Damy - empik

Co im się wydaje o średniowieczu? Książki, na które warto zwrócić uwagę

Autor: | 22 lipca 2015 | 1,480 odsłon

ora et laboraOra et labora – dewiza świętego Benedykta z Nursji – będzie przyświecała naszemu zestawieniu. Bierzemy się do pracy, modląc się o koniec upałów. Trochę postraszymy Was Świętym Oficjum i ewentualnym przypiekaniem w czasie przesłuchania. Zabierzemy w świat średniowiecznych symboli, a na koniec przeniesiemy się na moment do Jerozolimy, by zobaczyć z bliska trędowatego króla.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie, Michalina Duda, Sławomir Jóźwiak (Universitas)

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie (X–XV w.) Michalina Duda, Sławomir Jóźwiak (Universitas)

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie (X–XV w.) Michalina Duda, Sławomir Jóźwiak (Universitas)

W średniowiecznej Europie gesty były szalenie ważne. Wśród nich szczególną rolę odgrywało składanie przysięgi.

Autorzy książki zabierają czytelnika w świat rozbudowanego ceremoniału, w którym każde skinienie i każdy przedmiot ma swoje znaczenie.

Jak składali przysięgi członkowie Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny w państwie krzyżackim? Na co przysięgali król Anglii Edward III i król Francji Jan II Dobry, gdy zawierali pokój? Czy przysięga mogła uwolnić od  ekskomuniki? Na te wszystkie pytania odpowiadają autorzy książki.

Heretycy i inkwizycja w średniowieczu, Jörg Oberste (Wydawnictwo WAM)

Heretycy i inkwizycja w średniowieczu, Jörg Oberste (Wydawnictwo WAM)

Heretycy i inkwizycja w średniowieczu, Jörg Oberste (Wydawnictwo WAM)

Obecny kształt wielkich religii chrześcijańskich wykuwał się w ogniu i to dosłownie. Jak stwierdza autor książki, obdarzając mianem heretyków, zniesławiano i prześladowano tych wszystkich, którzy obstawali przy swym odmiennym punkcie widzenia, sprzeciwiając się ustalonej prawdzie wiary.

Strażnicy tej prawdy zwalczali ich bezlitośnie, ogniem i mieczem starając się wyplenić wszelkie odstępstwa. Tych z czasem było coraz więcej, co ciekawie pokazuje w swojej książce Jörg Oberste.

Dowiemy się, skąd się wzięli i jak działali inkwizytorzy. Poznamy kulisy procesów i  przesłuchań oraz zajrzymy w tajne akta, by dowiedzieć się, jak skończyli oskarżeni. Jeśli interesują Was heretycy i inkwizycja, tej pozycji nie możecie przegapić.

Baldwin IV. Król Trędowaty, Bernard Hamilton (Wydawnictwo Poznańskie)

Baldwin IV. Król Trędowaty, Bernard Hamilton (Wydawnictwo Poznańskie)

Baldwin IV. Król Trędowaty, Bernard Hamilton (Wydawnictwo Poznańskie)

Jego ciało stopniowo się rozpadało, a jego twarz skrywała maska mająca oszczędzić postronnym widoku jego zeszpeconej przez trąd twarzy.

Mimo poważnej wyniszczającej choroby, król Jerozolimy Baldwin IV zapisał się w historii jako ten, który bronił państwa założonego przez krzyżowców przed zakusami Saladyna. Bernard Hamilton przedstawia jego wieloletnie zmagania z silami rozdzierającymi Królestwo Jerozolimy od środka.

Najtrudniejszym zadaniem, jakie przed nim stało, było utrzymywanie przynajmniej pozornej równowagi pomiędzy zwalczającymi się stronnictwami, próbującymi wyrwać władzę z rąk coraz słabszego władcy. Baldwin IV nie porzucał też walki z muzułmanami, wzbudzając tym podziw własnych rycerzy i szacunek słynnego Saladyna.

Trafiły do nas także następujące książki o średniowiecznej tematyce:

Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż, Alison Weir (Wydawnictwo Astra) – „Wojnę, jaką toczyły o angielski tron rody Lancasterów i Yorków, cechowały zdrada, kłamstwo i jedne z najkrwawszych, najbardziej dramatycznych bitew średniowiecznej Anglii.” (fragment notki okładkowej).

Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz rzymski, Jerzy Hauziński (Wydawnictwo Poznańskie) – „Fryderyk II Hohenstauf (1194-1250) był cesarzem rzymskim, królem Sycylii i Jerozolimy. Jego zwolennicy upatrywali w nim reformatora świata, apostoła nowej ewangelii i władcę wieku złotego.” (fragment notki okładkowej).

Ruś, Artur Kijas (Wydawnictwo Poznańskie) – „Założona przez Wikingów w drugiej połowie IX wieku Ruś szybko wypłynęła na arenę wielkiej polityki. Wojownicy ruscy wyprawiali się do Konstantynopola i na dalekie azjatyckie stepy, niszcząc państwo potężnych niegdyś Chazarów.” (fragment notki okładkowej).

Bitwa na Kosowym Polu 1389, Ilona Czamańska, Jan Leśny (Wydawnictwo Poznańskie) – „W 1389 roku na Kosowym Polu została stoczona jedna z najbardziej przełomowych w historii Europy bitew. Turcy wtargnęli do Europy 37 lat przed nią, po dwóch latach zaczęli organizować najazdy na Półwysep Bałkański, a po śmierci cara Stefana Dušana rozpoczęli podbój ziem serbskich.” (fragment notki okładkowej).

Co im się wydaje. O co chodzi?

Co tydzień przedstawiamy wam książki nadesłane do naszej redakcji. Wydawcom i autorom gwarantujemy, że każda bez wyjątku pozycja jaką otrzymamy trafi do jednej z edycji naszego zestawienia. Nasz adres znajdziecie w rubryce „Kontakt”. Możecie też zajrzeć do poprzedniego odcinka „Co im się wydaje?”.

 

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

miniaturka-4
najważniejszą rolę we Francuskim Ruchu Oporu odegrali komuniści? Szczególnie w początkowych okresie, kiedy zwykli Francuzi chowali głowę w piasek.

visit
…polski ambasador w Londynie na przełomie lat 50. i 60. miał manię dotykania ubrań rozmówców? Przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii usłyszał radę: „Towarzyszu ambasadorze, królowej nie macajcie”.

miniaturka2

…w 1944 powstanie planowano nie tylko w Warszawie? W lipcu krakowskich AK-owców postawiono w stan alarmowy, a potem w „stan czujności do powstania”. Dlaczego Kraków pozostał bierny?