Dziewczyny - empik

Mocno nieaktualne strony. Historia w internecie na maj 2016

Autor: | 28 kwietnia 2016 | 952 odsłon

Takie rzeczy tylko za dawnych czasów... Króliki zabijające człowieka (ok. 1300 roku, domena publiczna).Wiosna już na dobre u nas zagościła. Zbliża się długi weekend majowy. A w przerwie między kolejnymi grillami warto zajrzeć do sieci, by wyłowić kolejne interesujące blogi i fanpage dotyczące historii. Zapraszamy zatem na kolejną odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

Mamy więc specjalne propozycje dla tych z Was, którzy chcą pójść:

1. W nieznane rewiry antyku

sn

Odkrycia archeologiczne z basenu Morza Śródziemnego. Niebanalne rekonstrukcje ważnych miejsc i wydarzeń. Niezwykłe budowle i ciekawostki dla każdego. Niesamowite ubiory i rzadkie monety. To tylko krótki przegląd interesujących treści, które możecie znaleźć na fanpage’u Starożytność nieznana. To dobra i pouczająca rozrywka nie tylko dla fanów antyku.

2. Z mapą przez KL Stutthof

mapapamieci

Często słychać narzekanie, że młodzi ludzie nie chcą zgłębiać historii. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim zadają kłam temu twierdzeniu. To z ich zaangażowania powstał projekt edukacyjny „Mapa pamięci”. W ramach projektu nie tylko zgłębiają dzieje KL Stutthof, ale przede wszystkim ratują od zapomnienia opowieści ludzi i rodzin, które tam trafiły. Nagrania wideo ze wspomnieniami świadków wydarzeń pozwalają odtworzyć wstrząsający obraz tamtych dni.

3. W świat arcydzieł Biblioteki Narodowej

polona

Biblioteka Narodowa kojarzy Wam się z nudą i tonami kurzu? Nic bardziej mylnego. Portal oraz fanpage Polona udostępnia w interesujący i zabawny sposób w sieci jej zbiory – książki, rękopisy, czasopisma, druki ulotne, ryciny, rysunki, fotografie, pocztówki, obrazy, nuty i mapy. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. A ostatnio prezentuje znalezionego w „Psałterzu floriańskim” sobowtóra Mistrza Yody.

4. Z Cesarzową Sissi w stronę dobrego stylu

Sissi

Cesarzowa Elżbieta Bawarska jest wzorcem dla pokoleń kobiet. Jej niepowtarzalna uroda i styl do dziś stanowią dla wielu inspirację. Już od ośmiu lat jej postać jest kanwą bloga Cesarzowa Sissi. Ciekawostki, historie z życia, analiza strojów i fryzur – to tylko niektóre rzeczy, jakie znajdziecie na tej stronie. Autorka zajmuje się też wpływem postaci pięknej cesarzowej na popkulturę. Możecie się ponadto dowiedzieć, jak przygotować look à la Sissi oraz… jej ulubione lody fiołkowe.

5. Odkryć fascynujące XIX stulecie

KiO XIXXIX wiek to nie tylko wspaniała cesarzowa Sissi. Po la Belle Époque pozostały też setki przepięknych zdjęć. Interesują Was ciekawostki i rocznice z tego okresu? Pasjonuje Was architektura z wąskich uliczek albo stylowe wnętrza? A może chcielibyście poznać życie codzienne pracowników fabryk, mieszczan i arystokracji? Jeśli chcecie zobaczyć szeroki wachlarz migawek z tamtych 100 lat, koniecznie zajrzyjcie na fanpage Kultura i obyczaje w XIX wieku.

6. Bronić limesu wraz z rzymskimi legionistami

LegioRapaxXXIA teraz przeniesiemy się w czasy starożytnego Rzymu. Wszystko za sprawą niezwykle interesującej grupy rekonstrukcyjnej i ich strony internetowej Legio XXI Rapax. Ich twórcy postawili sobie za cel zrekonstruowanie życia obozowego i wyglądu legionistów. Projekt rozwija się dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć z dziedziny historii wojskowości i społeczeństwa oraz archeologii eksperymentalnej. To prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych rzymskimi legionami i rekonstrukcjami historycznymi.

7. W niezwykły świat międzywojennej wyobraźni

FzlNa koniec przenosimy się do zupełnie innego wymiaru. Fanpage Fantastyka z lamusa prezentuje wszelkie niesamowite aspekty rzeczywistości realnej i wyobrażonej przed 1939 rokiem. Czyli to, co zaprzątało umysły naszych prababek i pradziadów. Wizje przyszłości, wirujące stoliki, latające samochody, upiorne pociągi, loty kosmiczne, podniebne miasta, zmutowane arktyczne sowy, tajemnicze promienie, sztuczny człowiek itp. A także sporo fotografii, reklam i breaking newsów sprzed dziesięcioleci.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Piękno bez konserwantów. O sekretach urody naszych prababek

Piekno zapowiedz

Fotografie przedwojennych elegantek olśniewają. Żyły niemal przed stuleciem, a przecież prezentują się często lepiej niż my same! Mają pięknie wypielęgnowane dłonie i perfekcyjnie ułożone fryzury. Ich cera promienieje. Aż trudno w to uwierzyć.

6 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...


…już w 1956 roku w Związku Radzieckim zaplanowano załogową misję na Marsa? Kosmonauci mieli spędzić na czerwonej planecie cały rok, a zabrać miał ich tam statek kosmiczny o masie 1600 ton, prawie czterokrotnie cięższy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

warta
w XVIII wieku w Szkocji cmentarzy musiały pilnować straże, by zapobiec wykradaniu zwłok? Złodziejami byli studenci medycyny lub szajki tzw. rezurekcjonistów. Na wsiach mogił pilnowali sami mieszkańcy, siedząc przy ognisku, nierzadko popijając whisky i wesoło się bawiąc.

January_Sucholdovski_A_kircholmi_csata_1858-600x446
…bitwa pod Kircholmem wcale nie była zmarnowanym zwycięstwem? Tak naprawdę starcie to pozwoliło przyjść z odsieczą obleganej przez Szwedów Rydze, czyli drugiemu co do wielkości miastu ówczesnej Rzeczpospolitej.