Polskie Imperium

Co im się wydaje o władcach?

Autor: | 12 sierpnia 2015 | 1,504 odsłon

zestawienie miniW dzisiejszym zestawieniu weźmiemy na tapetę biografie władców. W podręcznikach to nudne, płaskie postacie, które tylko podpisują traktaty i biorą udział w bitwach. W rzeczywistości ich życie było znacznie ciekawsze, co udowodnią nam pewien biblista i dwoje polskich historyków.

Dzięki nim przeskoczymy wiele wieków niezwykłych wydarzeń, poczynając od króla Dawida, kończąc na polskim rozbiciu dzielnicowym. Dowiemy się, między innymi czy Goliat rzeczywiście był olbrzymem oraz czy pewien cesarz był homoseksualistą z własnym haremem.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Dawid, król Izraela, Steven L. McKenzie (Wydawnictwo  Poznańskie)

zestawienie okladkaPamiętacie biblijnego króla Dawida? Tego, który zabił Goliata z procy, był prostym pasterzem i stworzył piękne psalmy? Profesor biblistyki Steven L. McKenzie udowadnia, że to wszystko bujda.

Zacznijmy od tego, że Dawid wcale nie był zwykłym biednym pasterzem strzegącym trzód swego ojca. Jego rodzina była wysoko postawiona i bogata. Sam Dawid nie był za to cichy i pokornego serca. Steven L. McKenzie stwierdza coś zupełnie odwrotnego.

Przyszły król Izraela był bezwzględnym politykiem, który nie cofał się przed morderstwem, gwałtem i intrygą.

Fryderyk II Hohenstauf cesarz rzymski, Jerzy Hauziński (Wydawnictwo  Poznańskie)

zestawienie okladkaPostać Fryderyka II Hohenstaufa od lat fascynuje historyków. Jego wielkim marzeniem było odbudowanie cesarstwa obejmującego cały basen Morza Śródziemnego, jednak opinii wśród współczesnych nie miał najlepszej.

Podejrzewano go o posiadanie własnego haremu, korzystanie z usług asasynów oraz o homoseksualizm. Był postacią nietuzinkową. Zamiast przyjmować bezkrytycznie całą naukę kościoła, miał odwagę zadawać pytania.

Jednocześnie zobowiązał się do zorganizowania krucjaty i dzięki niej władcą królem powiększonego przez siebie królestwa Jerozolimy. Warto poświęcić trochę czasu na to by poznać jego zawiłe dzieje.

Bolesław Kędzierzawy, Magdalena Biniaś-Szkopek (Wydawnictwo  Poznańskie)

zestawienie okladkaPolska doby rozbicia dzielnicowego była niczym gniazdo os. Po śmierci Krzywoustego i podzieleniu kraju na dzielnice sytuacja była napięta. Mimo to, kiedy już Kędzierzawy po wygnaniu swojego starszego brata Władysława przejął funkcję pricnepsa, zdołał ją utrzymać przez dwadzieścia siedem lat.

By tego dokonać musiał być prawdziwie wytrawnym politykiem, który doskonale potrafił rozgrywać partię szachów na mapie kraju i kontynentu.

Trafiły do nas także następujące książki:

Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII, Giles Tremlett (Wydawnictwo Astra) – „Katarzyna Aragońska (1485–1536), najmłodsze dziecko legendarnych hiszpańskich władców, Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, miała wyjść za mąż, by przynieść korzyści swojej znamienitej dynastii. W jej żyłach płynęła – odziedziczona po matce – angielska królewska krew.” (fragment notki promocyjnej).

Biała księżniczka, Philippa Gregory (Książnica) – „Pretendent do angielskiej korony zwołuje armię, podważając legalność dynastii Tudorów. Ale czy rzeczywiście jest jednym z zaginionych książąt z Tower, czy też zwykłym oszustem — wrogiem Henryka Tudora i jego żony, księżniczki Yorku?” (fragment notki promocyjnej).

Tudorowie, G. J. Meyer (Wydawnictwo Astra) – „Uznany historyk, G.J. Meyer, prezentuje nowatorskie spojrzenie na osławioną dynastię Tudorów, w której znalazło się kilka z najbardziej zagadkowych postaci, jakie kiedykolwiek rządziły krajem.” (fragment notki promocyjnej).

Niebezpieczne dziedzictwo. Rywale Tudorów i mroczne sekrety Tower, Alison Weir (Wydawnictwo Astra) – „Niebezpieczne dziedzictwo to dramatyczna historia dwóch młodych kobiet, które dzieli kilkadziesiąt lat, lecz łączy intrygująca tajemnica najsłynniejszej zbrodni w historii Anglii.Lady Katarzyna Grey przeżyła w swym młodym życiu ogromną tragedię.” (fragment notki promocyjnej).

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

polki-4
w czasie rzezi wołyńskiej ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony? Do tych zbrodni popychała ich ideologia nacjonalistyczna.

rosyjskie-sieroty
Finowie mieli własne obozy koncentracyjne? Za ich drutami zamęczali i swoich własnych współobywateli i jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej.

piegi
dawniej piegi uważano za paskudny defekt urody? Panie walczyły z nimi z gorliwością godną lepszej sprawy!