Damy - empik

10 październikowych rocznic, o których każdy powinien pamiętać

Autor: | 11 października 2015 | 4,006 odsłon

Skąd wziąć pieniądze na realizację planu gospodarczego? Najlepiej zabrać obywatelom!Polski blitzkrieg sprzed 400 lat, makabryczna śmierć Mu’ammara al-Kaddafiego, pierwszy atak kamikaze w historii i kradzież 2/3 oszczędności wszystkich Polaków. To tylko niektóre z niezwykłych wydarzeń, do których doszło właśnie w październiku.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem – poświęconych najciekawszym październikowym rocznicom. Nowe rocznice znajdziecie każdego dnia na naszej stronie oraz na profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Warto wiedzieć o tym, że…

2 X

2 października 1187 r. wojska Saladyna zajęły Jerozolimę. Przy tej okazji arabski wódz zarobił istną fortunę, zażądał bowiem wysokiego okupu od każdego chrześcijanina, który chciał opuścić miasto. Tych, którzy nie byli w stanie się wykupić, czekał ciężki los niewolnika (przeczytaj więcej na ten temat).

3 X

3 października 1940 r. francuskie władze Vichy przyjęły ustawę antyżydowską. Zgodnie z nią zabraniano Żydom piastowania urzędów obieralnych, obejmowania odpowiedzialnych stanowisk w urzędach, sądownictwie i siłach zbrojnych. Zakaz obejmował także wszelkie zawody pozwalające wpływać na życie kulturalne (przeczytaj więcej na ten temat).
Birkenau (fot. Morneomorneo, CC BY-SA 3.0 PL)

7 X

7 października 1944 r. wybuchło powstanie więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Członkowie Sonderkommando chwycili za broń, żywcem spalili strażników w piecach i w liczbie około 250 wydostali się za obozowe druty (przeczytaj więcej na ten temat).

12 X

12 października 1939 r. Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa. Od samego początku okupant zaczął na tym terenie zbierać grono donosicieli. W samej tylko stolicy Gubernatorstwa, Krakowie, do siatki niemieckich informatorów należało nawet kilkaset osób. Na 300 mieszkańców przypadał 1 konfident (przeczytaj więcej na ten temat).

20 X

20 października 2011 r. zmarł pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi, który przez prawie pół wieku niepodzielnie rządził Libią. Jednak po przegranej wojnie domowej dyktator musiał uciekać z Trypolisu. Zginął w sposób daleki od godnej śmierci przywódcy narodu czy choćby żołnierza. Został zlinczowany przez rozwścieczony tłum (przeczytaj więcej na ten temat).
Krzysztof Mikołaj Radziwiłł, autor polsko-litewskiego blitzkriegu.

22 X

22 października 1581 r. zakończył się brawurowy rajd wgłąb Rosji hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła. Dowodzony przez niego oddział kawalerii przeszedł aż 1400 kilometrów, paląc, grabiąc i mordując. W czasie wyprawy w ręce Radziwiłła o mały włos nie wpadł sam car Iwan IV Groźny (przeczytaj więcej na ten temat).
otwarte-dla-polakow-mini-top

24 X

24 października 1944 r. Hitler po długich namowach zgodził się na wstępowanie Polaków do ochotniczych pomocniczych sił zbrojnych. Niemcy liczyli na zwerbowanie od 150 do nawet 175 tysięcy osób, ale srogo się zawiedli. Do końca roku szeregi nowej formacji zasiliło zaledwie 471 ochotników (przeczytaj więcej na ten temat).

25 X

25 października 1944 r. miał miejsce pierwszy atak japońskich pilotów samobójców. Kamikaze przeszli do historii jako symbol wojny na Pacyfiku. Do końca konfliktu rozbili łącznie 3912 samolotów, zabijając około 4800 alianckich żołnierzy i raniąc drugie tyle (przeczytaj więcej na ten temat).
Pomnik w Bańskiej Bystrzycy upamiętniający Słowackie Powstanie Narodowe (fot. Anna Regelsberger; lic. CC ASA 3.0)

27 X

27 października 1944 roku zakończyło się Słowackie Powstanie Narodowe, które wybuchło w sierpniu, podobnie jak Powstanie Warszawskie. Wcześniej Słowacja była państwem satelickim III Rzeszy, wysyłającym wojska na front wschodni i aktywnie pomagającym nazistom w „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” (przeczytaj więcej na ten temat).
Bierut i Stalin z Pałacem Kultury w tle (fragment plakatu propagandowego z czasów PRL-u).

28 X

28 października 1950 roku uchwalono w PRL ustawę o zmianie systemu pieniężnego. Za tym enigmatycznym określeniem kryła się z pozoru zwykła denominacja złotego. Tak naprawdę jednak komunistyczne władze po prostu ukradły obywatelom 2/3 oszczędności, aby sfinansować plan sześcioletni (przeczytaj więcej na ten temat).

Najciekawsze wydarzenia w dziejach świata:

Powiedz innym co myślisz:

Roman Sidorski - Historyk, redaktor, współautor książki „Źródła nienawiści”. Nasz człowiek w Poznaniu i specjalista od tematów wschodnich: od Kozaków i Łukaszenki, po Józefa Stalina. Jego przodkowie zabili Henryka Pobożnego pod Legnicą.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

German-soldiers-eat-enjoying-ice-cream-Brussels-17-May-1940__-340x177
podczas II wojny światowej Niemcy nazywali okupowany przez siebie Paryż „miastem bez spojrzenia”? Francuzi woleli udawać, że nie widzą okupantów, aby zachować pozory normalnego życia.

mini3
… według obliczeń Teresy Prekerowej, odznaczone medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, dzięki bezpośredniej pomocy Polaków wojnę przeżyło od trzydziestu do sześćdziesięciu tysięcy Żydów?

Bartoszewski-miniatura-2
Władysław Bartoszewski nie wyszedł z Auschwitz dzięki wstawiennictwu siostry-żony SS-mana, bo tak naprawdę… był jedynakiem? Opowieść o niemieckim szwagrze to jedno z kłamstw, powielanych w Internecie.