Polskie Imperium

Co im się wydaje o Armii Krajowej?

Autor: | 8 grudnia 2015 | 625 odsłon

Jesteśmy w szczytowym okresie sezony prezentowego i nie jeden z nas głowi się, co sprezentować swoim bliskim. Zamiast czytać sążniste listy propozycji podarunków świętego Mikołaja, przeczytajcie kilka ciekawych książek. Na zdrowie Wam to wyjdzie!

Dzięki kilku wybranym przez nas pozycjom dowiecie się między innymi po co akowcom był wąglik, jak Witold Pilecki poderwał swoją żonę oraz co takiego miała do przekazania Naczelnemu Wodzowi w Londynie jedyna cichociemna.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Wielka Księga Armii Krajowej (Znak Horyzont)

zestawienie obrazek 1Co się stanie, gdy za pisanie książki o Armii Krajowej biorą się jedni z najpoczytniejszych historyków w kraju oraz najlepszych specjalistów w kraju? Moim skromnym zdaniem powstaje jedna z najciekawszych pozycji na rynku.

Nie jest to typowe opracowanie przedstawiające chronologicznie dzieje Polskiego Państwa Podziemnego. Autorzy „Wielkiej Księgi” zajęli się swoimi ulubionymi tematami, które opisali ciekawie, czasem ze swadą, a innym razem z odpowiednią dozą powagi.

Jeśli chcecie przeczytać o tym, jak wyglądało codzienne życie w konspiracji i odbijanie więźniów z rąk Niemców, a nawet o tym, jak polskie prostytutki walczyły z okupantem, to książka dla Was.

Pilecki. Śladami mojego taty, Andrzej Pilecki, Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl (Znak Horyzont)

zestawienie obrazek 2Przyzwyczailiśmy się do myślenia o Witoldzie Pileckim, jako o pomniku z marmuru. Wszelkie próby dotknięcia tego wizerunku bohatera kończą się zwykle zakrzyczeniem przez jego wyznawców. Andrzej Pilecki, syn Witolda, nie boi się tego zrobić.

Jako jedna z jego najbliższych mu osób ma święte prawo opowiedzieć swoją wersję wydarzeń. We współpracy ze scenarzystami filmu „Pilecki” (2015) przedstawił zupełnie nową wizję życia ochotnika do Auschwitz. Zamiast postaci-symbolu poznajemy zwykłego, ciepłego człowieka szczerze oddanego rodzinie.

Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka „Zo”, Katarzyna Minczykowska (Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Oficyna Wydawnicza RYTM)

zestawienie obrazek 3Jakim cudem nauczycielka szkoły średniej została generałem i jedyną kobietą, która podołała morderczemu treningowi i służyła w szeregach cichociemnych? Na te pytania odpowiada biografia szalenie ciekawej postaci, jaką była Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. To opowieść o kobiecie, która miała w sobie na tyle odwagi by wyruszyć w podróż z Warszawy do Londynu (przez Niemcy, Francję, Hiszpanię i Gibraltar) i z powrotem (na pokładzie samolotu, z którego wyskoczyła ze spadochronem).

Elżbieta Zawacka miała w sobie więcej hartu ducha niż niejeden uzbrojony po zęby komandos i działała tuż pod bokiem Niemców. Jej przygód wystarczyłoby do obdzielenia kilku postaci, a przynajmniej nakręcenia liczącego dobrych kilka sezonów serialu sensacyjnego. Warto poznawać biografie takich osób.

Warto też podkreślić, że książka o generał Zawackiej została wyróżniona w tym roku nagrodą Klio I stopnia. Katarzyna Minczykowska została nagrodzona w kategorii  autorskiej za biografię.

Trafiły do nas także następujące książki:

Zapiski oficera z niewoli, Piotr Nikołajewicz Palij (Finna) – Wspomnienia majora Piotra Nikołajewicza Palija mają w sobie ten specyficzny klimat, który porywa nas w Sołżenicynie czy Herlingu-Grudzińskim. Czytelnik zagłębia się wraz z Palijem w meandry życia obozowego i obserwuje walkę o przetrwanie niemal trzymając autora za rękę. (fragment notki promocyjnej)

Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980, Anna Machcewicz (Europejskie Centrum Solidarności) – „Bunt” to wielowątkowa, pasjonująca opowieść o wydarzeniu, które zmieniło Polskę. Zaczyna się w chwili, gdy po krwawym stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały lepsze życie. (fragment notki promocyjnej)

Pąki lodowych róż, Zbigniew Zborowski (Zysk i S-ka) – Latem 1939 roku Natalia, córka dziedziców z majątku na Wołyniu, liczy zaledwie 17 lat. Wybuch wojny zastaje ją we Lwowie. Wydarzenia, jakie stają się jej udziałem, szybko odzierają ją z dziewczęcych marzeń. (fragment notki promocyjnej)

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

stalin
…w ramach kultu jednostki w ZSRR pojawiła się propozycja, aby przyjąć nowy kalendarz? Rok urodzin Stalina (1879) miał być odtąd rokiem pierwszym!

niezniszczalny
…Imperium Brytyjskie miało w swoich szeregach prawdziwie niezniszczalnego żołnierza. Stracił oko, był o krok od amputacji nogi, a kiedy amputowano mu rękę, stwierdził, że nie zrobiło to na nim większego wrażenia niż wyrwanie zęba.

krwawa-luna-miniaturka
… „Krwawa Luna”, największa sadystka stalinowskiej ubecji w Polsce, miała doktorat z filozofii i w towarzystwie uchodziła za kobietę niezwykle towarzyska i pogodną, niebywale inteligentną.