Promo styczeń

Co im się wydaje na długie zimowe wieczory

Autor: | 29 grudnia 2015 | 575 odsłon

miniaturka zestawienieCzasem pod choinką znajdujemy wszystko, tylko nie to, co chcielibyśmy dostać. Jeśli i Wam się to zdarzyło w tym roku, mamy doskonały pomysł, jak możecie odbić sobie to rozczarowanie. Sami zróbcie sobie prezent, najlepiej w postaci książki. Mamy dla Was kilka propozycji.

Będzie coś dla miłośników historii II wojny światowej. Zaproponujemy dobrą książkę osobom, które żałują, że nie mogły żyć w średniowieczu i tym, które ciekawi żydowska kultura. Zaczniemy od kobiet, które pokochały jednego z najgorszych zbrodniarzy w dziejach, poznamy historię Talmudu i dowiemy się więcej o tym, co właściwie zdziałał król frankoński Chlodwig.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

okladka zestawienieOne kochały Hitlera, Martha Schad (Prószyński i S-ka)

Adolf Hitler pobudzał wyobraźnię kobiet swojej epoki, w szczególności własne rodaczki. Zdawał im się najpotężniejszym mężczyzną w dziejach, który poprowadzi Rzeszę ku władzy nad światem, co działało na nie jak najlepszy afrodyzjak. Historycy od lat zastanawiają się nad tym fenomenem.

Tym razem bierze się za niego Martha Schad, niemiecka historyczka i publicystka, którą od lat fascynują mocne postacie. Pisała wcześniej o Windsorach i córce Stalina. Teraz zajęła się kobietami, które uwiodła charyzma zbrodniarza, i które oddały się z całą siłą pracy na rzecz Rzeszy. Wśród nich znalazły się między innymi Edda Ciano (ukochana córka Mussoliniego), czy siostra Nietzschego, która opracowała prace swojego brata tak by pasowały do ideologii nazistowskiej.

okladka zestawienieChlodwig król Franków, Michel Rouche (Wydawnictwo Poznańskie)

Michel Rouche to jeden z najwybitniejszych francuskich historyków zafascynowanych średniowieczem. Jego wcześniejsza książka o Attyli i Hunach robiła wrażenie. Teraz bierze na warsztat bodaj najważniejszego frankońskiego władcę wczesnego średniowiecza.

Chlodwig to jeden z niewielu francuskich królów, którzy zostają nam w pamięci. Za jego czasów nad Loarą toczyła się prawdziwa gra o tron, w której to on był głównym rozgrywającym. Rouche nie pomija też roli żony władcy, czyli Klotyldy, która skłoniła go do przyjęcia chrztu i pomogła mu zjednoczyć Franków. Słowem, jeśli znacie kogoś zainteresowanego wczesnym średniowieczem i ówczesnymi krwawymi walkami o władzę, ta książka będzie prezentem idealnym.

okladka zestawienieTalmud. Biografia, Harry Freedman (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych ksiąg w dziejach świata wreszcie doczekała się swojej własnej biografii. Z szalenie ciekawego opracowania Freedmana dowiadujemy się między innymi jaka jest geneza księgi, przeczytamy też co niego o jego powstawaniu.

Trafiły do nas także następujące książki:

Lubiąż. Klasztor mrocznych tajemnic, Tomasz Bonek, Marta Ringart-Orłowska (Replika) – Przenieś się do największego opactwa w Polsce, by poznać jego mroczne sekrety! Lubiąż – prawie trzy razy większy od Wawelu, piękniejszy od Malborka, to drugi co do wielkości obiekt sakralny w Europie. (Fragment notki promocyjnej).

Żółkiew. Hetmańskie gniazdo, Ryszard Jan Czarnowski (Oficyna Wydawnicza RYTM) – Żółkiew bliźniacza w założeniu do Zamościa stała się jednym z ważniejszych miejsc na mapie Rzeczypospolitej i zaczynem dla rodów, które tak trwale i znakomicie zapisały się w dziejach Najjaśniejszej. I choć wszędzie mamy do czynienia z martyrologią narodową, to tu jedynie jej ślady zauważamy w ubiegłym stuleciu. (Fragment notki promocyjnej).

Czechy, Marzena Matla (Wydawnictwo Poznańskie) – Skąd się wzięli Przemyślidzi? Jak zbudowali swoje państwo? Pasjonująca opowieść o tym, jak rodziło się jedno z państw środkowoeuropejskich. Autorka w bardzo przystępny sposób odkrywa przed czytelnikiem tajemnice związane z przybyciem Słowian do Kotliny Czeskiej w barwny sposób opisuje lata panowania Borzywoja i jego synów oraz Brzetysława I – „czeskiego Achillesa”, który zostawił swoim synom państwo czeskie ustabilizowane zewnętrznie i mocne wewnętrznie, z którym liczyły się największe ówczesne potęgi.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Pogrzeb
w drugiej połowie XIX wieku w Galicji z powodu głodu umierało nawet 50 tysięcy osób rocznie? Przeciętna długość życia wynosiła zaś 27 lat dla mężczyzny i niewiele więcej dla kobiety.

stalin_childhood-340x340
Stalin jako dziecko przeżył wypadek, który zakończył się atrofią mięśni lewej ręki i jej trwałą niesprawnością? To właśnie inwalidztwo uchroniło go przed służbą wojskową i prawdopodobną śmiercią na polach bitew I wojny światowej.

miniaturka
…bohater legend arturiańskich czarodziej Merlin miał swój historyczny pierwowzór? Najprawdopodobniej był nim Myrrdin Wyllt żyjący w VI wieku w Walii, bard króla Gwenddolau. Jego imię zostało zmienione, bo wymową przypominało francuskie słowo… gówno.