zasłużyły według nas na wyróżnienie:

I komentarz

Marzena: Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni wojny było samobójstwo Hitlera. Ten faszystowski dyktator był odpowiedzialny za bezsensowny już opór Niemiec, za wojnę na wyniszczenie. Bez uśmiercenia Hitlera lub jego złapania nie było mowy o zakończeniu walk. Wojna toczyłaby się dalej i polegała na obronie ufortyfikowanych twierdz takich jak Festung Breslau. Nawet w przypadku zamachu stanu i odsunięciu od władzy fuhrera wszelkie decyzje nowego przywódcy Niemiec mogłyby być kwestionowane przez część społeczeństwa, co przyczyniło by się do wytworzenia kolejnej odsłony mitu o ciosie w plecy, który wydatnie pomógł Hitlerowi zjednoczyć naród niemiecki i pchnąć go ku wojnie.

W naszym konkursie do wygrania były trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

W naszym konkursie do wygrania były trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

II komentarz

Łukasz: Jedna z najbardziej krwawych bitew żołnierza polskiego. Bitwa mało znana ogółowi Polaków, bitwa, która nie mogła przesądzić o losach II wojny światowej w Europie, lecz pokazała w całości fanatyzm i waleczność jednostek Niemieckich pod dowództwem marszałka Schörnera.Podobno ostatnia udana ofensywa Niemców. Mam na myśli bitwę pod Budziszynem rozegraną w dniach 21-26 (30 kwietnia) 1945 r. Warto o niej pamiętać i poległych Polakach, nieudolnym dowództwie Świerczewskiego. Nigdy nie należy lekceważyć wroga a zbyt duża pewność siebie prowadzi do masakry, nawet na kilka dni przed zakończeniem wojny.

Śmierć Hitlera trafiła zapewne na pierwsze strony wszystkich zachodnich gazet. Ale w ostatnich dniach wojny nie brakowało innych ważnych wydarzeń.

Śmierć Hitlera trafiła zapewne na pierwsze strony wszystkich zachodnich gazet. Ale w ostatnich dniach wojny nie brakowało innych ważnych wydarzeń.

III komentarz

Piotr: Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni II wojny światowej była egzekucja twórcy i przywódcy faszystowskich Włoch w latach 1922r. – 1945r. Benito Mussoliniego. Był on ostatnim, wiernym Hitlerowi sojusznikiem. Po jego egzekucji i wystawieniu ciała na widok publiczny w Mediolanie zakończyła się era rządów faszystowskich we Włoszech. W wyniku jego strasznej egzekucji, Adolf Hitler zrozumiał że III Rzeszy nie da się uratować oraz że nie chce skończyć jak włoski przyjaciel. W wyniku obawy przed haniebną śmiercią Adolf Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. W ten oto sposób dwaj, okrutni dyktatorzy, jeden po drugim stracili życie. Skończyła się era rządów faszystów we Włoszech i nazistów w Niemczech.

***

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Jesteście zainteresowani książką, ale nie udało Wam się jej wygrać w konkursie? Nic straconego. Pamiętajcie, że z naszym kodem rabatowym kupicie ją w księgarni Znak.com.pl ze zniżką 30% wyłącznie dla naszych Czytelników.

Ostatnie dni II wojny światowej w pasjonującej książce Nicholasa Besta:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)
  1. Widzę, że przewija się tu motyw samobójczej śmierci Hitlera. Jest tylko jedno, maleńkie ALE… nie ma najmniejszego dowodu na to, że Hitler popełnił samobójstwo, a szczególnie w Berlinie, w swoim bunkrze.

  2. Joseph Goebbels ten zbrodniarz zabrał te tajemnice do piekla. Jak żył wo mawiał w( tłumaczeniu)-
    Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą.Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...


…już w 1956 roku w Związku Radzieckim zaplanowano załogową misję na Marsa? Kosmonauci mieli spędzić na czerwonej planecie cały rok, a zabrać miał ich tam statek kosmiczny o masie 1600 ton, prawie czterokrotnie cięższy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

warta
w XVIII wieku w Szkocji cmentarzy musiały pilnować straże, by zapobiec wykradaniu zwłok? Złodziejami byli studenci medycyny lub szajki tzw. rezurekcjonistów. Na wsiach mogił pilnowali sami mieszkańcy, siedząc przy ognisku, nierzadko popijając whisky i wesoło się bawiąc.

January_Sucholdovski_A_kircholmi_csata_1858-600x446
…bitwa pod Kircholmem wcale nie była zmarnowanym zwycięstwem? Tak naprawdę starcie to pozwoliło przyjść z odsieczą obleganej przez Szwedów Rydze, czyli drugiemu co do wielkości miastu ówczesnej Rzeczpospolitej.