Polskie Imperium

Co im się wydaje o oddziałach specjalnych?

Autor: | 5 sierpnia 2015 | 650 odsłon

zestawienie miniDziś zabierzemy Was w świat tajnych służb. Choć ich członkowie nie lubią, gdy ktoś wtyka nos w ich sprawy, kilku autorów i wydawców się odważyło. Dzięki nim możemy poznać akcje oddziałów specjalnych i te niezwykłe jednostki od podszewki.

Będzie trochę o uzbrojonych po zęby Brytyjczykach zwalczających terrorystów, o działających błyskawicznie Izraelczykach i o polskim dziennikarzu, który węszy w ojczyźnie Mossadu.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Odważny zwycięzca. SAS i okupacja irańskiej ambasady, 1980, Gregory Fremont-Barnes (Wydawnictwo Astra)

zestawienie okladkaKiedy dzieje się bardzo źle, brytyjska armia wzywa na pomoc SAS, czyli swoją elitarną jednostkę sił specjalnych. Komandosi się nie wahają, tylko wykonują zadanie. Tak było 5 maja 1980 roku, kiedy wdarli się do irańskiej ambasady w Londynie.

Operacja Nimrod, bo taki kryptonim nosiła akcja SAS, przeszła do historii jako ogromny sukces brytyjskich sił specjalnych. Nawet Żelazna Dama Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher uznawała ją za wręcz genialną.

Pięść Dawida. Tajne służby Izraela, Artur Górski (Znak Litera Nova)

zestawienie okladkaPolski dziennikarz bierze się za izraelskie tajne służby. Pierwsza myśl? To się nie może udać. Wrażenia po lekturze? A jednak. Artur Górski zagłębia się w skomplikowany świat organizacji działających w cieniu. Doskonali krav magę i strzelanie, rozmawia z ciekawymi ludźmi i poznaje szalone historie.

Choć zwykle, gdy myślimy o izraelskich służbach, naszym pierwszym skojarzeniem jest Mossad, dziennikarz uświadamia nam, że oprócz Instytutu Wywiadu, bezpieczeństwa państwa w kraju i na świecie broni też wiele innych doskonale zorganizowanych i wyszkolonych jednostek.

Błyskawica z Izraela. Akcja w Entebbe, 1976, Simon Dunstan (Wydawnictwo Astra)

zestawienie okladka27 czerwca 1976 roku członkowie Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny i niemieckiej grupy Baader-Meinhof porwali samolot linii Air France, który wystartował z lotniska w Tel Awiwie z z 248 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie. Izraelskie siły zbrojne dokonały niezwykłego wyczynu. W zupełnej tajemnicy przeprowadziły brawurową i szeroko zakrojoną akcję odbicia zakładników.

Z Izraela do Ugandy, gdzie wylądowali porywacze, ruszyło kilka samolotów wypełnionych komandosami, lekarzami i potrzebnym sprzętem. Kiedy siły specjalne przybyły na miejsce, na uwolnienie zakładników potrzebowały zaledwie kilka minut.

Trafiły do nas także następujące książki:

Król w rękach samurajów. Okinawa 1609, Stephen Turnbull (Wydawnictwo Astra) – „Wyprawa samurajów księcia Shimazu, władcy Satsumy, przeciwko niepodległemu królestwu Riukiu (dzisiejsza Okinawa) w 1609 roku to jeden z najbardziej niezwykłych epizodów w historii Japonii, kulminacyjny moment wielowiekowej rywalizacji między tymi dwiema potęgami.” (fragment notki promocyjnej).

Wielki pościg za lokomotywą. Rajd Andrewsa, Gordon L. Rottman (Wydawnictwo Astra) -„W kwietniu 1862 roku rozegrał się bodaj największy pościg kolejowy w historii. Unioniści postanowili ukraść na Południu pociąg i doprowadzić go jak najszybciej do Chattanoogi w Tennessee, niszcząc za sobą tory kolejowe, by odciąć dostawy zaopatrzenia dla konfederatów w Atlancie (około 150 km dalej na południowy zachód). Nie przewidzieli determinacji i zawziętości jednego człowieka – konduktora Williama Fullera.” (fragment notki promocyjnej).

Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL, Jarosław Burchardt, Piotr Świątkowski (Wydawnictwo Poznańskie) – „Bohater? Zdrajca? A może hedonista i bawidamek? Kim naprawdę był sierżant sztabowy Zenon Celegrat, człowiek, którego określono mianem „wielkopolskiego Kuklińskiego”?” (fragment notki promocyjnej).

Dzieci gniewu, Paul Grossman (Wydawnictwo SQN) – „[…] detektyw żydowskiego pochodzenia – Willi Kraus – dokonuje szokującego odkrycia. W jednym z miejskich kanałów spoczywa worek zawierający wygotowane dziecięce kości oraz Biblię z zakreślonymi cytatami. Berlińskie media natychmiast podchwytują temat tajemniczego Dzieciożercy”. (fragment notki promocyjnej).

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Stali na katafalku
za śmiercią Józefa Stalina tak naprawdę stał… Józef Stalin? Z uwagi na rządy terroru jakimi posługiwał się radziecki dyktator, był on swoją ostatnią ofiarą. Gdy czerwony car doznał udaru, jego otoczenie bało tak zastraszone, że bano się nawet wezwać lekarza.

sw.wojciech
Bolesław Chrobry zamordował świętego Wojciecha? Motywem tej zbrodni była chęć zaskarbienia sobie sympatii jednego z najpotężniejszych ludzi w Europie.

Magnaci
Polscy magnaci byli bogatsi od Kulczyka? Jeden z nich pozostawił po sobie spadek zbliżony do dwóch rocznych budżetów państwa!