Promo styczeń

Afrykańskie barbarzyństwo? Europejczycy też wycinali kobietom łechtaczki. I to zaledwie 150 lat temu [18+]

Autor: | 9 marca 2016 | 23,810 odsłon

XIX-wieczni mężczyźni tylko myśleli o tym, jak wyciąć kobiecie narządy intymne (montaż "Lekcji anatomii doktora Tulpa" Rembrandta oraz "Śpiąca Wenus" Giorgionego; domena publiczna).Obrzezanie kobiet kojarzy nam się z zacofanymi kulturami i religijnymi fanatykami. Nic bardziej mylnego. Jeszcze w XIX wieku wycięcie damskich genitaliów uważano w Europie i USA za uniwersalny sposób leczenia chorób. I praktykowano ten makabryczny zabieg na masową skalę.

Współcześnie, według danych UNICEF, na świecie żyje co najmniej dwieście milionów obrzezanych kobiet. Klitoridektomia jest popularna głównie w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Zrobiło się o niej głośno za sprawą Waris Dirie, modelki pochodzącej z Somalii, która opowiedziała o własnym okaleczeniu w wywiadzie udzielonym Marie Claire w 1997 roku.

Wraz ze zwiększającą się populacją imigrantów z Trzeciego Świata w państwach Europy Zachodniej ten okrutny zwyczaj powraca na stary kontynent. Powraca? Dokładnie tak! W XIX wieku nawet szanowani lekarze przeprowadzali takie zabiegi. W trosce o pacjentki i w obawie przed wyimaginowanymi chorobami.

Choć dziś obrzezanie kobiet wydaje się szczytem barbarzyństwa, jeszcze przed wiekiem „cywilizowani” ludzie Zachodu uważali je za świetne panaceum. Billboard kampanii przeciw klitoridektomii w Ugandzie (fot. Amnon Shavit, lic. CC BY-SA 3.0).

Choć dziś obrzezanie kobiet wydaje się szczytem barbarzyństwa, jeszcze przed wiekiem „cywilizowani” ludzie Zachodu uważali je za świetne panaceum. Billboard kampanii przeciw klitoridektomii w Ugandzie (fot. Amnon Shavit, lic. CC BY-SA 3.0).

Matka wszystkich chorób  histeria

W XIX wieku wszelkie dolegliwości, które przytrafiały się kobietom, wrzucano do pojemnego worka z napisem „histeria”. Choć wiele mówiło się o tej chorobie, trudno dotrzeć do konkretnej definicji wraz z zamkniętą listą objawów.

Histerią mogło być niemal wszystko. Harvey Kellogg, wynalazca słynnych płatków owsianych, oddany członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, pisał o tej przypadłości:

Fazy, które przyjmuje, są tak liczne, że nie będziemy próbować dokładnie ich opisywać; nie jest to konieczne, ponieważ istnieje niewielu, którzy nie byliby zaznajomieni z jej osobliwymi przejawami.

Wygodne, prawda? Dodatkowo miała to być bardzo podstępna choroba, mogąca podszywać się pod inną dolegliwość, na przykład zapalenie płuc. To spotkało jedną z pacjentek Kelloga, która co prawda kaszlała i skarżyła się na ból w klatce piersiowej, a jednak doktor nie potrafił potwierdzić tych objawów. Po zdiagnozowaniu histerii i zastosowaniu odpowiedniej kuracji wszystko przeszło jak ręką odjął.

Winą za tę straszną chorobę obarczano narządy intymne kobiety. Przez wieki seksualność płci pięknej była demonizowana, tłumiona, wypaczana, a przede wszystkim  kompletnie niezrozumiana.

John Harvey Kellogg – wynalazca płatków kukurydzianych i otwarty przeciwnik łechtaczek (źródło: domena publiczna).

John Harvey Kellogg – wynalazca płatków kukurydzianych i otwarty przeciwnik łechtaczek (źródło: domena publiczna).

Winna clitoris

Diane Ducret, autorka bestsellerowej książki „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji, tak wyjaśnia to zjawisko:

Kobiecą rozkosz obciąża się winą, ponieważ – jako niezależna od mężczyzny – zagraża zdrowiu tej, która oddaje się takim praktykom, a przy tym zaburza ład moralny społeczeństwa.

Po wnikliwym zbadaniu sprawy kompetentni uczeni doszli do wniosku, że głównym winowajcą jest jeden, wydawałoby się niepozorny, szczegół anatomiczny – łechtaczka. Rozwiązanie problemu zatem narzuca się samo: usunąć – pisze Ducret.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” (Znak Horyzont 2016).

Przetestowania terapii podjął się wiedeński chirurg Gustav Braun. W 1869 roku opublikował wyniki swoich badań i rezultaty zabiegów. Okazało się, że skuteczność była stuprocentowa. Wycięcie clitoris i mniejszych warg sromowych leczyło z groźnego onanizmu, który uważano za jedną z przyczyn równie groźnej histerii.

Metoda wydała się obiecująca również innemu lekarzowi, Anglikowi Isaakowi Bakerowi Brownowi. Niezwykle popularny w swoim czasie lekarz-purytanin również okaleczał kobiety, chcąc wyleczyć je z nieistniejących chorób.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Katarzyna BarczykKatarzyna Barczyk - Absolwentka dziennikarstwa i filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mierzy się z doktoratem w dziedzinie nauk o mediach. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”.

Okupacja
Komentarze do artykułu (14)
  • OBRZEZANIE KOBIETY A OBRZEZANIE MĘŻCZYZNY TO DWA ZUPEŁNIE INNE POJĘCIE GŁĄBIE. U faceta jest to zabieg wręcz kosmetyczny i pewnie sam jesteś obrzezany, a nawet nie wiesz. To nie to samo co kastracja. Boże, skąd się biorą takie przygłupy…

   • Nie, u faceta to też jest barbażyństwo, a nie żaden zabieg kosmetyczny. Skóra robi się po tym o wiele grubsza, co znacznie zmniejsza odczucia. Natomiast aby był to zabieg adekwatny do tego, co robi się kobietom, trzebaby usunąc całą żołądź, a nie tylko napletek.

   • Kompletna bzdura. Obrzezanie powoduje znacznie pogrubienie skóry na żołędzi członka przez co:

    a) chłopcom jest o wiele trudniej się masturbować. Trudniej rozładować napięcie „ręcznie” co przekłada się na nerwice, obsesje, znacznie wcześniejsze rozpoczęcie współżycia a z braku w tych kulturach chętnych dziewczyn prowadzi do gwałtów, homoseksualizmu i zoofii.

    b) faceci w sile wieku mają pewne korzyści – bodźce przenikają słabiej więc stosunek trwa znacznie dłużej.

    c) po 35-tym roku życia robi się problem – bo znacznie trudniej dojść.

    d) po 40-tce coraz trudniej utrzymać erekcję – skutkiem czego obrzezani wcześniej kończą okres aktywności seksualnej…

    e) …chyba że dostarczą mocniejszych bodźców co tłumaczy rozpowszechnienie się na bliskim wschodzie seksu analnego i pedofili

    Załóż ze trzy prezerwatywy to będziesz miał skalę porównawczą…

    • Jednak jest to zupełnie co innego, porównywalne było by tylko wtedy gdy mężczyxnie usunie sie cąłkowicie prącie i żoładź, wiec nie porównuj głupolu nawet, wykastruj sie a zobaczysz co to jest bo u kobiet dokonywano kastracji po prostu czesto na zywca.

    • Chyba nie wiesz co mowisz głabie obrzezanie kobiet jest równoznaczne z kastracja u faceta . U kobiet to kastracja po prostu i brak mozliwosci przezycia orgazmu.Pozbawienia kobiet w ogóle mozliwosci przezywania przyjemnosci seksualnej. Obetnij sobie to zobaczysz jak ci bedzie i ni8e porównuj tych dwóch rzeczy bo sa nieporównywalne.

 1. NA TAMTE CZASY SWEGO RODZAJU „SZCZEPIONKA”, PODOBNIE JAK JESZCZE WCZEśNIEJ NA WSZELKIE CHOROBY BYŁO UPUSZCZANIE KRWI, co PORÓWNAŁBYM DO PRÓBY OGNIA LUB WODY, PRZEŻYŁ ? MUSIAŁ UMRZEĆ. NIE PRZEŻYŁ, MIAŁ PECHA, BYŁ WINIEN . Jak nie urok to … czkawka …

 2. wedlug was pewnie nadal wycinaja – w koncu w zachodniej europie klitoridektomia to coraz wiekszy problem. tylko czy tych wszystkich islamistow mozna nazwac europejczykami?

 3. dla mnie obrzezanie kobiet ji mężczyzn jest tak samo okrutne i dopóki będzie przyzwolenie społeczne chociażby na obrzezanie jednej płci powinno i być na drukie. zakazać całkowitego a nie wybiórczego obrzezania.
  dla chcących zobaczyć jak to wyglada u mężczyzn proszę oto link.

  //www.youtube.com/watch?v=5oCFrw5N-44

  i co mniej okrutne?Niesądzę

  • Chyba nie wiesz co mowisz głabie obrzezanie kobiet jest równoznaczne z kastracja u faceta . U kobiet to kastracja po prostu i brak mozliwosci przezycia orgazmu.Pozbawienia kobiet w ogóle mozliwosci przezywania przyjemnosci seksualnej. Obetnij sobie to zobaczysz jak ci bedzie i ni8e porównuj tych dwóch rzeczy bo sa nieporównywalne.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Słynna tyrada Hitlera znana z filmu „Upadek” wydarzyła się naprawdę (il. kadr z filmu).
…w ostatnich dniach przed kapitulacją Berlina w bunkrze Hitlera odbywały się prawdziwe orgie suto zakrapiane alkoholem?

Jan_XXII
…w XIV wieku w istnienie piekła wątpił nawet sam papież? Jan XXII został tuż przed śmiercią zmuszony do publicznego wyrzeczenia się swych poglądów, które godziły w fundamenty Kościoła.

Virginia Oldoini
…Włosi w walkę o zjednoczenie zaangażowali nawet kobiece wdzięki? Ich najpiękniejsza rodaczka pracowała w alkowie cesarza, by przekonać go do poparcia włoskich aspiracji.