Polskie Imperium

10 wyjątkowych wydarzeń, których rocznice obchodzimy w kwietniu

Autor: | 10 kwietnia 2016 | 3,230 odsłon

Bitwa pod Legnicą na miedziorycie Matthäusa Meriana Starszego z 1630 roku pod tytułem „Wielka klęska chrześcijan pobitych przez Tatarów” (źródło: domena publiczna).Męczeńska śmierć świętego Wojciecha. Bitwa pod Legnicą, a także śluby lwowskie. Włączenie się USA do I wojny światowej oraz początek oblężenia Tobruku. Co łączy te pozornie niezwiązane z sobą wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w kwietniu!

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejnych nowych rocznic szukajcie codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

A co ciekawego działo się w kwietniu na przestrzeni wieków?

1 kwietnia 1656 roku

1 kwietnia 1656 roku król Jan II Kazimierz Waza złożył we lwowskiej katedrze słynne śluby, zawierzając ojczyznę opiece Matki Boskiej i obierając ją na Królową Polski oraz deklarując walkę ze Szwedami aż do zwycięstwa. Zanim doszło do podpisania pokoju w Oliwie, Polacy musieli stoczyć jeszcze wiele bitew. Podczas jednej z nich z rąk polskiego szlachcica nieomal zginął sam król szwedzki, Karol X Gustaw!

Pamiętne śluby lwowskie Jana Kazimierza uwiecznił na swym obrazie Jan Matejko (źródło: domena publiczna).

Pamiętne śluby lwowskie Jana Kazimierza uwiecznił na swym obrazie Jan Matejko (źródło: domena publiczna).

6 kwietnia 1917 roku

6 kwietnia 1917 roku Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom, włączając się tym samym w I wojnę światową. Trudno się temu dziwić wiedząc, jak niemieckie U-booty zachowywały się za oceanem jeszcze w czasach neutralności USA. Pół roku wcześniej jeden z nich, podczas kurtuazyjnej wizyty, topił statki Ententy tuż pod lufami amerykańskich okrętów.

Zanim Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Cesarstwu Niemieckiemu, 3 lutego prezydent Woodrow Wilson ogłosił przed Kongresem zerwanie stosunków z tym państwem. Zdjęcie autorstwa duetu Harris & Ewing (źródło: domena publiczna).

Zanim Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Cesarstwu Niemieckiemu, 3 lutego prezydent Woodrow Wilson ogłosił przed Kongresem zerwanie stosunków z tym państwem. Zdjęcie autorstwa duetu Harris & Ewing (źródło: domena publiczna).

9 kwietnia 1241 roku

9 kwietnia 1241 roku rozegrała się bitwa pod Legnicą, w której wojska chrześcijańskie uległy mongolskim wojownikom. Najazdy Mongołów, które w XIII wieku pustoszyły polskie ziemie, mogły przyczynić się do rozpowszechnienia krzywdzącego stereotypu, że jeźdźcy ze wschodu wcale się nie myli. A to nieprawda. Myli się. I to aż trzy razy w życiu!

Bitwa pod Legnicą uwieczniona na kartach spisanej w 1353 roku "Legendy o świętej Jadwidze" (źródło: domena publiczna).

Bitwa pod Legnicą uwieczniona na kartach spisanej w 1353 roku „Legendy o świętej Jadwidze” (źródło: domena publiczna).

10 kwietnia 1941 roku

10 kwietnia 1941 roku rozpoczęło się oblężenie Tobruku. Jednak – jak to na wojnie – nawet w tym trudnym czasie były momenty, gdy walki przygasały, nad głową nie świszczały kule, a piloci Luftwaffe dawali chwilę wytchnienia obrońcom. Co wtedy robili nasi żołnierze? Fundowali sobie odrobinę normalności, codzienności i śmiechu.

Żołnierze Brygady Karpackiej odznaczeni za walkę w Tobruku (źródło: domena publiczna).

Żołnierze Brygady Karpackiej odznaczeni za walkę w Tobruku (źródło: domena publiczna).

11 kwietnia 1079 roku

11 kwietnia 1079 roku biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa zginął męczeńską śmiercią, skazany za zdradę stanu przez Bolesława II Śmiałego na obcięcie członków. Choć król ten znany jest też pod przydomkiem „Szczodry” okazuje się, że nazywając go tak Gall Anonim mógł wcale nie chwalić władcy, a wręcz z niego szydzić!

Późniejsze źródła wskazywały króla Bolesława Śmiałego jako bezpośredniego mordercę św. Stanisława ze Szczepanowa. Tak też przedstawił śmierć biskupa Jan Matejko (źródło: domena publiczna).

Późniejsze źródła wskazywały króla Bolesława Śmiałego jako bezpośredniego mordercę św. Stanisława ze Szczepanowa. Tak też przedstawił śmierć biskupa Jan Matejko (źródło: domena publiczna).

15 kwietnia 1912 roku

15 kwietnia 1912 roku zatonął „Titanic”. W wyniku katastrofy życie straciło ponad 1500 pasażerów i członków załogi. W obliczu tak wielkiej tragedii zapomina się często, że na „Titanicu” zginęli nie tylko ludzie, ale także ich zwierzęta. Z drugiej strony w prawie pustych szalupach często odpływały kanapowe psiaki, podczas gdy na tonącym statku zostali pasażerowie bez szansy na ratunek…

Tragedia Titanica do dziś budzi emocje. Obraz Willy'ego Stöwera "Zatonięcie Titanica" (źródło: domena publiczna).

Tragedia „Titanica” do dziś budzi emocje. Obraz Willy’ego Stöwera „Zatonięcie Titanica” (źródło: domena publiczna).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako asystentka redakcji "Ciekawostek historycznych".

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Fb2-2-340x177
…w okupowanej przez Nazistów Francji tworzenie kryjówek dla ludności żydowskiej stało się dochodowym interesem? Za odpowiednią  opłatą wyspecjalizowane grupy „inżynierów” znajdowały odpowiednie miejsce i pozyskiwały materiały konieczne do budowy.


…w XVII wieku polskie szlachcianki chętnie stosowały różne metody antykoncepcji? Jedną z nich było umieszczanie na swoim brzuchu jąder odciętych żywej łasicy, obwiązanych oślą skórą.

Elzbieta-miniatury
…królowa Elżbieta I Tudor, delikatnie mówiąc, nie darzyła Polski sympatią? Wszystko przez posła Zygmunta III Wazy, który walcząc o interesy gdańskich kupców, obraził angielską władczynię.