Damy - empik

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie

Autor: | 23 września 2015 | 1,809 odsłon

Co im się wydaje o Generalnym Gubernatorstwie.Kiedy dziś myślimy okupacja, przed oczyma stają nam sceny żywcem wyjęte ze zdjęć z Generalnego Gubernatorstwa. Marionetkowe państewko, utworzone z woli Hitlera jest dla nas kwintesencją tamtych czasów. W dzisiejszym zestawieniu wspomnimy o dwóch postaciach i jednym państwie.

Naszymi gośćmi będą dzisiaj fikcyjny „superbohater” o pseudonimie J23 oraz bohaterka z krwi i kości, która swoją odwagą mogłaby obdzielić oddział komandosów. Nie zapomnimy także o Guberni rządzonej przez Hansa Franka. Razem z oksfordzkim nauczycielem rozłożymy ją na części pierwsze.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

okladka zestawienieGeneralne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera, Martin Winstone (Rebis)

Co się stanie gdy do pracy nad książką o Generalnym Gubernatorstwie zaangażujemy nauczyciela z Oksfrodu edukującego o holokauście? Może z tego wyjść całkiem ciekawa i przystępna książka.

Martin Winstone jest obiektywny i nie boi się poruszać nawet najbardziej nieprzyjemnych tematów.

Nie ucieka od nazywania rzeczy po imieniu i wyciągania na światło dziennego najgorszych zbrodni, jak choćby rozstrzelanie 441 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chełmie tylko po to by umieścić w ich pokojach Volksdeutschów ewakuowanych z Wołynia.

okladka zestawienieStawka większa niż kłamstwo, Maciej Replewicz (Wydawnictwo Fronda)

Kiedy w telewizji rozbrzmiewały pierwsze takty czołówki „Stawki większej niż życie” ulice pustoszały. Hans Kloss, niezwyciężony J23, nasz polski drugowojenny Bond miał nad Wisłą i w krajach demoludów rzesze fanów.

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie prawdziwe historie z czasów niemieckiej okupacji stały za kolejnymi odcinkami przygód naszego dzielnego agenta, to książka dla Was. Maciej  Replewicz zdradza co działo się za kulisami „Stawki”, kto był pierwowzorem Klossa i Brunnera oraz jakie były losy ekipy po zakończeniu zdjęć. Każdy miłośnik serialu powinien sięgnąć po tę pozycję.

okladka zestawienieCichociemna. Generał Elżbieta Zawacka „Zo”, Katarzyna Minczykowska (Rytm)

Jakim cudem nauczycielka szkoły średniej została generałem i jedyną kobietą, która podołała morderczemu treningowi i służyła w szeregach cichociemnych? Na te pytania odpowiada biografia szalenie ciekawej postaci, jaką była Elżbieta Zawacka ps. „Zo”.

Ta niezwykła kobieta miała w sobie więcej hartu ducha niż niejeden uzbrojony po zęby komandos i działała tuż pod bokiem Niemców. Jej przygód wystarczyłoby do obdzielenia kilku postaci, a przynajmniej nakręcenia liczącego dobrych kilka sezonów serialu sensacyjnego. Warto poznawać biografie takich osób.

Trafiły do nas także następujące książki:

Lady Jane. Niewinna zdrajczyni, Alison Wier (Wydawnictwo Astra) – „Lady Jane Grey urodziła się w skrajnie niebezpiecznych czasach. Córka intryganckiego ojca i bezwzględnej matki, traktujących ją jak pionek w dynastycznej rozgrywce o najwyższą władzę, przeżyła swoje życie pod presją politycznych machinacji i niszczycielskiego fanatyzmu religijnego.” (fragment notki promocyjnej)

W łożu z Tudorami, Amy Licence (Wydawnictwo Astra) – „Nieślubne dzieci, niewierne królowe, dotknięci impotencją królowie, na których barkach spoczywają losy całej dynastii. Seks i narodziny dzieci całkiem dosłownie stanowiły dla Tudorów kwestię życia lub śmierci — Elżbieta z Yorku zmarła w wyniku powikłań poporodowych, dwie żony Henryka VIII ścięto za zdradę małżeńską, a dobrowolne dziewictwo Elżbiety I stało się sygnałem zapowiadającym upadek dynastii.” (fragment notki promocyjnej)

Londyn. Biografia, Peter Ackroyd (Zysk i S-ka) – „Oto dwa tysiące lat historii Londynu. Folklor i egzekucje władców, kronika słynnych przestępców i opis życia zwykłych obywateli.” (fragment notki promocyjnej)

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Folksdojcze-miniatura-kolor
…mimo że blisko dziewięćdziesiąt procent Ślązaków w czasie II wojny światowej było wpisanych na volkslisty, to jedynie osiem tysięcy osób posiadało legitymację NSDAP?

wiercenie
…w latach 30. XX wieku w ogrodach watykańskich stanęła wieża radiowa będąca wówczas najsilniejszym nadajnikiem na świecie? Nazwano ją „palcem papieża”.

droguant_ses_disciples
…asasyni wcale nie dokonywali swoich akcji pod wpływem haszyszu? Ten narkotyk sprawiłby raczej, że zamachowiec nie trafiłby na miejsce, nie wspominając już o trafieniu w cel…