Dziewczyny - empik

Co im się wydaje na długie jesienne wieczory?

Autor: | 24 listopada 2015 | 531 odsłon

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty i dobra książka. Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą Was zainteresować.

Dziś zaproponujemy lekki miszmasz epok i gatunków. Znajdziecie tu coś o seksie, dyplomatycznych gafach, naszych pierwszych władczyniach i o militariach.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę, Kamil Janicki (Wydawnictwo Znak Horyzont)

zestawienie mini 3Wczesne średniowiecze w Polsce to nie mroczne wieki. To raczej okres wciąż na nowo rozświetlany blaskiem płonących chat i całych grodów.

Przywykliśmy do sztampy, której uczą nas podręczniki już w szkole podstawowej, tymczasem rządy pierwszych Piastów to czasy brutalne, szalone, pełne intryg i namiętności.

Taki obraz epoki odmalowuje autor „Żelaznych dam”. Zabiera nas w niezwykłą podróż, w którą wyruszamy razem z pierwszymi władczyniami, które stojąc w cieniu swych mężów położyły podwaliny pod budowę Polski. Dobrawa, Oda i Emnilda, a wraz z nimi miłość, śmierć, duma i zniszczenie.

Seks. Odwieczny problem Kościoła, Uta Ranke-Heinemann (Wydawnictwo RM)

zestawienie mini 4Z pisaniem otwarcie o seksie miewamy w Polsce problem. Zwłaszcza jeśli „wgryzamy się”  w temat od strony historycznej. Hierarchowie kościelni niezmiennie głośno wyrażają swoje opinie o przeróżnych aspektach cielesnej miłości.

W tym kontekście warto spojrzeć na to, jak drzewiej wyglądało stanowisko Kościoła. Ostatnie o co można by posądzić Utę Ranke-Heinemann to pruderia. Ta historyczka kościoła i teolożka-pionierka (jako pierwsza kobieta na świecie uzyskała habilitację z teologii katolickiej) nie boi się stawiać trudnych pytań.

Porusza kontrowersyjne tematy, łącznie z kultem dziewictwa, celibatem, homoseksualizmem, czy przerywaniem ciąży. Bez względu na poglądy na sprawy wiary warto sięgnąć po tę książkę by poszerzyć swoją perspektywę.

zestawienie miniPrzywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie, Łukasz Walewski (SQN)

Czy przed królową należy dygnąć, ukłonić się, a może wystarczy skłonić głowę? Jak łatwo dyplomata może zrobić z siebie idiotę za granicą i wywołać przy okazji skandal międzynarodowy?

Czemu na audiencję u papieża należy się ubrać na czarno, a mimo to kilku kobietom wolno pojawiać się w bieli? Na te i wiele podobnych pytań w ciekawy sposób odpowiada Łukasz Walewski.

Kto lubi dowiadywać się czegoś nowego, pośmiać się, a czasem załamać ręce w trakcie czytania, pokocha tę książkę.

Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939, Tomasz Szczerbicki (Vesper)

zestawienie miniTo nie prawda, że na początku dwudziestego wieku Polacy wyruszali do boju tylko konno, przy okazji wymachując szabelkami. Choć przepięknie wyglądający i doskonale wyszkoleni ułani stanowili jedną z wizytówek polskiej armii, żołnierze przemieszczali się i walczyli nie tylko konno. Album autorstwa Tomasza Szczerbickiego pokazuje cały korowód pojazdów, od rowerów, przez motocykle, aż po samochody pancerne i czołgi. Ogromna ilość bardzo ciekawych zdjęć oraz obszerne opisy będą stanowić gratkę dla miłośników historii militariów oraz historii motoryzacji. Także laicy w tych dziedzinach odnajdą interesujące

Trafiły do nas także następujące książki:

Miasto cieni, Michael Russel (SQN) – Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę.

Henryk Prawy, Zbigniew Zielonka (Wydawnictwo Poznańskie) – Henryk Prawy bywał przedstawiany z lutnią lub jako rycerz odbierający nagrodę z rąk damy na zwycięskim turnieju. Myliłby się jednak ten, kto uważałby go za władcę oddanego wyłącznie dworskiej kulturze średniowiecznej Europy.

Szklane tarcze, Maria Szypowska (Wydawnictwo Zysk i S-ka) – Trzymająca w napięciu powieść o nieznanym fotografie, który z narażeniem życia dokumentuje zniszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie.
Druga wojna światowa w okupowanej Warszawie.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
  1. „Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty i dobra książka.” Ewentualnie można się męczyć z hydroksosolami i innymi alchemicznymi czarami. Nie polecam ;x

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Piękno bez konserwantów. O sekretach urody naszych prababek

Piekno zapowiedz

Fotografie przedwojennych elegantek olśniewają. Żyły niemal przed stuleciem, a przecież prezentują się często lepiej niż my same! Mają pięknie wypielęgnowane dłonie i perfekcyjnie ułożone fryzury. Ich cera promienieje. Aż trudno w to uwierzyć.

6 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Słynna tyrada Hitlera znana z filmu „Upadek” wydarzyła się naprawdę (il. kadr z filmu).
…w ostatnich dniach przed kapitulacją Berlina w bunkrze Hitlera odbywały się prawdziwe orgie suto zakrapiane alkoholem?

Jan_XXII
…w XIV wieku w istnienie piekła wątpił nawet sam papież? Jan XXII został tuż przed śmiercią zmuszony do publicznego wyrzeczenia się swych poglądów, które godziły w fundamenty Kościoła.

Virginia Oldoini
…Włosi w walkę o zjednoczenie zaangażowali nawet kobiece wdzięki? Ich najpiękniejsza rodaczka pracowała w alkowie cesarza, by przekonać go do poparcia włoskich aspiracji.