Dziewczyny - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Kiedy zaczęliśmy myć zęby?

Autor: | 13 lutego 2016 | 6,337 odsłon

Zdjęcie opublikowane na licencji CCA-SA 2.0, autor: Science Museum London

Zdjęcie opublikowane na licencji CCA-SA 2.0, autor: Science Museum London

Czy zastanawialiście się kiedyś, od kiedy właściwie ludzie zaczęli myć zęby? A może nurtowało Was pytanie, kiedy wprowadzono strefy czasowe i jak radzili sobie z tym zwyczajni ludzie, którzy nie mogli w dwie sekundy sprawdzić właściwej godziny dla danego miejsca w internecie?

Na te i inne nurtujące wiele osób od lat pytania o historię życia codziennego odpowiada w swojej  książce „Milion lat w jeden dzień” Greg Jenner. Oprócz tego dowiemy się jeszcze, jakie były perypetie pierworodnego syna Jana III Sobieskiego, a także przestudiujemy encyklopedię łódzkiego getta i przeniesiemy się na chwilę do starożytnego Rzymu.

Milion lat w jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego – od jaskini do globalnej wioski, Greg Jenner (Wydawnictwo Naukowe PWN)

"Milion lat w jeden dzień"Uwielbiam takie książki! Autor rozkłada na części pierwsze nasz zwyczajny dzień, godzina, po godzinie. Czynności, które wykonujemy machinalnie, mają swoją własną historię, choć zwykle się nad tym nie zastanawiamy.

Czy rozważamy kwestię tego, kiedy właściwie mycie zębów stało się nieodzownym elementem codziennej higieny, albo tego, skąd właściwie wzięły się spodnie i kiedy upowszechniły się jako zwyczajny element ubioru męskiego i kobiecego? Jenner robi to za nas.

„Milion lat w jeden dzień” to także idealna pozycja dla osób, które mają dzieci. Zwłaszcza dzieci na etapie zadawania pytania a dlaczego? mniej więcej dziesięć tysięcy razy dziennie.

Jakub Sobieski, Aleksandra Skrzypietz (Wydawnictwo Poznańskie)

sobieskiOd lat pokutuje twierdzenie, że Jakub był antypatyczną pokraką, niekochaną nawet przez swych rodziców. Gdy w 1696 roku odszedł z tego świata król Jan III, wydawało się oczywiste, że tron po nim obejmie pierworodny syn. Tymczasem ostra kampania przedelekcyjna doprowadziła do tego, że młody Sobieski przegrał. Autorka książki przedstawia nam znacznie bardziej wielowymiarowy obraz życia i stosunków rodzinnych polskiego królewicza.

Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

encyklopedia gettaTa książka jest wyjątkowa. Czytając kolejne hasła encyklopedii, zagłębiamy się w krainę, która już dawno przestała istnieć, wymazana przez nazistów. O niezwykłości tej pracy przesądza jednak coś innego. Przygotowali ją archiwiści pracujący na terenie łódzkiego getta, których pracę przerwała dopiero jego likwidacja. Teraz ich pracę przywraca po latach Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapomniany legion, Ben Kane (Wydawnictwo Znak Horyzont) i Srebrny orzeł, Ben Kane (Wydawnictwo Znak Horyzont)

kaneKażdy, kogo fascynuje starożytny Rzym z jego namiętnościami, polityką i niekończącymi się wojnami, powinien sięgnąć po książki Bena Kanea.

Ten irlandzki pisarz zabiera swoich czytelników w podróż do świata gladiatorów, legionistów, senatorów, pięknych niewolnic i przebiegłych prostytutek. Jego książki to kwintesencja istoty wiecznego miasta, ze wszystkimi jego wadami i z przygodami, które równie dobrze mogły stać się udziałem zwykłych mieszkańców Imperium Romanum.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
  1. Nie mam pojęcia, kto spodziewał się syna Sobieskiego na tronie poza nim samym. Skąd ten pomtsł? Od lat królowie byli wybierani spośród kandydatów, syn króla miał w teorii takie same szanse jak co bogatszy szlachcic. Przynajmniej tak uczono w szkole w latach 80 i 90.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Piękno bez konserwantów. O sekretach urody naszych prababek

Piekno zapowiedz

Fotografie przedwojennych elegantek olśniewają. Żyły niemal przed stuleciem, a przecież prezentują się często lepiej niż my same! Mają pięknie wypielęgnowane dłonie i perfekcyjnie ułożone fryzury. Ich cera promienieje. Aż trudno w to uwierzyć.

6 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Wagner
…słynna amerykańska aktorka zginęła po szamotaninie wyrzucona z jachtu? To nie jedyny przykład, gdy młoda kobieta oddała życie dla sławy.

rosa
…mit o zębatej waginie jest stary jak świat? Nawet Apacze, mieszkańcy Dalekiego Wschodu i Oceanii mieli swoje wersje opowieści o żarłocznej otchłani między kobiecymi udami.

Charlotta
…księżniczka Charlotta pruska, siostra cesarza Wilhelma II, nienawidziła dzieci? Gdy jej niekochana jedynaczka nie mogła zajść w ciążę, nie okazała cienia współczucia, warcząc, że może żyć „bez przeklętego miotu”.