Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Taka mała polska flota, takie wielkie męstwo

Autor: | 6 lutego 2016 | 1,258 odsłon

flotaW pewnych sytuacjach mówi się, że rozmiar nie ma znaczenia. Cóż, doskonale udowodniła to polska marynarka wojenna w czasie drugiej wojny światowej. Choć Najjaśniejsza Rzeczpospolita zniknęła z mapy pod naporem Trzeciej Rzeszy i Sowieckiej Rosji, nasi marynarze nie zrezygnowali z walki i bijąc się na wszystkich frontach pokazali siłę woli.

Sprawa nie była łatwa. Polska marynarka nie była najgroźniejszą siłą na morzach i oceanach, a w dodatku znalazła się pomiędzy dwoma nieprzyjaciółmi – Niemcami i ZSRR, z których każdy miało nad nią miażdżącą przewagę. To nie złamało ducha Polskich marynarzy, którzy walczyli do końca, co opisuje Jerzy Pertek w książce „Wielkie dni małej floty”. Poza dziejami ich zmagań poznamy jeszcze historię szwedzko-rosyjskiej bitwy na ukraińskich stepach, dowiemy się, jak wiodło się marynarce Cesarstwa Japonii w czasie wojny na Pacyfiku oraz postaramy się zrozumieć fenomen Gwiezdnych Wojen.

wielkie dniWielkie dni małej floty, Jerzy Pertek (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Wydawnictwo Zysk i S-ka oddaje do rąk czytelnika kolejne, piękne wydanie jednej z najważniejszych pozycji w kanonie polskiej literatury morskiej. Brzmi to szalenie poważnie i nawet w połowie nie oddaje tego, jak dobrą książkę napisał Jerzy Pertek.

„Wielkie dni małej floty” to historia odwagi, sprytu i determinacji, które pozwoliły polskim marynarzom nie przerywać działań bojowych nawet w obliczu upadku ojczyzny. Przeczytamy w niej o szaleńczej ucieczce „Orła”, o „Piorunie”, który polował na niemiecki pancernik „Bismarck” i innych przygodach polskich okrętów. Pertkowi udała się trudna sztuka napisania o tym wszystkim ciekawie i przystępnie, przekazując  jednocześnie ogromną ilość wiedzy. Warto przeczytać.

Połtawa, Peter Englund (Finna)

poltawaPeter Anglund bierze się za opowieść o bitwie z czasów wojny północnej, która zmiotła wojska szwedzkie. Na ukraińskich stepach, pod miastem Połtawa, stanęły naprzeciwko siebie dwie potężne armie. Jedna dowodzona przez Karola XII, druga przez cara Piotra Wielkiego.  Rosjanie mieli miażdżącą przewagę, a szwedzka armia była wycieńczona – rezultat mógł być tylko jeden.

Marynarka wojenna Cesarstwa Japonii na wojnie na Pacyfiku, Mark E. Stille (Wydawnictwo Poznańskie)

marynarka japoniiMarynarka wojenna Japonii była w czasie wojny na Pacyfiku dynamicznie rozwijającą się i niszczącą siłą. Mark E. Stille przedstawia czytelnikom kompleksowe opracowanie dotyczące ważniejszych jednostek, jakie w wchodziły w skład tej floty. Pełne kolorowych plansz, szkiców, zestawień technicznych

Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?, Chris Taylor (Wydawnictwo Znak Horyzont)

gwiezdne wojnyDawno dawno temu, w odległej galaktyce George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze pomysły na opowieść o walce rebeliantów z Imperium, zmaganiach jasnej i ciemnej strony mocy. Jakim cudem udało się przejść od kilku zdań nabazgranych w 1973 roku do jednej z największych i najważniejszych serii filmowych w dziejach kinematografii? Na to pytanie odpowiada właśnie Chris Taylor.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Impotent
średniowieczni władcy często nosili bardzo niepochlebne przydomki? Król Kastylii Henryk IV Bezsilny zawdzięczał swe miano zerowemu zainteresowaniu żoną, która narodziny trójki dzieci zawdzięczała zaangażowaniu kochanków…

Dywizjon_303_in_color
brytyjscy piloci myśliwców, by podrywać kobiety, podszywali się pod Polaków? Polscy piloci mieli takie powodzenie u płci pięknej, że ich angielscy koledzy musieli nosić naszywki „Poland” na mundurach, by zdobywać serca dam.

Elzbieta
podejrzewano Elżbietę I o bycie… mężczyzną? Według te teorii pod ciężkim makijażem ukrywała zarost, a olbrzymie kołnierze maskowały jabłko Adama.