Dziewczyny - empik

10 lutowych rocznic, o których naprawdę warto pamiętać

Autor: | 7 lutego 2016 | 9,881 odsłon

Palenie na stosie było sprawdzonym sposobem na wybawienie grzesznika od ognia piekielnego (według inkwizycji)Luty to najkrótszy miesiąc w roku, co nie znaczy, że nie jest pełen ciekawych, ważnych i zaskakujących rocznic. To w czasie lutowych mrozów wybuchła rabacja galicyjska, Polacy i Krzyżacy zawarli pierwszy pokój w Toruniu, a na Campo di Fiori zapłonął stos pod Giordano Bruno. Oto 10 rocznic, które warto poznać i zapamiętać.

Wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Codziennie szukajcie nowych rocznic na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Co ciekawego działo się w lutym na przestrzeni wieków?

1 lutego 1411

1 lutego 1411 roku zawarto I pokój toruński kończący Wielką Wojnę między Polską a Zakonem Krzyżackim. Traktat pokojowy podpisano na wyspie Kępa Bazarowa w Toruniu. Nie obowiązywał długo – kolejny konflikt wybuchł zaledwie 3 lata później. Najważniejszym starciem Wielkiej Wojny była bitwa pod Grunwaldem. Choć dziś każde dziecko zna jej datę, jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku wielu w ogóle nie kojarzyło takiego wydarzenia.

Najważniejszym starciem wielkiej wojny z zakonem krzyżackim była bitwa pod Grunwaldem. Choć trudno w to uwierzyć, w pierwszej połowie XIX w. mało kto pamiętał o bitwie pod Grunwaldem.

Najważniejszym starciem wielkiej wojny z zakonem krzyżackim była bitwa pod Grunwaldem. Choć trudno w to uwierzyć, w pierwszej połowie XIX w. mało kto o niej pamiętał.

5 lutego 1818

5 lutego 1818 roku Karol XIV Jan został królem Szwecji i Norwegii. Co w tym sensacyjnego? Po pierwsze, był Francuzem, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Jean Baptiste Bernadotte. Po drugie, był synem adwokata, a w jego żyłach nie płynęła nawet kropla błękitnej krwi. Został założycielem dynastii, która rządzi Szwecją do dziś. 

Uroczysta koronacja Jeana Baptiste'a Bernadotte'a na króla Szwecji i Norwegii. Obraz autorstwa Jacoba Muncha.

Uroczysta koronacja Jeana Baptiste’a Bernadotte’a na króla Szwecji i Norwegii. Obraz autorstwa Jacoba Muncha.

11 lutego 660 roku p.n.e.

11 lutego 660 roku p.n.e. Jimmu Tenno, legendarny władca Japonii, wstąpił na tron. Tak przynajmniej podaje Nihongi – kompilacja japońskich mitów i historii panowania czterdziestu władców, ukończona w 720 roku. Tę datę przyjmuje się za początek japońskiej państwowości.

Polska nie miała zbyt wielu historycznych kontaktów z krajem kwitnącej wiśni. Co ciekawe jednak, Japonia była jedynym państwem, któremu wypowiedzieliśmy wojnę w XX wieku!

Jimmu Tenno był mitycznym władcą Japonii. Jego wstąpienie na tron uważa się za początek państwowości kraju kwitnącej wiśni (źródło: domena publiczna)

Jimmu Tenno był mitycznym władcą Japonii. Jego wstąpienie na tron uważa się za początek państwowości kraju kwitnącej wiśni (źródło: domena publiczna).

12 lutego 1941 roku

12 lutego 1941 roku dowódca Afrika Korps generał Erwin Rommel wylądował w Afryce Północnej. Przybycie Lisa Pustyni zmieniło sytuację na froncie i sprawiło, że alianci zaczęli ponosić dotkliwe porażki. Jego geniusz taktyczny stanowił takie zagrożenie, że Brytyjczycy wysłali swoich najlepszych komandosów, by unicestwić prawdopodobnie najniebezpieczniejszego dowódcy III Rzeszy.

Erwin Rommel, zwany Lisem Pustyni, był tak niebezpieczny dla aliantów, że Brytyjczycy wysłali najlepszych komandosów by go zgładzić (źródło: Bundesarchiv, licencja: CC BY-SA 3.0 de)

Erwin Rommel, zwany Lisem Pustyni, był tak niebezpieczny dla aliantów, że Brytyjczycy wysłali najlepszych komandosów by go zgładzić (źródło: Bundesarchiv, licencja: CC BY-SA 3.0 de).

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Katarzyna BarczykKatarzyna Barczyk - Absolwentka dziennikarstwa i filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mierzy się z doktoratem w dziedzinie nauk o mediach. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (6)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Piękno bez konserwantów. O sekretach urody naszych prababek

Piekno zapowiedz

Fotografie przedwojennych elegantek olśniewają. Żyły niemal przed stuleciem, a przecież prezentują się często lepiej niż my same! Mają pięknie wypielęgnowane dłonie i perfekcyjnie ułożone fryzury. Ich cera promienieje. Aż trudno w to uwierzyć.

6 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...


…liberyjski dyktator Samuel Doe zginął w strasznych męczarniach, po wielogodzinnych torturach? Jakby tego było jeszcze mało, po wszystkim został częściowo zjedzony przez swoich zabójców.


…starożytni Rzymianie załatwiali wszelkie potrzeby fizjologicznie wspólnie? Przy okazji ucinali sobie w tym czasie przyjacielskie pogawędki.

powstanki1
…jednym z głównych składników menu powstańców warszawskich była tzw. pluj-zupka? Jej nazwa związana była z tym, że gotowano ją z niełuskanego zboża. W związku z czym jedzący co chwilę musiał wypluwać plewy.