Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Czy mężczyźni mają obsesję na punkcie waginy?

Autor: | 27 lutego 2016 | 4,407 odsłon

wenus 2Część ciała jak każda inna. Jak łokieć, oko, nos, czy kostka. Tymczasem od wieków mężczyźni robią z niej wielkie tabu. Panowie mają – delikatnie mówiąc – gigantyczny problem z tym, co kobiety mają pomiędzy nogami.

Diane Ducret, które do tej pory zajmowała się raczej miłościami dyktatorów, teraz bierze się za waginę.

Zamiast manifestu filozoficzno-historyczno-feministycznego serwuje nam opowieść o stuleciach męskiej obsesji na jej punkcie i o tym, jak dramatycznie kończyło się to dla kobiet.

Oprócz historii waginy dowiemy się też co stoi za geniuszem Elona Muska, człowieka, który stworzył PayPala i firmę organizującą prywatne loty w kosmos. Sprawdzimy, co nowego Jerzy Besala napisał o kobietach Zygmunta Augusta i o co właściwie chodzi w książce „Imperium wódki”.

zakazane cialoDiane Ducret, Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji, Znak Horyzont 2016

Przy tej książce niejedna bardziej pruderyjna osoba z pewnością się zaczerwieni. Po same cebulki włosów. W końcu trudno jest się wyzbyć mającego setki lat przekonania, że o waginie mówić i czytać nie wypada. Tymczasem Ducret łamie konwenanse i wprost opowiada jak to z „tą częścią ciała” było.

W książce możemy przeczytać i o starożytnych uprzedzeniach względem kobiecych narządów i o całkiem niedawnych aktach przemocy, których epicentrum był srom. W tym o przymusowym obrzezaniu, o kastracji, którą chirurdzy-mężczyźni uznawali za lekarstwo na histerię i o frankistach, którzy torturowali matki swoich oponentów politycznych, goląc im głowę i włosy łonowe, a następnie obnażając je za karę, że wydały takich synów. Wszystko to składa się na miejscami zaskakującą, miejscami przerażającą, a z całą pewnością fascynującą lekturę.

muskAshlee Vance, Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX, Znak Horyzont 2016

Kiedy robiąc szybkie zakupy przez internet, zakończone ekspresową płatnością w paru kliknięciach, nie zastanawiamy się, czyj pomysł za tym stoi. Tymczasem Elon Musk, czyli twórca systemu PayPal to geniusz, wizjoner i zupełny zuchwalec, jeszcze może zaszokować świat. Na pewno zaszokował amerykański rząd, gdy zaznaczając swoją obecność w wyścigu w kosmos, zaparkował przed Federalną Administracją Lotnictwa w Waszyngtonie rakietę.

besalaJerzy Besala, Zygmunt August i jego żony. Studium historyczno-obyczajowe, Zysk i S-ka 2015

Jerzy Besala po raz kolejny zabiera się do podglądania prywatnego życia polskich władców. Tym razem zakrada się do alkowy króla Zygmunta Augusta i analizuje jego związki z kobietami. Nie zapomina też jednak o wielkiej polityce, o układach i układzikach w Koronie i na Litwie.

imperiumMark Lawrence Schrad, Imperium wódki. Pijana polityka od Lenina do Putina, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2015

Kolejna opowieść o tym, jak to w końcu jest z tymi Rosjanami i piciem? Autor tej pracy stawia nieco inne pytanie. Czy cała polityka naszego największego sąsiada prowadzona była na konkretnym rauszu i jak to wpłynęło na społeczeństwo? W swojej pracy bezbłędnie odnajduje zależności pomiędzy alkoholem i autokracją, które w Rosji nie trudno wychwycić.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

agnodike
…Ateńczycy zabraniali paniom praktyk medycznych pod groźbą kary pozbawienia życia? Takiemu prawu sprzeciwiła się piękna Agnodike, która jako młoda położna musiała obnażać się dla zdobycia zaufania ciężarnych.

Murphy_family
…w 1898 roku w pewnym małym australijskim miasteczku zamordowano trójkę rodzeństwa? Wiele wskazuje, że zmarli utrzymywali kazirodcze stosunki, a zabójstwa dokonali ich rodzice… albo miejscowy ksiądz.

slownik
…PRL-owskie służby specjalne zabiły pewną kobietę… przez pomyłkę? Pewna młoda tłumaczka zginęła tylko dlatego, że trzy ulice dalej mieszkała kobieta o tym samym imieniu i nazwisku, krewna broniącego opozycjonistów prawnika.