Polskie Imperium

Co im się wydaje na długie jesienne wieczory?

Autor: | 24 listopada 2015 | 552 odsłon

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty i dobra książka. Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą Was zainteresować.

Dziś zaproponujemy lekki miszmasz epok i gatunków. Znajdziecie tu coś o seksie, dyplomatycznych gafach, naszych pierwszych władczyniach i o militariach.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę, Kamil Janicki (Wydawnictwo Znak Horyzont)

zestawienie mini 3Wczesne średniowiecze w Polsce to nie mroczne wieki. To raczej okres wciąż na nowo rozświetlany blaskiem płonących chat i całych grodów.

Przywykliśmy do sztampy, której uczą nas podręczniki już w szkole podstawowej, tymczasem rządy pierwszych Piastów to czasy brutalne, szalone, pełne intryg i namiętności.

Taki obraz epoki odmalowuje autor „Żelaznych dam”. Zabiera nas w niezwykłą podróż, w którą wyruszamy razem z pierwszymi władczyniami, które stojąc w cieniu swych mężów położyły podwaliny pod budowę Polski. Dobrawa, Oda i Emnilda, a wraz z nimi miłość, śmierć, duma i zniszczenie.

Seks. Odwieczny problem Kościoła, Uta Ranke-Heinemann (Wydawnictwo RM)

zestawienie mini 4Z pisaniem otwarcie o seksie miewamy w Polsce problem. Zwłaszcza jeśli „wgryzamy się”  w temat od strony historycznej. Hierarchowie kościelni niezmiennie głośno wyrażają swoje opinie o przeróżnych aspektach cielesnej miłości.

W tym kontekście warto spojrzeć na to, jak drzewiej wyglądało stanowisko Kościoła. Ostatnie o co można by posądzić Utę Ranke-Heinemann to pruderia. Ta historyczka kościoła i teolożka-pionierka (jako pierwsza kobieta na świecie uzyskała habilitację z teologii katolickiej) nie boi się stawiać trudnych pytań.

Porusza kontrowersyjne tematy, łącznie z kultem dziewictwa, celibatem, homoseksualizmem, czy przerywaniem ciąży. Bez względu na poglądy na sprawy wiary warto sięgnąć po tę książkę by poszerzyć swoją perspektywę.

zestawienie miniPrzywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie, Łukasz Walewski (SQN)

Czy przed królową należy dygnąć, ukłonić się, a może wystarczy skłonić głowę? Jak łatwo dyplomata może zrobić z siebie idiotę za granicą i wywołać przy okazji skandal międzynarodowy?

Czemu na audiencję u papieża należy się ubrać na czarno, a mimo to kilku kobietom wolno pojawiać się w bieli? Na te i wiele podobnych pytań w ciekawy sposób odpowiada Łukasz Walewski.

Kto lubi dowiadywać się czegoś nowego, pośmiać się, a czasem załamać ręce w trakcie czytania, pokocha tę książkę.

Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939, Tomasz Szczerbicki (Vesper)

zestawienie miniTo nie prawda, że na początku dwudziestego wieku Polacy wyruszali do boju tylko konno, przy okazji wymachując szabelkami. Choć przepięknie wyglądający i doskonale wyszkoleni ułani stanowili jedną z wizytówek polskiej armii, żołnierze przemieszczali się i walczyli nie tylko konno. Album autorstwa Tomasza Szczerbickiego pokazuje cały korowód pojazdów, od rowerów, przez motocykle, aż po samochody pancerne i czołgi. Ogromna ilość bardzo ciekawych zdjęć oraz obszerne opisy będą stanowić gratkę dla miłośników historii militariów oraz historii motoryzacji. Także laicy w tych dziedzinach odnajdą interesujące

Trafiły do nas także następujące książki:

Miasto cieni, Michael Russel (SQN) – Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę.

Henryk Prawy, Zbigniew Zielonka (Wydawnictwo Poznańskie) – Henryk Prawy bywał przedstawiany z lutnią lub jako rycerz odbierający nagrodę z rąk damy na zwycięskim turnieju. Myliłby się jednak ten, kto uważałby go za władcę oddanego wyłącznie dworskiej kulturze średniowiecznej Europy.

Szklane tarcze, Maria Szypowska (Wydawnictwo Zysk i S-ka) – Trzymająca w napięciu powieść o nieznanym fotografie, który z narażeniem życia dokumentuje zniszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie.
Druga wojna światowa w okupowanej Warszawie.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
  1. „Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty i dobra książka.” Ewentualnie można się męczyć z hydroksosolami i innymi alchemicznymi czarami. Nie polecam ;x

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Fb2-2-340x177
…w okupowanej przez Nazistów Francji tworzenie kryjówek dla ludności żydowskiej stało się dochodowym interesem? Za odpowiednią  opłatą wyspecjalizowane grupy „inżynierów” znajdowały odpowiednie miejsce i pozyskiwały materiały konieczne do budowy.


…w XVII wieku polskie szlachcianki chętnie stosowały różne metody antykoncepcji? Jedną z nich było umieszczanie na swoim brzuchu jąder odciętych żywej łasicy, obwiązanych oślą skórą.

Elzbieta-miniatury
…królowa Elżbieta I Tudor, delikatnie mówiąc, nie darzyła Polski sympatią? Wszystko przez posła Zygmunta III Wazy, który walcząc o interesy gdańskich kupców, obraził angielską władczynię.