Promo styczeń

Najciekawsza książka tygodnia. Czy mężczyźni mają obsesję na punkcie waginy?

Autor: | 27 lutego 2016 | 4,481 odsłon

wenus 2Część ciała jak każda inna. Jak łokieć, oko, nos, czy kostka. Tymczasem od wieków mężczyźni robią z niej wielkie tabu. Panowie mają – delikatnie mówiąc – gigantyczny problem z tym, co kobiety mają pomiędzy nogami.

Diane Ducret, które do tej pory zajmowała się raczej miłościami dyktatorów, teraz bierze się za waginę.

Zamiast manifestu filozoficzno-historyczno-feministycznego serwuje nam opowieść o stuleciach męskiej obsesji na jej punkcie i o tym, jak dramatycznie kończyło się to dla kobiet.

Oprócz historii waginy dowiemy się też co stoi za geniuszem Elona Muska, człowieka, który stworzył PayPala i firmę organizującą prywatne loty w kosmos. Sprawdzimy, co nowego Jerzy Besala napisał o kobietach Zygmunta Augusta i o co właściwie chodzi w książce „Imperium wódki”.

zakazane cialoDiane Ducret, Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji, Znak Horyzont 2016

Przy tej książce niejedna bardziej pruderyjna osoba z pewnością się zaczerwieni. Po same cebulki włosów. W końcu trudno jest się wyzbyć mającego setki lat przekonania, że o waginie mówić i czytać nie wypada. Tymczasem Ducret łamie konwenanse i wprost opowiada jak to z „tą częścią ciała” było.

W książce możemy przeczytać i o starożytnych uprzedzeniach względem kobiecych narządów i o całkiem niedawnych aktach przemocy, których epicentrum był srom. W tym o przymusowym obrzezaniu, o kastracji, którą chirurdzy-mężczyźni uznawali za lekarstwo na histerię i o frankistach, którzy torturowali matki swoich oponentów politycznych, goląc im głowę i włosy łonowe, a następnie obnażając je za karę, że wydały takich synów. Wszystko to składa się na miejscami zaskakującą, miejscami przerażającą, a z całą pewnością fascynującą lekturę.

muskAshlee Vance, Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX, Znak Horyzont 2016

Kiedy robiąc szybkie zakupy przez internet, zakończone ekspresową płatnością w paru kliknięciach, nie zastanawiamy się, czyj pomysł za tym stoi. Tymczasem Elon Musk, czyli twórca systemu PayPal to geniusz, wizjoner i zupełny zuchwalec, jeszcze może zaszokować świat. Na pewno zaszokował amerykański rząd, gdy zaznaczając swoją obecność w wyścigu w kosmos, zaparkował przed Federalną Administracją Lotnictwa w Waszyngtonie rakietę.

besalaJerzy Besala, Zygmunt August i jego żony. Studium historyczno-obyczajowe, Zysk i S-ka 2015

Jerzy Besala po raz kolejny zabiera się do podglądania prywatnego życia polskich władców. Tym razem zakrada się do alkowy króla Zygmunta Augusta i analizuje jego związki z kobietami. Nie zapomina też jednak o wielkiej polityce, o układach i układzikach w Koronie i na Litwie.

imperiumMark Lawrence Schrad, Imperium wódki. Pijana polityka od Lenina do Putina, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2015

Kolejna opowieść o tym, jak to w końcu jest z tymi Rosjanami i piciem? Autor tej pracy stawia nieco inne pytanie. Czy cała polityka naszego największego sąsiada prowadzona była na konkretnym rauszu i jak to wpłynęło na społeczeństwo? W swojej pracy bezbłędnie odnajduje zależności pomiędzy alkoholem i autokracją, które w Rosji nie trudno wychwycić.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Nie wszędzie w Europie można było świętować zwycięstwo już 8 maja.
walki w Europie w czasie II wojny światowej nie zakończyły się 8 maja, wraz z kapitulacją Niemiec? Krwawe starcia trwały jeszcze co najmniej dwa tygodnie…

Le_bal_paré
nawet Casanova padł ofiarą wyrachowanej famme fatale? Niejaka Charpillon już w pierwszym tygodniu znajomości oskubała go z 400 gwinei, a później naciągała na drogie prezenty, zwodząc i nie dając nic w zamian.

Ravenna
pewien bizantyński cesarz kompletnie oszalał? Kąsał służących, chował się pod łóżko w obawie przed upiorami i… godzinami słuchał muzyki organowej.