Polskie Imperium

Co im się wydaje o różnościach

Autor: | 11 września 2015 | 153 odsłon

zestawienie miniTym razem w zestawieniu mamy lekki misz-masz. Trudno byłoby nam nie wspomnieć o nowej książce Jana Wróbla, jaka zabiera nas do świata słynnych Polaków i Polek, którzy zmienili historię. Do tego mamy opowieść o berlińskim Żydzie, który nie spoczął, nim nie wytropił komendanta Auschwitz. A na koniec nie zabraknie też solidnego toastu, czyli naszych alkoholowych dziejów.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

zestawienie okladkaPolak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza, Jan Wróbel, Ewa Wróbel (Znak Horyzont)

Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z laptopa, kasownika w autobusie, czy kamery, musicie wiedzieć, że do ich powstania przyczynili się Polacy.

Za każdym razem, gdy po wejściu do autobusu komunikacji miejskiej zapomnicie (a nie celowo tego nie zrobicie) i dostaniecie mandat, podziękujcie w myślach Józefowi Baranowskiemu.

Osiągnięcia jego i wielu innych Polaków opisują ze swadą Jan i Ewa Wróbel. Oprócz ciekawych informacji w książce znajdziemy także całe mnóstwo zabawnych obrazków i rysunkowych żartów.

zestawienie okladkaHanns i Rudolf. Niemiecki Żyd poluje na komendanta Auschwitz, Thomas Harding (Wydawnictwo Astra)

Za życia Hans Alexander się tym nie chwalił. Ten niemiecki Żyd, który urodził się w Berlinie i musiał z niego uciekać w 1936 roku, w czasie swojej służby w brytyjskiej armii był członkiem zespołu dochodzeniowego poszukującego zbrodniarzy wojennych.

Misją jego życia stało się dorwanie i postawienie przed sądem, wpakowanie za kraty lub doprowadzenie przed pluton egzekucyjny wszystkich tych, którzy zdołali w jakiś sposób uniknąć sprawiedliwości. Wśród jego „celów” znalazł się okryty złą sławą komendant hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz Rudolf Höss.

Historia Hansa zaginęłaby, gdyby nie to, że na jego pogrzebie opowiedział ją jeden z krewnych, a inny postanowił opisać. Warto było.

zestawienie okladkaAlkoholowe Dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej, Jerzy Besala (Zysk i S-ka)

Rzeczypospolita gorzałką stoi i to już od czasów piastowskich. Znany historyk Jerzy Besala bierze na warsztat dzieje Polski od czasów początków państwa, aż po Rzeczpospolitą Szlachecką i patrzy na nie z perspektywy dna beczki z winem. Opisuje społeczne i kulturowe aspekty osuszania kolejnych kufli oraz jego wpływ na historię naszego kraju.

Wystarczy wziąć do ręki poczet królów i książąt polskich. Na dworze każdego z nich alkohol był stale obecny. Pytanie brzmi: ile wyjątkowo ważnych i przełomowych decyzji nasi władcy podjęli po pijaku, albo na lekkim rauszu? Odpowiedzi możemy poszukać u Besali.

Trafiły do nas także następujące książki:

Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego, Tomasz Szczerbicki (VESPER) – „Ludowe Wojsko Polskie to ponad 45 lat niedawnej historii armii, występującej pod biało-czerwoną flagą z białym orłem na czapkach i hełmach. Abstrahując od ocen historycznych i moralnych, w okresie swojego istnienia (1943-1989), za sprawą obowiązkowej służby wojskowej, w Ludowym Wojsku Polskim służyło kilka milionów Polaków.” (fragment notki promocyjnej)

Śmierć frajerom, Grzegorz Kalinowski (Muza) – „Powieść łotrzykowska i przygodowo-sensacyjna a zarazem kryminał miejski z elementami thrillera, dziejący się w latach 1905–1925. Autor wykorzystał pasjonującą historię miasta, świetne wątki polityczne, a także opisał warszawski półświatek okresu międzywojennego.” (fragment notki promocyjnej)

Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego, Roman Graczyk (Zysk i S-ka) – „Biografia Tadeusza Mazowieckiego, napisana przez Romana Graczyka,  pokazuje drogę życiową pierwszego premiera III RP bez tabu i tez a priori. Opisać to bogate życie można tylko tekstem otwartym, którego ambicją nie jest służenie żadnej ze stron sporu o polską przeszłość, lecz tylko prawdzie”. (fragment notki promocyjnej)

 

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...…zabójca Cezara Marek Juliusz Brutus zginął z rąk własnego przyjaciela? Po przegranej bitwie z Oktawianem Augustem Brutus poprosił niejakiego Stratona, aby go zabił, co ten uczynił przebijając jego bok.

knychala

przedostatnią egzekucję w Polsce wykonano na seryjnym mordercy? Joachim Knychała, nazywany „Wampirem z Bytomia”, został powieszony 28 października 1985 roku.

jew_killings_in_ivangorod_1942-600x414

…zgodnie z najnowszymi ustaleniami historyków w czasie Holokaustu zginęło 5,5 miliona Żydów? W samym tylko obozie Auschwitz-Birkenau zamordowano ponad 900 tysięcy starozakonnych.