Ciekawostki Historyczne

Wydawać by się mogło, że trup to tylko trup. Sztywny, zimny, blady, ewentualnie zabalsamowany lub rozkładający się powoli. Nic bardziej mylnego. Są na świecie ludzie, którzy potrafią z nieboszczyków czytać niczym z otwartej książki i to w ten świat zabierze nas Philippe Charlier.

Dzięki niemu poznamy odpowiedź na dość przewrotne pytanie o to, czy nauka może być bezwstydna, oraz wyruszymy w podróż przez wieki śladami tajemnic zapisanych w… zwłokach.

Oprócz tego przeniesiemy się w mroźne Ardeny, obserwując ostatni zryw umierającej Trzeciej Rzeszy widziany oczami Antonego Beevora i oraz zajrzymy do oazy, która w czasie drugiej wojny światowej pozostała schronieniem dla elit Paryża, które do końca pobrzmiewało echem minionej epoki.

umarli 2Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii, Philippe Charlier (Esprit)

Ilekroć trafiam na pozycję, w której za rozkładanie historii na czynniki pierwsze biorą się nie-historycy,  natychmiast przykuwa ona moją uwagę. Najczęściej pachnie to powiewem świeżości.

Tym razem za starzyznę, a konkretnie za wiekowe trupy, zabiera się, archeolog i antropolog kultury, który jest jednak przede wszystkim patologiem. Tę ostatnią specjalizacje można z łatwością wyczuć w kolejnych rozdziałach. Brzmią one niejednokrotnie, jak gdybyśmy słuchali biegłego sądowego nagrywającego prowadzoną przez siebie sekcję zwłok na dyktafon.

To tylko dodaje książce kolorytu. Philippe Charlier opisuje przeróżne historyczne śmierci i to, w jaki sposób współczesna medycyna i zdobycze techniki pozwalają wyjaśnić ich tajemnice. Choć poszczególne rozdzialiki są dość krótkie, nie zmienia to jednego prostego faktu. „Czego uczą nas umarli” to szalenie wciągająca lektura.

Zobacz również:

Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera, Antony Beevor (Znak Horyzont)

ardenyKiedy kończył się rok 1944, wielu hitlerowców doskonale zdawało sobie sprawę, że wszytko stracone. Tysiącletnia Rzesza chwiała się w posadach, morale spadało na łeb na szyję, a wrogowie powoli zamykali niemieckie siły w śmiertelnym okrążeniu.

W tym samym czasie Hitler zdecydował się na prawdziwie szaleńczy krok i 16 grudnia 1944 roku rzucił swoje najnowocześniejsze czołgi przeciw aliantom, by w surowych Ardenach stoczyły najzacieklejszą bitwę drugiej wojny światowej.

Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu, Tilar J. Mazzeo (Wydawnictwo Znak)

ritzŚwiat się wali, na Paryż spadają bomby, a tymczasem w Hotelu Ritz nieprzerwanie gra muzyka. Cztery ściany tego słynnego przybytku stały się areną spisków, miłości, zabawy, zdrad i oszustw.

Na „jednego” u najsłynniejszego paryskiego barmana spotykali się oficerowie Wehrmachtu, szpiedzy każdej ze stron konfliktu, a wreszcie zwycięscy alianci. We wnętrzu słynnego hotelu mimo wojen pozostał czar dawnego miasta świateł.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

angelika

Jezu , kocham tą książke!

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Kiedy zaczęliśmy myć zęby?

Czy zastanawialiście się kiedyś, od kiedy właściwie ludzie zaczęli myć zęby? A może nurtowało Was pytanie, kiedy wprowadzono strefy czasowe i jak radzili sobie z...

13 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Taka mała polska flota, takie wielkie męstwo

W pewnych sytuacjach mówi się, że rozmiar nie ma znaczenia. Cóż, doskonale udowodniła to polska marynarka wojenna w czasie drugiej wojny światowej. Choć Najjaśniejsza Rzeczpospolita...

6 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. „Wybrańcy” nazistowskiego doktora śmierć?

O nazistowskich zbrodniach napisano już wiele, jednak sposób, w jaki zrobił to Steve Sem-Sandberg, pozwala przyjąć nową perspektywę. Szpital psychiatryczny, gdzie chore i udręczone dzieci...

30 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Alianci i Niemcy walczą o Atlantyk

Bitwa o Atlantyk była jednym z najważniejszych zmagań w drugiej wojnie światowej. Gdyby Amerykanie nie wytrzymali szaleńczych rajdów U-bootów i załamali się po jednej z...

23 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy „Miś” załatwił Bareję?

Cytaty z jego filmów weszły na stałe do potocznego języka. Przy jego dziełach mimo upływu czasu zaśmiewamy się do łez, a jego samego można śmiało...

9 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje na długie zimowe wieczory

Czasem pod choinką znajdujemy wszystko, tylko nie to, co chcielibyśmy dostać. Jeśli i Wam się to zdarzyło w tym roku, mamy doskonały pomysł, jak możecie...

29 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.