Polskie Imperium

Mocno nieaktualne strony. Historia w internecie na kwiecień 2016

Autor: | 29 marca 2016 | 984 odsłon

Na widok tylu ciekawych stron aż nie wiadomo, co zrobić z rękami (źródło: domena publiczna).Słońce przygrzewa, wietrzyk powiewa, wiosnę czuć w kościach. I choć pogoda skłania do spacerów, warto czasem zajrzeć do sieci, by wyłowić kolejne godne uwagi strony internetowe opisujące historię. Zapraszamy zatem na kolejną w tym roku odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

Zaprezentowane poniżej strony mogą Was zaciekawić – i to niezależnie od tego, gdzie lubicie czytać o historii:

1. W komnacie o sklepieniu łukowym

tsjpbbg

Moglibyście godzinami patrzeć na wimpergi, architrawy i rozety? Dostajecie palpitacji serca na widok barokowych fasad gotyckich kościołów? Czy może po prostu chcielibyście podziwiać średniowiecznego kociaka tygodnia? Jeżeli na co najmniej jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to znaczy, że fanpage Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich jest dla Was stworzony.

2. W grodzie Kraka przed wiekiem

dk

Kraków to wspaniałe miasto – wiedzą o tym i mieszkańcy, i przyjezdni. Ma również bogatą historię. Odkrywa ją przed czytelnikami zakochana w królewskim grodzie Litwinka. Na swoim blogu Dawny Kraków przypomina, o czym przed wiekiem można było przeczytać w galicyjskiej prasie. Opisuje też tajemnicze losy starych kamienic i… międzywojenną modę męską.

3. Pod królewskim łożem

czdrp

Gorące romanse i ich owoce. Konflikty w rodzinie w każdej konfiguracji. Niespodziewane koligacje ludzi pozornie z sobą niezwiązanych. Niecodzienne życie codzienne A to wszystko na samym szczycie władzy – wśród książąt, królów i cesarzy. Jeśli chcecie się przekonać, że monarcha to też człowiek, zajrzyjcie koniecznie na fanpage Ciekawostki z dziejów rodów panujących.

4. Pod strzechą kurnej chaty

pch

A może wolicie zupełnie inne klimaty. Ubranie, pożywienie i przedmioty codziennego użytku największej grupy mieszkańców dawnej Polski, czyli chłopstwa. Jeśli interesuje Was w praktyce, jak żyli dawniej chłopi, macie ochotę przygotować sobie strój, który mogli nosić Wasi przodkowie, albo mieć torbę w XVII-wiecznym stylu, blog Projekt Chłop to zdecydowanie strona dla Was.

5. W niemieckim samochodzie pancernym

a3rz

Mamy też coś dla zainteresowanych historią militarną. Niemiecki sprzęt wojskowy, amunicja i umundurowanie z czasów II wojny światowej kryją wiele tajemnic. Możecie je odkrywać dzięki facebookowemu profilowi Armia III Rzeszy. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji na temat potencjału militarnego hitlerowskich Niemiec, a to wszystko w bogatej szacie graficznej.

6. W zatopionym okręcie podwodnym

jt

W Wałbrzychu elektryzuje wieść o odkryciu złotego pociągu. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie tajemnice z czasów II wojny światowej skrywane są głęboko. W Jeziorze Drawskim trwa wielka akcja poszukiwawcza niemieckiego U-boota oraz… placu manewrowego sprzed 200 lat! A to nie jedyne zagadki tego zbiornika. Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie stronę Jezioro Tajemnic.

7. W tipi Indian Wschodnich Lasów

sha

A na koniec coś z zupełnie innej beczki. Jest takie miejsce w Polsce, gdzie można się poczuć jak Winnetou albo Sully z serialu Doktor Quinn. To Wioska Indiańska Shaionke. Na jej fanpage’u znajdziecie interesujące informacje o walce Indian z kolonizatorami z Europy oraz ich życiu codziennym dawniej i współcześnie. Co dzień czeka też na Was kartka z kalendarza ważnych wydarzeń dla rodzimych mieszkańców Ameryki Północnej.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Lawrence Alma-Tadema (źródło: domena publiczna).
…zamożni Rzymianie spędzali w termach całe dnie? Można było w nich poćwiczyć, oskrobać się z brudu, wymoczyć w gorącej wodzie, wymienić plotki czy podokazywać z kurtyzanami.  Ale miały też swoją ciemną stronę.

Ofiary-powstania-miniatura
…w Powstaniu Warszawskim naziści zamordowali ponad 200 tysięcy ludzi? Dla porównania, podczas powstania w Paryżu w dniach 19-25 sierpnia 1944 roku poległo około 1200 bojowników ruchu oporu i cywilów.

miniaturka
…Józef Piłsudski popełnił notatkę, która mógł na zawsze go skompromitować w oczach podwładnych i towarzyszy broni? Marszałek popełnił błąd dla polityka niewybaczalny: był szczery!