Promo styczeń

Lepsze niż mistrzowie survivalu. Polki na Syberii potrafiły przetrwać naprawdę wiele

Autor: | 18 września 2015 | 3,047 odsłon

polki na syberii miniPrzetrwanie w skrajnie trudnych warunkach, radzenie sobie z ranami bez pomocy lekarza, zapobieganie odmrożeniom, żywienie się tym, co oferuje przyroda. Te cenne umiejętności specjaliści od survivalu nabywają całymi latam. Nasze babcie na Syberii musiały radzić sobie bez żadnych szkoleń i to mając lufy sowieckich karabinów wycelowane w głowę.

Każdego dnia i o każdej godzinie mogły zginąć przez nieprzyjazną syberyjską ziemię, z ręki współwięźniarki i zabite ot tak, dla zabawy, przez strażnika. Czym zawiniły? Wystarczyło, że urodziły się Polkami.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na artykule autorstwa Agnieszki Bukowczan-Rzeszut: „Tyfus, szkorbut i tortury. Historia udowodniła, że Polki potrafią przetrwać wszystko!”. Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia stron Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
 1. Wybrane komentarze z naszego facebookowego profilu
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1150913904937267

  Joanna C.:
  Moja babcia była też na Syberii gotowali obierki z ziemniaków…. albo pełno pluskiew jak było opowiadała

  Monika J.-K.:
  Moja babcia dala mi przepis na zupe-wodzianke.Na wszelki wypadek.
  Kasia K.:
  Podziel sie!
  Monika J.-K.:
  Prosze bardzo:1/2 litra wody, 1/2 razowego chleba, czosnek, cebula, sol i pieprz.Chleb pokroic, podsmazyc nieco na patelni(w wersji wypasionej, w wersji chudej to nie), dodac drobno pokrojona cebule i czosnek i zagotowac w 1/2 litrze wody ucierajac tak aby byla jednolita kremowata zupa.Osolic i opieprzyc.W wersji chudej bez skwarkow, w wersji wypasionej mozna dodac skwarki i np groch.

  Marta T. N.:
  ciocia mojego dziadka tak właśnie żyła. udało mi się z nią spotkać przed śmiercią, płakałam słuchając jej opowieści. straciła 3 dzieci i męża

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Christian-Krohg-Struggle-for-Survival-1
…w Londynie pod koniec XIX wieku żyło ponad 4 mln biedaków? Dla porównania w 1900 roku Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Łódź, Lwów i Wilno łącznie liczyły nieco ponad półtora miliona mieszkańców. W stolicy Imperium Brytyjskiego tylko nędzarzy było dwa i pół razy więcej!


…Kazimierz Moczarski, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, doświadczył w ubeckim więzieniu aż 49 rodzajów tortur? Umieszczenie w jednej celi z hitlerowskim zbrodniarzem Jürgenem Stroopem miało być 50. z nich.mini2
…w komunistycznej Rumunii panował kult jednostki, a gdy Ceaușescu wyruszał na prowincję, spryskiwano drzewa zieloną farbą i wieszano na gałęziach dorodne jabłka?