Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Historie pachnące pieprzem i kardamonem

Autor: | 26 marca 2016 | 608 odsłon

W większości domów, w których gotuje się na co dzień, znajdziemy pieprz, goździki, czy curry, ale brakuje jakiejkolwiek refleksji nad tym, skąd się one wzięły. Tymczasem za ich dzisiejszą wszechobecnością – jak twierdzi Gary Paul Nabhan – kryją się prawdziwe początki globalizacji.

Co wiemy o historii i pochodzeniu przypraw poza tym, że nasi kochani sarmaci mieli tendencję do ich skrajnego nadużywania? Dzisiaj wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego marketu i już mamy wielometrowe półki pełne ingrediencji, które jeszcze kilkaset lat temu mogłyby stanowić ekwiwalent całkiem pokaźnego majątku ziemskiego. Gary Paul Nabhan zabiera czytelników w podróż do czasów, gdy pieprz nie był czymś zwyczajnym, a wyprawiano się po niego z narażeniem życia.

Oprócz historii przypraw poznamy także nazwisko człowieka, który na najwyższych szczeblach nazistowskiej drabiny władzy zadecydował, że ołtarz Wita Stwosza należy wywieźć z Krakowa do Berlina. Dowiemy się, co nowego Jerzy Topolski ma do powiedzenia o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a Mirosława Kaleta o tragicznej wojennej miłości.

Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna, Gary Paul Nabhan (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016)

zestawienie 3Kumin, kakao i karawana to jedna z tych nieco szalonych książek, które na pierwszy rzut oka wyglądają na chaotyczne, a po bliższym poznaniu oczarowują. Gary Paul Nabhan zadał sobie nietypowe pytanie i poszukując odpowiedzi wyruszył w podróż w czasie i przestrzeni. Dokąd zawędrował?

W Damaszku przekonał się, co to znaczy prawdziwe zajadłe targowanie się, jakiemu wiele wieków temu przyglądał się Mahomet. W stolicy Tadżykistanu Duszanbe poznał bogactwo tamtejszych straganów, a na Półwyspie Iberyjskim zaczął się zastanawiać, czy tak pachnie raj.

Autor uczy czytelnika, czym są i jaki ładunek historyczny niosą za sobą skarby Wschodu takie jak piżmo, róża damasceńska, czy szafran. Jako pewnego rodzaju bonus podaje też przepisy na wspaniałe arabskie dania.

zestawienie 2Grabież ołtarza Wita Stwosza, Stanisław Waltoś, Wolters Kluwer 2015

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Niemcy grabili Polskę w czasie drugiej wojny bez cienia litości. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że losy najsłynniejszego ołtarza w naszym kraju były przypieczętowane już w 1939 roku. Stanisław Waltoś próbuje dociec, kto za tym stał.

zestawienie 1Rzeczpospolita Obojga Narodów. 1501-1795, Jerzy Topolski, Wydawnictwo Poznańskie

Topolski opowiada na nowo historię rozkwitu i upadku Rzeczypospolitej, zastanawiając się nad przyczynami, które zepchnęły państwo ze skrajności w skrajność. Poza rozważaniami natury politycznej nie zapomina o kulturze i obyczajach.

zestawienie 4Pokochałam wroga, Mirosława Kaleta, WAM 2016

Druga wojna światowa to czas trudnych wyborów. Bohaterka powieści Mirosławy Kalety wybrała miłość, jednak pokochała człowieka, który stał po drugiej stronie barykady. Z książki dowiecie się jak zareagowali na zakazane uczucie pomiędzy Polką, a Niemcem, jej bliscy i co czekało dziecko urodzone z takiego związku.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Słynna tyrada Hitlera znana z filmu „Upadek” wydarzyła się naprawdę (il. kadr z filmu).
…w ostatnich dniach przed kapitulacją Berlina w bunkrze Hitlera odbywały się prawdziwe orgie suto zakrapiane alkoholem?

Jan_XXII
…w XIV wieku w istnienie piekła wątpił nawet sam papież? Jan XXII został tuż przed śmiercią zmuszony do publicznego wyrzeczenia się swych poglądów, które godziły w fundamenty Kościoła.

Virginia Oldoini
…Włosi w walkę o zjednoczenie zaangażowali nawet kobiece wdzięki? Ich najpiękniejsza rodaczka pracowała w alkowie cesarza, by przekonać go do poparcia włoskich aspiracji.