Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Taka mała polska flota, takie wielkie męstwo

Autor: | 6 lutego 2016 | 1,285 odsłon

flotaW pewnych sytuacjach mówi się, że rozmiar nie ma znaczenia. Cóż, doskonale udowodniła to polska marynarka wojenna w czasie drugiej wojny światowej. Choć Najjaśniejsza Rzeczpospolita zniknęła z mapy pod naporem Trzeciej Rzeszy i Sowieckiej Rosji, nasi marynarze nie zrezygnowali z walki i bijąc się na wszystkich frontach pokazali siłę woli.

Sprawa nie była łatwa. Polska marynarka nie była najgroźniejszą siłą na morzach i oceanach, a w dodatku znalazła się pomiędzy dwoma nieprzyjaciółmi – Niemcami i ZSRR, z których każdy miało nad nią miażdżącą przewagę. To nie złamało ducha Polskich marynarzy, którzy walczyli do końca, co opisuje Jerzy Pertek w książce „Wielkie dni małej floty”. Poza dziejami ich zmagań poznamy jeszcze historię szwedzko-rosyjskiej bitwy na ukraińskich stepach, dowiemy się, jak wiodło się marynarce Cesarstwa Japonii w czasie wojny na Pacyfiku oraz postaramy się zrozumieć fenomen Gwiezdnych Wojen.

wielkie dniWielkie dni małej floty, Jerzy Pertek (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Wydawnictwo Zysk i S-ka oddaje do rąk czytelnika kolejne, piękne wydanie jednej z najważniejszych pozycji w kanonie polskiej literatury morskiej. Brzmi to szalenie poważnie i nawet w połowie nie oddaje tego, jak dobrą książkę napisał Jerzy Pertek.

„Wielkie dni małej floty” to historia odwagi, sprytu i determinacji, które pozwoliły polskim marynarzom nie przerywać działań bojowych nawet w obliczu upadku ojczyzny. Przeczytamy w niej o szaleńczej ucieczce „Orła”, o „Piorunie”, który polował na niemiecki pancernik „Bismarck” i innych przygodach polskich okrętów. Pertkowi udała się trudna sztuka napisania o tym wszystkim ciekawie i przystępnie, przekazując  jednocześnie ogromną ilość wiedzy. Warto przeczytać.

Połtawa, Peter Englund (Finna)

poltawaPeter Anglund bierze się za opowieść o bitwie z czasów wojny północnej, która zmiotła wojska szwedzkie. Na ukraińskich stepach, pod miastem Połtawa, stanęły naprzeciwko siebie dwie potężne armie. Jedna dowodzona przez Karola XII, druga przez cara Piotra Wielkiego.  Rosjanie mieli miażdżącą przewagę, a szwedzka armia była wycieńczona – rezultat mógł być tylko jeden.

Marynarka wojenna Cesarstwa Japonii na wojnie na Pacyfiku, Mark E. Stille (Wydawnictwo Poznańskie)

marynarka japoniiMarynarka wojenna Japonii była w czasie wojny na Pacyfiku dynamicznie rozwijającą się i niszczącą siłą. Mark E. Stille przedstawia czytelnikom kompleksowe opracowanie dotyczące ważniejszych jednostek, jakie w wchodziły w skład tej floty. Pełne kolorowych plansz, szkiców, zestawień technicznych

Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?, Chris Taylor (Wydawnictwo Znak Horyzont)

gwiezdne wojnyDawno dawno temu, w odległej galaktyce George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze pomysły na opowieść o walce rebeliantów z Imperium, zmaganiach jasnej i ciemnej strony mocy. Jakim cudem udało się przejść od kilku zdań nabazgranych w 1973 roku do jednej z największych i najważniejszych serii filmowych w dziejach kinematografii? Na to pytanie odpowiada właśnie Chris Taylor.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

polki-4
w czasie rzezi wołyńskiej ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony? Do tych zbrodni popychała ich ideologia nacjonalistyczna.

rosyjskie-sieroty
Finowie mieli własne obozy koncentracyjne? Za ich drutami zamęczali i swoich własnych współobywateli i jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej.

piegi
dawniej piegi uważano za paskudny defekt urody? Panie walczyły z nimi z gorliwością godną lepszej sprawy!