Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Kiedy zaczęliśmy myć zęby?

Autor: | 13 lutego 2016 | 6,390 odsłon

Zdjęcie opublikowane na licencji CCA-SA 2.0, autor: Science Museum London

Zdjęcie opublikowane na licencji CCA-SA 2.0, autor: Science Museum London

Czy zastanawialiście się kiedyś, od kiedy właściwie ludzie zaczęli myć zęby? A może nurtowało Was pytanie, kiedy wprowadzono strefy czasowe i jak radzili sobie z tym zwyczajni ludzie, którzy nie mogli w dwie sekundy sprawdzić właściwej godziny dla danego miejsca w internecie?

Na te i inne nurtujące wiele osób od lat pytania o historię życia codziennego odpowiada w swojej  książce „Milion lat w jeden dzień” Greg Jenner. Oprócz tego dowiemy się jeszcze, jakie były perypetie pierworodnego syna Jana III Sobieskiego, a także przestudiujemy encyklopedię łódzkiego getta i przeniesiemy się na chwilę do starożytnego Rzymu.

Milion lat w jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego – od jaskini do globalnej wioski, Greg Jenner (Wydawnictwo Naukowe PWN)

"Milion lat w jeden dzień"Uwielbiam takie książki! Autor rozkłada na części pierwsze nasz zwyczajny dzień, godzina, po godzinie. Czynności, które wykonujemy machinalnie, mają swoją własną historię, choć zwykle się nad tym nie zastanawiamy.

Czy rozważamy kwestię tego, kiedy właściwie mycie zębów stało się nieodzownym elementem codziennej higieny, albo tego, skąd właściwie wzięły się spodnie i kiedy upowszechniły się jako zwyczajny element ubioru męskiego i kobiecego? Jenner robi to za nas.

„Milion lat w jeden dzień” to także idealna pozycja dla osób, które mają dzieci. Zwłaszcza dzieci na etapie zadawania pytania a dlaczego? mniej więcej dziesięć tysięcy razy dziennie.

Jakub Sobieski, Aleksandra Skrzypietz (Wydawnictwo Poznańskie)

sobieskiOd lat pokutuje twierdzenie, że Jakub był antypatyczną pokraką, niekochaną nawet przez swych rodziców. Gdy w 1696 roku odszedł z tego świata król Jan III, wydawało się oczywiste, że tron po nim obejmie pierworodny syn. Tymczasem ostra kampania przedelekcyjna doprowadziła do tego, że młody Sobieski przegrał. Autorka książki przedstawia nam znacznie bardziej wielowymiarowy obraz życia i stosunków rodzinnych polskiego królewicza.

Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

encyklopedia gettaTa książka jest wyjątkowa. Czytając kolejne hasła encyklopedii, zagłębiamy się w krainę, która już dawno przestała istnieć, wymazana przez nazistów. O niezwykłości tej pracy przesądza jednak coś innego. Przygotowali ją archiwiści pracujący na terenie łódzkiego getta, których pracę przerwała dopiero jego likwidacja. Teraz ich pracę przywraca po latach Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapomniany legion, Ben Kane (Wydawnictwo Znak Horyzont) i Srebrny orzeł, Ben Kane (Wydawnictwo Znak Horyzont)

kaneKażdy, kogo fascynuje starożytny Rzym z jego namiętnościami, polityką i niekończącymi się wojnami, powinien sięgnąć po książki Bena Kanea.

Ten irlandzki pisarz zabiera swoich czytelników w podróż do świata gladiatorów, legionistów, senatorów, pięknych niewolnic i przebiegłych prostytutek. Jego książki to kwintesencja istoty wiecznego miasta, ze wszystkimi jego wadami i z przygodami, które równie dobrze mogły stać się udziałem zwykłych mieszkańców Imperium Romanum.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
  1. Nie mam pojęcia, kto spodziewał się syna Sobieskiego na tronie poza nim samym. Skąd ten pomtsł? Od lat królowie byli wybierani spośród kandydatów, syn króla miał w teorii takie same szanse jak co bogatszy szlachcic. Przynajmniej tak uczono w szkole w latach 80 i 90.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Nixon2
…postać Imperatora w „Gwiezdnych Wojnach” wzorowana była na prezydencie USA Richardzie Nixonie? To nie jedyna inspiracja czasami wojny wietnamskiej. Imperium symbolizowało Stany Zjednoczone, a Ewokowie reprezentowali Wietkong.


…kpt. Piotrowski, jeden z zabójców Jerzego Popiełuszki, miał kontakty z oficerami KGB? To nie jedyny trop wskazujący na to, że zlecenie zamordowania księdza wyszło z Łubianki.

estrees
…renesansowe francuskie dwórki wiedziały, jak się zabawić? Podczas jednej z inspekcji w komnatach dam dworu znaleziono ogromne sztuczne fallusy. Wiele na pozornie cnotliwych panien prowadziło też bujne życie seksualne bez udziału mężczyzn.