Polskie Imperium

„Obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju”. Najciekawsze komentarze września

Autor: | 8 października 2015 | 1,907 odsłon

Zasłuchajmy się w opowieści ciekawostkowych komentatorów (obraz "The Boyhood of Raleigh" autorstwa Sir Johna Everetta Millaisa, domena publiczna).W średniowieczu obrzydzano obraz kobiet jako istot nieczystych. Współcześnie natomiast zapominamy, że narodowość to nie tylko geny, a w Pileckim często chcemy widzieć postać pomnikową, a nie człowieka. Nadszedł czas na najciekawsze wypowiedzi czytelników Ciekawostek Historycznych.pl w ostatnim miesiącu.

Skończył się wrzesień i kolejny raz przychodzi pora na wybranie kilku najciekawszych komentarzy miesiąca. Oto przed Państwem zebrane i pokrótce opisane perełki spod naszych artykułów.

Co średniowieczni myśliciele uważali na temat kobiet?

Artykuł: Brud, smród i dziewictwo. Mistrza ascezy porady dla kobiet

Autor: Antygnostyk15

Św. Klemens z Aleksandrii - jeden z pierwszych chrześciejańskich myślicieli, którzy znieważali kobiety (źródło: domena publiczna).

Św. Klemens z Aleksandrii – jeden z pierwszych chrześciejańskich myślicieli, którzy znieważali kobiety (źródło: domena publiczna).

To nie tylko ten świr – W II wieku Klemens z Aleksandrii pisał: „Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą”. W VI wieku filozof Boethius, pisał, że kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie. Jeszcze w tym samym wieku biskupi na soborze w Macon, głosowali czy kobiety mają duszę. Odo z Cluny powiedział: „obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju”. W XIII wieku św. Tomasz z Akwinu powiedział „nic bardziej wadliwego nie było zrobione w pierwszym stworzeniu rzeczy; kobieta nie powinna być wtedy stworzona”. Głosił on też, że „Kobieta ma się do mężczyzny tak, jak rzecz niedoskonała i ułomna (imperfectum, deficiens) do rzeczy doskonałej (perfectum)”. Ortodoksyjni Chrześcijanie, twierdzili że kobiety są winne wszystkich grzechów, a Luteranie rozważali, czy są istotami ludzkimi. Papież Pius II powiedział: „Gdy widzisz kobietę, myśl, że to diabeł! Jest ona rodzajem piekła”.

Vw. – św. Augustyn twierdzi, że aborcja nie stanowi aktu zabójstwa. Aborcja zatem wymaga pokuty jedynie z powodu seksualnego aspektu grzechu.. Augustyn pisze: ” nie można jeszcze stwierdzić z całą pewnością, że istnieje dusza w ciele pozbawionym czucia, gdyż nie jest ono w pełni uformowane, a zatem nie obdarzone zmysłami”.

Konsekracja św. Augustyna z Hippony. Czyżby właśnie rozważał kwestie aborcji? (źródło: domena publiczna)

Konsekracja św. Augustyna z Hippony. Czyżby właśnie rozważał kwestie aborcji? (źródło: domena publiczna)

1450-1750 r. – Okres polowania na czarownice. Straszliwe tortury kobiet posądzanych o czary. Standardowe tortury obejmowały : wieszanie za ręce, biczowanie, łamanie stawów i kości kołem, przypiekanie, gotowanie w oleju, wbijanie kolców w oczy, wlewanie wrzątku do uszu, wyrywanie obcęgami piersi i narządów płciowych, sadzanie na rozżarzonym żelazie lub węglach. Dzieci można było również oskarżać o czary: dziewczynki po ukończeniu 9,5 lat, chłopców po ukończeniu 10 lat. Młodsze dzieci torturowano w celu uzyskania zeznań obciążających rodziców. W procesach o czary brane były pod uwagę `zeznania’ dwulatków!
1484 r. – Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice.

Niestety, średniowieczni filozofowie, mający nieraz wiele mądrego do powiedzenia, w kwestii kobiet okazywali się nieodmiennie „szowinistami”. Przykre jest, że wciąż wielu mężczyzn podpisałoby się pod tymi zdaniami obiema rękami…

Doceńmy Polaków z wyboru!

Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca esperanto i Polak żydowskiego pochodzenia (źródło: domena publiczna).

Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca esperanto i Polak żydowskiego pochodzenia (źródło: domena publiczna).

Artykuł: 10 polskich Żydów, którzy zmienili dzieje świata

Autor: Daniel

Polskie Radio nadawało kiedyś audycje w esperanto. Swego czasu (chyba 2006 r.?) wicedyrektor Polskiego Radia, stwierdził „dlaczego Polskie Radio ma nadawać w esperanto, skoro Izraelskie Radio nie nadaje?” i skasował te audycje. A przecież esperanto to część naszego dziedzictwa. Polskiego – a także żydowskiego. Polska przez wieki była wielokulturowa i nie można tego rozdzielać. Polscy Żydzi, podobnie jak polscy Ormianie, Niemcy, Rusini i inni to ludzie współtworzący naszą historię i kulturę. My, Polacy, mamy prawo być dumni z ich osiągnięć.
Pani Aleksandro, bardzo ciekawy artykuł. Oczywiście wkład polskich Żydów w losy świata to temat rzeka, podobnie jak wkład Polaków w historię świata, wkład Żydów w historię Polski, wreszcie wkład w naszą historię wielu Polaków z wyboru. Narodowość nie jest uwarunkowana genetycznie, narodowość jest sprawą kultury. Jesteśmy tym, za kogo się uważamy. Miliony Polaków mają mieszane pochodzenie (domieszki żydowskie, niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, litewskie, ormiańskie, tatarskie itd. itd. – często przodkowie innych narodowości żyli w XIX w., pewnie jeszcze częściej we wcześniejszych wiekach… najczęściej nic lub prawie nic o tym nie wiemy…).

Często zapominamy, że narodowość to nie genetyka – zależy przede wszystkim od wychowania i wyznawanych wartości, a w mniejszym stopniu od tego, kim byli dziadek czy prababka. Należy cenić tych, którzy sławili imię Polski, niezależnie od ich pochodzenia.

Pileccy przed własnym dworkiem. Czyżby fani nie chcieli pamiętać takiego obrazu rotmistrza? (źródło: archiwum prywatne Andrzeja Pileckiego)

Pileccy przed własnym dworkiem. Czyżby fani nie chcieli pamiętać takiego obrazu rotmistrza? (źródło: archiwum prywatne Andrzeja Pileckiego)

Krótko o Pileckim

Autor: Tomasz K.

Artykuł: Sztuka podrywu według Witolda Pileckiego

ciekawe czy gdyby Pilecki żył, to by lubił swoich fanów

Czasem jedno krótkie zdanie wyraża więcej, niż tysiąc słów. Patrząc na reakcje osób, które nie chcą zobaczyć w rotmistrzu człowieka z krwi i kości, także zadajemy sobie to pytanie.

***

W uznaniu dla wysiłku i wiedzy autorów wyróżnionych komentarzy postanowiliśmy nagrodzić ich książkami-niespodziankami. Do tych, którzy pozostawili nam drogę kontaktu, odezwiemy się już wkrótce.

Historię z różnych stron poznacie dzięki książce:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Fb2-2-340x177
…w okupowanej przez Nazistów Francji tworzenie kryjówek dla ludności żydowskiej stało się dochodowym interesem? Za odpowiednią  opłatą wyspecjalizowane grupy „inżynierów” znajdowały odpowiednie miejsce i pozyskiwały materiały konieczne do budowy.


…w XVII wieku polskie szlachcianki chętnie stosowały różne metody antykoncepcji? Jedną z nich było umieszczanie na swoim brzuchu jąder odciętych żywej łasicy, obwiązanych oślą skórą.

Elzbieta-miniatury
…królowa Elżbieta I Tudor, delikatnie mówiąc, nie darzyła Polski sympatią? Wszystko przez posła Zygmunta III Wazy, który walcząc o interesy gdańskich kupców, obraził angielską władczynię.