Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Historie pachnące pieprzem i kardamonem

Autor: | 26 marca 2016 | 560 odsłon

W większości domów, w których gotuje się na co dzień, znajdziemy pieprz, goździki, czy curry, ale brakuje jakiejkolwiek refleksji nad tym, skąd się one wzięły. Tymczasem za ich dzisiejszą wszechobecnością – jak twierdzi Gary Paul Nabhan – kryją się prawdziwe początki globalizacji.

Co wiemy o historii i pochodzeniu przypraw poza tym, że nasi kochani sarmaci mieli tendencję do ich skrajnego nadużywania? Dzisiaj wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego marketu i już mamy wielometrowe półki pełne ingrediencji, które jeszcze kilkaset lat temu mogłyby stanowić ekwiwalent całkiem pokaźnego majątku ziemskiego. Gary Paul Nabhan zabiera czytelników w podróż do czasów, gdy pieprz nie był czymś zwyczajnym, a wyprawiano się po niego z narażeniem życia.

Oprócz historii przypraw poznamy także nazwisko człowieka, który na najwyższych szczeblach nazistowskiej drabiny władzy zadecydował, że ołtarz Wita Stwosza należy wywieźć z Krakowa do Berlina. Dowiemy się, co nowego Jerzy Topolski ma do powiedzenia o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a Mirosława Kaleta o tragicznej wojennej miłości.

Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna, Gary Paul Nabhan (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016)

zestawienie 3Kumin, kakao i karawana to jedna z tych nieco szalonych książek, które na pierwszy rzut oka wyglądają na chaotyczne, a po bliższym poznaniu oczarowują. Gary Paul Nabhan zadał sobie nietypowe pytanie i poszukując odpowiedzi wyruszył w podróż w czasie i przestrzeni. Dokąd zawędrował?

W Damaszku przekonał się, co to znaczy prawdziwe zajadłe targowanie się, jakiemu wiele wieków temu przyglądał się Mahomet. W stolicy Tadżykistanu Duszanbe poznał bogactwo tamtejszych straganów, a na Półwyspie Iberyjskim zaczął się zastanawiać, czy tak pachnie raj.

Autor uczy czytelnika, czym są i jaki ładunek historyczny niosą za sobą skarby Wschodu takie jak piżmo, róża damasceńska, czy szafran. Jako pewnego rodzaju bonus podaje też przepisy na wspaniałe arabskie dania.

zestawienie 2Grabież ołtarza Wita Stwosza, Stanisław Waltoś, Wolters Kluwer 2015

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Niemcy grabili Polskę w czasie drugiej wojny bez cienia litości. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że losy najsłynniejszego ołtarza w naszym kraju były przypieczętowane już w 1939 roku. Stanisław Waltoś próbuje dociec, kto za tym stał.

zestawienie 1Rzeczpospolita Obojga Narodów. 1501-1795, Jerzy Topolski, Wydawnictwo Poznańskie

Topolski opowiada na nowo historię rozkwitu i upadku Rzeczypospolitej, zastanawiając się nad przyczynami, które zepchnęły państwo ze skrajności w skrajność. Poza rozważaniami natury politycznej nie zapomina o kulturze i obyczajach.

zestawienie 4Pokochałam wroga, Mirosława Kaleta, WAM 2016

Druga wojna światowa to czas trudnych wyborów. Bohaterka powieści Mirosławy Kalety wybrała miłość, jednak pokochała człowieka, który stał po drugiej stronie barykady. Z książki dowiecie się jak zareagowali na zakazane uczucie pomiędzy Polką, a Niemcem, jej bliscy i co czekało dziecko urodzone z takiego związku.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Panna-mloda
na ślubie pewnego księcia z różnych przyczyn zginęło aż sześć osób? Korowód nieszczęśliwych wypadków zawierał między innymi hrabiego, który zginął pod kołami powozu nowożeńców.

minia
…na początku okupacji hitlerowskiej przeciętnemu szmalcownikowi wystarczyło zaszantażować jednego Żyda, by zapewnić sobie miesięczne utrzymanie?

Czlonek-fransuskiego-ruchu-oporu-koloryzacja-miniatura
…francuski ruch oporu działał też w… gastronomii? Stołującym się u nich nazistom restauratorzy zamiast szampana i trufli podawali tanie wino musujące i pieczarki.