Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego Niemcy bali się Żydów?

Właśnie za pomocą takich plakatów narodowi socjaliści podsycali wśród Niemców antysemityzm (źródło: domena publiczna).Dziś często uważa się, że Holokaust był efektem szaleństwa jednego człowieka. Ludobójstwo nie mogło jednak zaistnieć bez wytworzenia zbiorowej niechęci wobec Żydów. Jakie lęki tkwiły w Niemcach przed wojną i jak wykorzystała je nazistowska propaganda? I co tak naprawdę myślał o Żydach sam Hitler?

Przed wojną Niemcy zamieszkiwało około pół miliona Żydów, którzy stanowili zaledwie jeden procent niemieckiego społeczeństwa. Co więcej, wyróżniali się oni przede wszystkim stopniem asymilacji z miejscową ludnością. Jak wspomina Timothy Snyder w swojej najnowszej książce „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”:

Znaczna część z nich zasymilowała się ze społeczeństwem niemieckim językowo i kulturowo. W istocie, niemiecka kultura wysoka początku XX wieku […], była w znacznej mierze dziełem Żydów. Większość Niemców nie widywała ich w życiu codziennym i nie miała szczególnej wprawy w odróżnianiu Żydów od nie-Żydów.

W jaki więc sposób Żydzi z niesprawiających problemów sąsiadów stali się podludźmi, których należało wytępić?

Patrioci czy tchórze?

Wybuch I wojny światowej w 1914 roku, choć na początku nic tego nie zapowiadało, stał się zalążkiem antysemityzmu. Niepowodzenia na froncie i zwiększone potrzeby zbrojeniowe zasiały ferment wśród niemieckich rzemieślników, rolników i sklepikarzy, którzy stali się ofiarami wojennego kapitalizmu.

Mit "ciosu w plecy" rzekomo zadanego Niemcom przez Żydów, stał się jednym z fundamentów teorii głoszonych przez Hitlera (źródło: domena publiczna).

Mit „ciosu w plecy” rzekomo zadanego Niemcom przez Żydów, stał się jednym z fundamentów teorii głoszonych przez Hitlera (źródło: domena publiczna).

Rozpoczęły się pytania o to, kto przelewa krew za ojczyznę, a kto wykręca się od walki. W ten sposób doszło do spisu Żydów przeprowadzonego przez Ministerstwo Wojny w 1916 roku.

Miało to podtekst rasowy – sprawdzano zarzuty o tchórzostwo, które miało być uwarunkowane etnicznie. Szybko okazało się jednak, że wśród Żydów nietrudno odnaleźć patriotów – podczas wielkiej wojny za Niemcy walczyło ponad 12 tysięcy żydowskich żołnierzy.

Spis zasiał jednak ziarno nienawiści i zazdrości. Dotyczyło to szczególnie żydowskich przedsiębiorców zbijających kokosy na wojnie, takich jak czołowy dostawca surowców dla niemieckiego wojska, Walter Rathenau. Powodowało to złudne wrażenie bogactwa Żydów w czasie, gdy przeciętny mieszkaniec Berlina nie miał co włożyć do garnka.

Czy wiesz, że ...

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

...w latach międzywojennych w warszawskim Mirowie było tak niebezpiecznie, że do dzielnicy przylgnęła nazwa Dzikiego Zachodu? Utrzymała się ona zresztą jeszcze długo po wojnie.

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

...podczas I wojny światowej choroby weneryczne stały się najlepszym pretekstem, aby choć na chwilę uciec od koszmaru walk? Innym rozwiązaniem były samopostrzały. Karano je jednak sądem wojennym, podczas gdy syfilis dawał wojennym bohaterom i dekownikom upragnione szpitalne łóżko.

Komentarze (61)

  • bystry Odpowiedz

   a czy Polska kiedyś nie popełniła tego błędu co oni teraz ;) mówią że historia lubi sie powtarzać tylko w tym przypadku może być całkiem odwrotnie ;)

 1. Kijanka Odpowiedz

  Hola hola, skrajna prawica? Tu chyba nie jest mowa o Hitlerze, który jak powszechnie wiadomo, był socjalistą, a więc z natury rzeczy lewicowcem?

  • Nasz publicysta |Roman Sidorski Odpowiedz

   Taki np. George Orwell się nie zgadza:

   Faszyzm, przynajmniej w niemieckiej wersji, jest formą kapitalizmu, która od socjalizmu pożycza te cechy, które czynią go skutecznym w celach wojjennych. Wewnętrznie, Niemcy mają wiele wspólnego z państwem socjalistycznym. Własność prywatna nie została jednak porzucona, wciąż istnieje podział na kapitalistów i robotników – i to ważne i jest to prawdziwy powód dlaczego tylu bogatych ludzi na całym świecie sympatyzuje z faszyzmem – że ogólnie mówiąc ci sami ludzie co przedtem są kapitalistami i ci sami ludzie co przedtem są robotnikami. Ale równocześnie Państwo, czyli po prostu NSDAP, kontroluje wszystko. Kontroluje inwestycje, surowce, stopy procentowe, godziny pracy, płace. Właściciel fabryki wciąż jest jej właścicielem, ale został sprowadzony do roli menadżera. Wszyscy są pracownikami Państwa, choć pensje się bardzo różnią. Czysta efektywność tego systemu, eliminacja odpadów i obstrukcji, jest oczywista. W siedem lat powstała najpotężniejsza maszyna wojenna jaką widział świat.

   Ale idea stojąca za faszyzme jest fundamentalnie różna od tej będącej podwaliną socjalizmu. Socializm ma na celu państwo-świat ludzi wolnych i równych. Równość wszystkich ludzi jest fundamelna. Nazizm zakłada coś zupełnie przeciwnego. Podstawą ideologii nazistowskiej jest wiara, że ludzie nie są równi, że Niemcy są lepsi od innych ras, więc Rzesza ma prawo [i powinna] rządzić światem. Poza interesem Rzeszy nie uznaje żadnych zobowiązań. Nazistowcy profesorowie udowodnili, że jedynie człowiek nordycki jest prawdziwie człowiekiem, posunęli się nawet do sugerowania, że nienordycy (tacy jak my) mogą się krzyżować z gorylami. Mimo że w państwie niemieckim istnieją cechy socjalizmu mające na celu prowadzenie wojny, to ich stosunek do innych nacji jest bliższy temu jaki ma kapitalista do wyzyskiwanych robotników. Czesi, Polacy, Francuzi mają po prostu produkować dobra dla Rzeszy i dostawać w zamian tylko tyle by się nie buntowali. Gdybyśmy zostali podbici, naszym przeznaczeniem byłaby pewnie produkcja broni dla Niemiec na potrzeby planowanych przez Hitlera wojen z Ameryką i Rosją. Celem nazistów jest więc utworzenie systemu kastowego, z czterema podstawowymi kastami odpowiadającymi z grubsza kastom w hinduizmie. Na czele stoi więc partia nazistowska, niżej lud niemiecki, jeszcze niżej podbite narody europejskie, a najniżej ludzie innego koloru skóry, „pół-małpy” jak nazywa ich Hitler, którzy zostaną zredukowani do poziomu niewolników.

   • Zdumiony Odpowiedz

    „Socializm ma na celu państwo-świat ludzi wolnych i równych. Równość wszystkich ludzi jest fundamentalna”
    W takim razie Lenin, Stalin i cała reszta też byli skrajną prawicą?
    Niemiecka „Skrajnie prawicowa” NSDAP to Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników. Nazwa w sam raz dla skrajnej prawicy. Aż dziw bierze, że Lenin nie nazwał swojej partii Internacjonalistycznokapitalistyczną Sowiecką Partią Burżujów bo tak wg powyższej logiki powinna się nazywać partia lewicowa.

    • Sobenna

     Używanie kłamliwych nazw, które mają na celu wprowadzenie zamętu w głowach, to dość typowe zagranie reżimów totalitarnych. By nie szukać daleko: nazwa PZPR była również fałszywa, bo to ani polska partia nie była (raczej sowiecka), ani zjednoczona (tzw. „zjednoczenie” z PPS-em to bajeczka), ani nawet robotnicza (bo robotników w niej ze świecą było szukać).

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowna Sobenno, dodała Pani bardzo cenną informację, odpowiadając na komentarz poprzedniego czytelnika. W końcu nie bez powodu mówi się o „nowomowie” używanej przez reżimy totalitarne. To samo, jak Pani wspomniała, dotyczy również nazw. Dziękujemy za wpis i pozdrawiamy.

  • Mariner Odpowiedz

   Jaki z niego socjalista ,jaki lewocowiec.To ze mial w nazwie Socjalistyczny wcale nie oznacza ze program mial socjalistyczny a tym bardziej ze byl lewicowcem.Hitler by faszysta i przede wszytkim to go doroznia od lewicy a tym bardziej socjalizmu.Nie zlikwidowal kapitalistow a nawet ich wspieral w czasie wojny .Za co Amerykanie sadzili Kruppa?! i innych wielkich bossow przemyslu niemieckiego? Kapitalisci w czasch Hitlera bogacili sie.Niemieccy kapitalisci ! gdy juz nie bylo zydowskiej konkurencji.kazda zatopiona lodz podwodna nakrecla im interes bo dostawali kase z budzetu panstwowego na nowe,lepsze lodzie.itd ,itp.
   Troche trzeba znac historie aby nie wstawiac kit z nomenklatura.Licza sie fakty i ologiczny ciag zdarzen a nie nalepki.To one decyduja jak historia ocenia ludzi pokroju Hitlera i jego” socjalistyczna partie „

   • Zdumiony Odpowiedz

    W takim razie oprócz bodaj Korei Północnej, cały świat jest dzisiaj opanowany przez skrajną prawicę, bo wszędzie występuje własność prywatna…
    Za współpracę z nazistami odpowiada też IBM, firma amerykańska. Wniosek: Ameryka była nazistowska.
    Faszyści byli we Włoszech. W Niemczech byli naziści. Co wam ci biedni Włosi zrobili, że dopisujecie im Hitlera?

   • Km Odpowiedz

    Już od razu widać pana niewiedzę,gdyż NSDAP miało program socjalistyczny,proszę przeczytać jeszcze raz książkę od historii.

  • Mariner Odpowiedz

   KOrzeni antysemityzmu nalezy szukac w w walce Kosciola Katolickiego z konkurencja zydowska o wplywy i wladze.Katolok nie mogl pozyczac pieniedzy na procent .a zyd mogl wiec sie bogacil a bisklupi tego nie rozumieli wiec wymyslili ze Jezusa zamordowali zydzi zapominajac ze Jezus tez byl zydem .No i zaczelo sie.!Za Holoukast odpowedzialny jest KK ze swoja pokretna retoryka i klamliwymi dogmatami wiary.To kosciol cesarza Konstantyna a nie Jezusa ! Wladza otumanila mozgi biskupow i do dzis maja te aberracje co szczegolnie widac w Polsce .

  • Sao Odpowiedz

   Narodowi socjaliści to nie jest żadna prawica. Lewactwo propagując tę bzdurę odcina się od tego, że to była forma lewicowości (wszystko wiedzących poprawiaczy życia mas społecznych)

 2. Torpeda Odpowiedz

  Kilka lat temu byłem w pracy w Niemczech. Pewna stara Niemka opowiadała mi ,że przed wojną mieli biedę, duże bezrobocie itd. A sklepy, karczmy i inne interesy były w rękach żydowskich. Podobnie zresztą jak u nas. Dlatego ludzie chętnie poszli za Hitlerem. Wiem, to ich nie tłumaczy, ale przypomina mi się mój nie żyjący dziadek. Był świętym człowiekiem ale do żydów miłością nie pałał za ich lichwy i oszustwa. Podobno jednemu na targu pejsy obciął jak go próbował oszukać;)

 3. Yakuza Odpowiedz

  Żydzi mieli swój udział w rewolucji bolszewickiej bez dwóch zdań. Prócz Niemiec chcących wyłączyć front wschodni to właśnie amerykańscy Żydzi finandowali rewolucję bolszewików. Dlatego, że wielu rewolucjonistow to byli Żydzi. Potwierdzają to relacje ze wstąpienia Armi Czerwonej na ziemię polską. Żydzi witali ich bardzo radośnie (sami przy okazji 17 września to pisaliscie ). Potwierdza to moja babcia mieszkająca w miasteczku pod Bialymstokiem. Wielu Żydów z czerwonymi opaskami na rękach współpracowało z Bolszwikami przy aresztowaniach Polaków. Nic nie usprawiedliwia bestjalstwa na narodzie żydowskim, ale już nie róbmy z nich świętych.

  • Zbig Odpowiedz

   Co Żydzi mają na sumieniu, to mają, ale proponuję najpierw bić się we własne piersi, a potem w cudze. Z pośród wszystkich mniejszości w Rosji bolszewickiej, to Polacy mają zdecydowaną nadreprezentację w strukturach opresyjnych. Absolutny top: Dzierżyński, Mienżyński, Wyszyński,. Mało? To zachęcam do poszukiwań na własną rękę. Tylko obiektywnie i proszę się nie dziwić, do czego jesteśmy zdolni.

    • Zbig

     Był synem Januarego Wyszyńskiego s.Feliksa, polskiego aptekarza z Odessy, a następnie z Baku.

   • Anonim Odpowiedz

    Zrobiłem trochę poszukiwań na własną rękę i z tą „zdecydowaną nadreprezentacją” muszę się nie zgodzić niestety. To że nazwiska są polskie, nie znaczy, że ich właściciele byli Polakami, a nawet jeśli trzeba wiedzieć. ze Polacy nie byli za bardzo „popularni” wśród bolszewików, więc nie stanowili oni znaczącego procentu w ich strukturach. Radzę natomiast sobie poszukać życiorysów największych szych w „strukturach opozycyjnych”, funkcjonariuszy NKWD i Czeka. Bardzo duża część z nich była pochodzenia żydowskiego. I nie żeby to był powód do nienawiści wobec Żydów, czy coś, ale skoro mamy patrzeć obiektywnie i ktoś już musi się „bić w piersi”, to warto przypomnieć naszym żydowskim braciom, że nie byli oni znowu tacy niewinni, jak starają się teraz siebie kreować. Oczywiście, my nie byliśmy święci i nikt tak nie twierdzi, ale warto omawiać działania Żydów na kresach względem Polaków w równej mierze jak omawia się pogromy Żydów przez Polaków.

   • Czytacz Odpowiedz

    Pośledziłem poczytałem i nie widzę nadreprezentacji Polaków w radzieckim aparacie represji. Rozpędził się pan z tym biciem w piersi.

 4. Micek Adamowicz Odpowiedz

  Niech bedą przeklętymi ci Żydzi! Wymyślili i kapitalizm, i socjalizm, i inne przykazania, wszystkie trzy religie, i jeszcze inne zbędności. Dostało im się już za swoje ale gdyby się ich więcej ostało, dostało by się im i więcej, za te wynalazki! Tak nam dopomóż… kto? A ino! Z Bogiem, i mimo Boga!

 5. Leming Odpowiedz

  Cała ta wojna jest z dzisiejszego punktu widzenia „NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE”. Coś tam wyzwalali Rosjanie, którzy w dodatku mieli jakieś polskie oddziały – podobno armię. Nonsens – przecież sowieci nie mogli być nosicielami wolności! No a nasi kochający wszystkich jak Anielka Niemcy mordercami? Jak można… Przecież już proces norymberski dowiódł, że to naród doboszy.
  Wreszcie jak holokaust mógł wymyślić autor „Mein Kampf”, z pochodzenia Żyd austriacki – co, mamusi nie kochał?
  No więc teraz zrobiło się modne – droga Pani Profesor – odkręcanie historii na „politycznie słuszną stronę”. Tak trzymać! – zaprzeczy Pani?

 6. gared Odpowiedz

  Czy napisaliście albo moglibyście napisać coś na temat zaangażowania Żydów bezpośredniego oraz posredniego (finansowego) w rewolucję w Rosji? Ponoć dzialalnosc Trockiego była w dużym stopniu finansowana przez środowiska żydowskie m.in. z USA?

 7. Anonim Odpowiedz

  Niemcy to narod nadludzi a Izrael to narod wybrany i stąd ta pogarda dla innych narodow i ludobojstwo widoczne nawet dzisiaj .Mają ludobójstwo w genach.

 8. Anka Odpowiedz

  Żydzi nienawidzą Polaków niestety i robią wszystko,aby Polska przestała istnieć.Są w każdym środowisku zawodowym ,jak i wyzna religijnych,zwłaszcza w kościele katolickim.

 9. Anonim Odpowiedz

  TEN ARTYKUŁ TO JEDNA WIELKA ŚCIEMA PISana POD CZYJEŚ DYKTANDO. WYSTARCZY SPOJRZEĆ NA BIBLIOGRAFIE.
  NIEMCY 1933 PO DOJŚCIU HITLERA DO WŁADZY OPARLI POKRYCIE MARKI O PRACĘ LUDZI, PRÓBUJĄC UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD BANKU CENTRALNEGO, CO WYWOŁAŁO WŚCIEKŁOŚĆ ŚRODOWISK ŻYDOWSKICH NA CAŁYM ŚWIECIE, KTÓRE WYPOWIEDZIAŁY NIEMCOM WOJNĘ GOSPODARCZĄ I FINANSOWĄ MAJĄCĄ DOPROWADZIĆ ICH DO UPADŁOŚCI. Z DRUGIEJ STRONY PODSYCAŁY MIT O TERRORZE NIEMIECKIM ( KTÓRY JEŻELI BYŁ W OWYM CZASIE, TO BYŁ TYLKO INCYDENTALNYMI PRZYPADKAMI), CO MIAŁO POMÓC W TWORZENIU WŚRÓD ŻYDÓW POCZUCIA SYJONISTYCZNEJ WSPÓLNOTY.
  TO WŁAŚNIE BYŁO GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ NIENAWIŚCI NIEMIEC DO ŻYDÓW.
  POZA TYM ŻYDZI ZAWARLI Z HITLEREM POROZUMIENIE PALESTYŃSKIE, NA MOCY KTÓREGO TO ODBYWAŁ SIĘ TRANSPORT ŚRODKÓW GOSPODARCZYCH I LUDZKICH NA TEREN HAJFY, ŚRODKÓW POTRZEBNYCH DO UTWORZENIA NOWEGO PAŃSTWA IZRAEL.
  ALE TEGO W SZKOŁACH NIE UCZĄ.
  I JESZCZE JEDNO. PODCZAS OKUPACJI WYMORDOWANO ŻYDOWSKI PLEBS, BIEDOTĘ ORAZ POLSKĄ INTELIGENCJĘ

 10. pola Odpowiedz

  oj tam, juz tak sie nie nakrecajcie na tych zydow, i my i oni mamy troche za uszami, patrzmy na swoje, nie dajmy sie oszczercom zarowno zydowskim jak i polskim

 11. wilk Odpowiedz

  Trzeba być naprawdę mało ogarniętym i naprawdę ślepym, aby nie widzieć przyczynę dzisiejszego kryzysu gospodarczego, emigracyjnego, kulturowego itd. w Żydach – spekulantach. Moja analiza, która polegała na badaniu potrzeby wyjazdów za pracą moich przyjaciół, znajomych i rodaków. Kredyty we frankach Szwajcarskich, po zniszczenie przemysłu, po ceny jajek i mleka, Puszcza Białowieska.Wszystko prowadzi do jednego, do Żydostwa. Nie będę rozpisywał się na temat Marksa, Lenina, Trockiego itd. Warto prześledzić czasy nam współczesne np. uczestników okrągłego stołu. wiadomo Michnika, Gieremka, Borowiecki itd. Można dużo wymieniać i skończyć np. na Adamie Wajraku, dla którego dobrym znajomym był Jacek Kuroń (trockista, socjalista) Dla Jacka Kuronia dobrym znajomym był sam Żyd Edelman. Fundacja Batorego, Rodszildow, Fundacja Goldmanow i nagroda dla M. Górskiej pochodzącej z Białegostoku i powiązania z Żydami z USA. A co się stało z ofiarami Obławy Augustowskiej? Proszę sprawdzić kto w dużej mierze sponsoruje dzisiejszą kulturę i kto w niej zasiada. Właśnie dlatego tysiące naszych rodaków międzyinnymi wyjechali. Itd.etc…

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, Pana komentarz nie jest ani wulgarny, ani bezpośrednio obraźliwy. Jednak oskarżając o współczesny kryzys Żydów szerzy Pan na naszym portalu antysemityzm. Nie możemy się na to godzić, więc proszę powstrzymywać się od takich wpisów.

   • ss Odpowiedz

    Tylko przykro że o nas wypowiadają się w sieci w najgorszych słowach a tacy ludzie jak wy słaniacie się kulturą osobistą, która nie działa, kreowana jest nam rola Polaka przegrywa z niskim ilorazem inteligencji, niewykształconego, nic nie umiejącego i wszyscy na to patrzycie, nikt nie wstał od monitora by coś z tym zrobić. A my nie zrobiliśmy im tyle co oni nam, a jednak dla zysku wmawiają światu bajki o Polakach potworach bo się nas boją, choć mogą się z tego śmiać. Co do czego to każdy wołał o pomoc, dopóki ktoś nie zafunduje im propagandowych bajek o Polakach – największych niszczycielach i trucicielach świata, który nic niczym nie wniósł i nie wnosi. To jest wstyd i hańba

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny Panie sss, nie odpowiadamy za wizerunek Polaka za granicą. To, że Pan uważa, że powinien się on zmienić na lepsze, nie znaczy, że mamy udawać, że w naszej historii były tylko same piękne karty. Chce Pan pięknego wizerunku Polaka za cenę kłamstwa? To dopiero jest wstyd i hańba.

   • Anonim Odpowiedz

    Żydzi to fanatycznie religijny naród, nie lubią polaków za zniszczenie ich państwa. Kierują się talmudem-najświętszą księgą. Co zawiera i jakie daje wskazówki nie jest tajemnicą. Dlatego każdy powinien być antysemitą, bo gdy będzie tak jak mówi talmud, wkrótce nie będzie człowiek miał nawet prawa pod groźbą śmierci nawet będąc niewolnikiem nawet złego słowa powiedzieć na swojego pana.

 12. wilk Odpowiedz

  Witam. Bardzo przepraszam redakcję i osoby które mogłem urazić swoim komentarzem.

  ,,Dlaczego Niemcy bali się Żydow” Hmm … może obawiali się tego samego co przeżywamy my teraz tzn. depopulacje i kryzys ekonomiczno społeczny. Przecież wiadome jest, że bogadych sprzedawało swoich braci w wierze np. węgierskich na stracenie.
  Idąc za słowami Lwa Trockiego:
  „Za niecały miesiąc terror przybierze bardzo gwałtowne formy, tak jak to się stało podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dla naszych wrogów będzie gotowe już nie tylko więzienie, ale i gilotyna, ten wspaniały wynalazek Wielkiej Rewolucji Francuskiej, którego uznaną zaletą jest pozbawianie człowieka głowy”.
  Może tego również się obawiali, tej ściętej głowy, albo strzału w tył głowy przez czekistów. Jak to czyniono na ducha winnych POLAKACH. Pozdrawiam.

 13. wilk Odpowiedz

  Witam. Bardzo przepraszam redakcję i osoby które mogłem urazić swoim komentarzem.

  ,,Dlaczego Niemcy bali się Żydow” Hmm … może obawiali się tego samego co przeżywamy my teraz tzn. depopulacje i kryzys ekonomiczno społeczny. Przecież wiadome jest, że bogadych sprzedawało swoich braci w wierze np. węgierskich na stracenie.
  Idąc za słowami Lwa Trockiego:
  „Za niecały miesiąc terror przybierze bardzo gwałtowne formy, tak jak to się stało podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dla naszych wrogów będzie gotowe już nie tylko więzienie, ale i gilotyna, ten wspaniały wynalazek Wielkiej Rewolucji Francuskiej, którego uznaną zaletą jest pozbawianie człowieka głowy”.
  Może tego również się obawiali, tej ściętej głowy, albo strzału w tył głowy przez czekistów. Jak to czyniono na ducha winnych POLAKACH. Pozdrawiam.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi komentatorze, bardzo dziękujemy za przeprosiny i jak najbardziej je przyjmujemy. Wymaga to dużej odwagi i dojrzałości, aby przyznać się do błędu. Kolejny komentarz dużo wyjaśnia w Pana postawie, jednak sam musi Pan przyznać, że poprzedni wpis miał wyraźnie antysemicki wydźwięk. Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale nie możemy szerzyć wzajemnej nienawiści – czy historia właśnie nie nauczyła nas do czego to prowadzi? Mam nadzieję, że dalej pozostanie Pan naszym czytelnikiem i będzie dzielił się swoimi opiniami, jednak w nieco mniej emocjonalnie nacechowany sposób. Pozdrawiamy.

 14. wilk Odpowiedz

  Witam. Sprawa dotycząca antysemityzmu jest sprawą głębokiej dyskusji której rozległość jest zawarta w czasie nieskonczonym. Można zacząć rozmowę od starożytnej Mezopotamii, Sumeru, Babilonu, Egiptu po manifest komunistyczny Marksa, po czasy współczesne i dalej. Jest bardzo wielu szlachetnych Hebrajczyków, Izrealitów ortodoksyjnych. Ale warto zastanowić się na sowieckimi komunistami, albo syjonistami, mosadem, Lechi, Hagana, Irgun biednymi chasydami, bogatymi aszkenazyjczykami, tych z Brooklynu. ,,Żydzi przeciwko Żydom” Twórca włoskiego faszyzmu Benito Mussolini miał powiedzieć m.in.: Aby syjonizm mógł odnieść sukces, potrzeba żydowskiego państwa, z żydowską flagą i z żydowskim językiem. Osobą, która to rozumie jest wasz faszysta Żabotyński.
  Polacy, to taki kozioł ofiarny i Lenin, Stalin, Alianci zrobili swoje. Akcja Wisła również i lata sowieckiego komunizmu i skoligacenie tego systemu z wieloma osobami którym, to wcale nie przeszkadza dzisiaj. Lenin opierał się na Manifeście Komunistycznym i dzisiejsza UE również.
  Jestem również miłośnikiem przyrody i nigdy nie sądziłem, że jej ochrona może służyć jako narzędzie lobbingu w sprawie rozwoju gospodarczego kraju tzn. jego zatrzymania i to np. wilkami hybrydami, szakalem złocistym, natura 2000. To jest temat rzeka. Pozdrawiam.

 15. Manicredit Odpowiedz

  Bogactwo niesie swoje konsekwencje. Niestety dzisiaj niemieccy żydzi uciekają do Polski. Tak, potomkowie gwałcicieli naszych babć.

 16. Rob Veggett Odpowiedz

  Gdyby Żydzi nie mordowali innych Żydów, gdyby nie byli dla nich okrutni i nie wydawali ich do obozów (Judenraty i policja żydowska w gettach), to nie byłoby Holokaustu czy Holoszwindlu.

 17. Rob Veggett Odpowiedz

  Cała genealogia starożytnych Hebrajczyków czyli Izraelitów i Judejczyów została bezpowrotnie zniszczona przez Tytusa i jego Rzymską armię wraz ze spaleniem Świątyni w roku 70 AD. Zatem nie da się określić obecnie kto jest prawdziwym potomkiem tych starożytnych Hebrajczyków. Żyd to nie to samo co Judejczyk i Izraelita. Termin „Żyd” to słowo młode z 18 wieku.

 18. Anonim Odpowiedz

  Kazdy narod ma prawo do swojego panstwa i godnego w nim zycia a nie plątania się po innych narodach(dotyczy to także nas polaków)Mozna zrozumieć pojedyncze przypadki chęci zmiany zamieszkania ale nie cale migracje.Czy ktokolwiek z nas myślał o przesiedleniu się do Izraela?Wątpię,nawet by nas tam nie chcieli,ale oni tak chętnie odbudują swoja społeczność w Polsce ,szlag trafia na taką sprawiedliwość demokratyczną i demograficzną.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, zgadza się. Należy jednak pamiętać, że tworzenie własnego państwa powinno odbywać się z poszanowaniem tych, którzy stają się sąsiadami nowego kraju. Pozdrawiamy serdecznie.

   • Alojzy Szambo Odpowiedz

    Czyli żydzi tego nie potrafią, budowanie swojego państwa w cudzym państwie Palestynie a później mordowanie i prześladowanie narodu któremu ukradło się ziemię nie jest chyba wyrazem szacunku?

 19. Anonim Odpowiedz

  Sam tytul jest juz antysemicki. A mowienie, ze antysemityzm lub anty-Zydowskie nastroje rozpoczynaja sie w czasie I wojny swiatowej pokazuja tylko brak wiedzy autora.

 20. Ellbo Odpowiedz

  W wpisie czytamy że, „Przed wojną Niemcy zamieszkiwało około pół miliona Żydów, którzy stanowili zaledwie jeden procent niemieckiego społeczeństwa.” a w następnym „Czy każdy planował własną wersję Holocaustu? Oto co inne państwa chciały zrobić z Żydami” – „a więc w dekadzie przed dojściem nazistów do władzy, liczba starozakonnych spadła aż o 11%.’ – to jak to było?

 21. elzbieta rybczanska karschen Odpowiedz

  chodze do parku i co widze jest piekny ,mozna zazdroscic widac ze tutejsze wladze o to dbaja chodze tam co dziennie dla sportu widze malo prawdziwych niemcow natomiast rodziny tureckie co sie stalo ze tak malo jest rodzin dojcze przecierz to jest panstwo niemieckie ja przepraszam ze pewne okreslenia nie pisze z duzej litery

 22. Łukasz Kisiliczuk Odpowiedz

  ta, tak patrzac to sam Hitler mial odstajace uszy troszku. to by sie zgadzalo ze mial zydowskie pochodzenie sam. nie wiadomo. a moze zydzi tez mieli aryjskie wyglady, tak zydzi w 100 procentach zydzi, moze to zalezy nie wiem od ulozenia genow? a aryjczycy tez moze czasem moga miec odstajace uszy….

 23. Jack Fisher Odpowiedz

  Zydzi sa sami sobie winni ze Niemcy ich nie lubili, i my w Polsce tez powinnismy tak zareagowac. Trzeba powiedziec zydom wypierdalac bo jak nie to was wyrzniemy, bo tylko taki jezyk rozumie zyd, a jak im tego nie powiemy to oni nas wyrzna. Wyrzynac skurwysynow chocby srogo karali.. Albo oni albo my.. Wyjebac skurwysynow nw tym kraju i niech tryska krew zeby spierdalali i nigdy nie wrocili. I niech skurwysyny zaplaca za to ze im pozwolilismy mieszkac w Polsce przez 500 lat. Jak nie zaplaca to wyrznac kazdego zyda w izraelu i uwolnic palestynczykow. Zyd top skurwysyn i masowy morderca. To widac po palestynie.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.