Promo luty

10 październikowych rocznic, o których każdy powinien pamiętać

Autor: | 11 października 2015 | 4,068 odsłon

Skąd wziąć pieniądze na realizację planu gospodarczego? Najlepiej zabrać obywatelom!Polski blitzkrieg sprzed 400 lat, makabryczna śmierć Mu’ammara al-Kaddafiego, pierwszy atak kamikaze w historii i kradzież 2/3 oszczędności wszystkich Polaków. To tylko niektóre z niezwykłych wydarzeń, do których doszło właśnie w październiku.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem – poświęconych najciekawszym październikowym rocznicom. Nowe rocznice znajdziecie każdego dnia na naszej stronie oraz na profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Warto wiedzieć o tym, że…

2 X

2 października 1187 r. wojska Saladyna zajęły Jerozolimę. Przy tej okazji arabski wódz zarobił istną fortunę, zażądał bowiem wysokiego okupu od każdego chrześcijanina, który chciał opuścić miasto. Tych, którzy nie byli w stanie się wykupić, czekał ciężki los niewolnika (przeczytaj więcej na ten temat).

3 X

3 października 1940 r. francuskie władze Vichy przyjęły ustawę antyżydowską. Zgodnie z nią zabraniano Żydom piastowania urzędów obieralnych, obejmowania odpowiedzialnych stanowisk w urzędach, sądownictwie i siłach zbrojnych. Zakaz obejmował także wszelkie zawody pozwalające wpływać na życie kulturalne (przeczytaj więcej na ten temat).
Birkenau (fot. Morneomorneo, CC BY-SA 3.0 PL)

7 X

7 października 1944 r. wybuchło powstanie więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Członkowie Sonderkommando chwycili za broń, żywcem spalili strażników w piecach i w liczbie około 250 wydostali się za obozowe druty (przeczytaj więcej na ten temat).

12 X

12 października 1939 r. Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa. Od samego początku okupant zaczął na tym terenie zbierać grono donosicieli. W samej tylko stolicy Gubernatorstwa, Krakowie, do siatki niemieckich informatorów należało nawet kilkaset osób. Na 300 mieszkańców przypadał 1 konfident (przeczytaj więcej na ten temat).

20 X

20 października 2011 r. zmarł pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi, który przez prawie pół wieku niepodzielnie rządził Libią. Jednak po przegranej wojnie domowej dyktator musiał uciekać z Trypolisu. Zginął w sposób daleki od godnej śmierci przywódcy narodu czy choćby żołnierza. Został zlinczowany przez rozwścieczony tłum (przeczytaj więcej na ten temat).
Krzysztof Mikołaj Radziwiłł, autor polsko-litewskiego blitzkriegu.

22 X

22 października 1581 r. zakończył się brawurowy rajd wgłąb Rosji hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła. Dowodzony przez niego oddział kawalerii przeszedł aż 1400 kilometrów, paląc, grabiąc i mordując. W czasie wyprawy w ręce Radziwiłła o mały włos nie wpadł sam car Iwan IV Groźny (przeczytaj więcej na ten temat).
otwarte-dla-polakow-mini-top

24 X

24 października 1944 r. Hitler po długich namowach zgodził się na wstępowanie Polaków do ochotniczych pomocniczych sił zbrojnych. Niemcy liczyli na zwerbowanie od 150 do nawet 175 tysięcy osób, ale srogo się zawiedli. Do końca roku szeregi nowej formacji zasiliło zaledwie 471 ochotników (przeczytaj więcej na ten temat).

25 X

25 października 1944 r. miał miejsce pierwszy atak japońskich pilotów samobójców. Kamikaze przeszli do historii jako symbol wojny na Pacyfiku. Do końca konfliktu rozbili łącznie 3912 samolotów, zabijając około 4800 alianckich żołnierzy i raniąc drugie tyle (przeczytaj więcej na ten temat).
Pomnik w Bańskiej Bystrzycy upamiętniający Słowackie Powstanie Narodowe (fot. Anna Regelsberger; lic. CC ASA 3.0)

27 X

27 października 1944 roku zakończyło się Słowackie Powstanie Narodowe, które wybuchło w sierpniu, podobnie jak Powstanie Warszawskie. Wcześniej Słowacja była państwem satelickim III Rzeszy, wysyłającym wojska na front wschodni i aktywnie pomagającym nazistom w „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” (przeczytaj więcej na ten temat).
Bierut i Stalin z Pałacem Kultury w tle (fragment plakatu propagandowego z czasów PRL-u).

28 X

28 października 1950 roku uchwalono w PRL ustawę o zmianie systemu pieniężnego. Za tym enigmatycznym określeniem kryła się z pozoru zwykła denominacja złotego. Tak naprawdę jednak komunistyczne władze po prostu ukradły obywatelom 2/3 oszczędności, aby sfinansować plan sześcioletni (przeczytaj więcej na ten temat).

Najciekawsze wydarzenia w dziejach świata:

Powiedz innym co myślisz:

Roman Sidorski - Historyk, redaktor, współautor książki „Źródła nienawiści”. Nasz człowiek w Poznaniu i specjalista od tematów wschodnich: od Kozaków i Łukaszenki, po Józefa Stalina. Jego przodkowie zabili Henryka Pobożnego pod Legnicą.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Wkroczenie Armii Czerwonej w rodzinnych opowieściach. Jak to naprawdę wyglądało?

Czerwonoarmista w trakcie ofensywy na zachód. Tak przedstawiał ją radziecki plakat propagandowy, a jak wyglądała prawda? (źródło: domena publiczna).

Z pewnością nie raz słuchaliście relacji bliskich o tym, jak wyglądał koniec II wojny światowej. Z jednej strony uwolnienie od niemieckiej okupacji, z drugiej – wkroczenie Armii Czerwonej. Ten przełomowy moment polskiej historii przybliży nasza najnowsza książka, „Czerwona zaraza”. Pomóżcie nam ją napisać, dzieląc się rodzinnymi historiami.

9 lutego 2017 | Czytaj dalej...

Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski

Obiecywali wolność i bezpieczeństwo. Zdruzgotany brutalną okupacją Naród witał ich z nadzieją i kwiatami. Zamiast wybawicieli nadeszli jednak bezwzględni zbrodniarze i złoczyńcy. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny w zetknięciu z czerwoną szarańczą.

31 stycznia 2017 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Przekret - pion

Czy wiesz że...

peter_the_great_the_tsarevich_alexei_petrovich
…Piotr Wielki był dla swojego pierworodnego ojcem jak z koszmaru? Kiedy carewicz uciekł przed jego gniewem do Austrii, zmusił go do powrotu i skazał na śmierć.

miniaturka-1
…podstawową, choć nieoficjalną walutą w Auschwitz były papierosy? Nałogowi palacze oddawali jedzenie za papierosy i wykańczali się w ciągu kilku tygodni.

luzyce-smolensk
…jedna z polskich organizacji podziemnych chciała po II wojnie światowej utworzyć słowiańskie imperium w Europie? Miało ono obejmować ziemie, na których kiedykolwiek stanęła stopa Słowianina.