Damy - empik

Zagłada oczami dziecka. Film, po którym przestaniesz wierzyć w ludzi

Autor: | 3 lipca 2015 | 7,296 odsłon

Bez tytułuCzy można zrozumieć śmierć będąc dzieckiem? Jak wytłumaczyć sobie to, że na Twoich oczach Niemcy rozstrzeliwują człowieka tylko dlatego, że szedł drogą? Mali żydowscy kronikarze Holokaustu stawali przed tymi dylematami każdego dnia.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na artykule autorstwa Eweliny Olaszek: Życie urwane w połowie zdania. Mali pamiętnikarze Zagłady”.

Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia stron Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Kup książkę najsłynniejszej małej pamiętnikarki zagłady

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (7)
 1. Ale o dzieciach polskich, rosyjskich i innych się nie pamięta, tylko wszędzie żydki… Nie zapominajmy, że nas Polaków też dużo ubyło i uważam, że cierpieliśmy dużo bardziej.
  Pozdrawiam

  • Polacy lepiej; gorzej; bardziej. Wszedzie gloryfikacja. Jakoby inne narody byly gorsze i nie mogly nawrt pisnac slowa o cierpieniach podczas II w.s bo POLACY mieli gorzej.

   • Nie mówię, że inne narody są gorsze. Tylko ostatnio w mediach jest trend typu „jak to naród wybrany bardzo cierpiał/cierpi”, doszło nawet do paradoksu że chcą abyśmy im wypłacali odszkodowania i mienie zwracali kiedyśmy tak samo cierpieli, a nawet ich ratowaliśmy(!). Szlag mnie trafia jak to widzę.

 2. Komentarze do artykułu z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobniee nie słyszałeś”, które mogą wzbudzić Wasze zainteresowanie
  //www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=394902870700230&id=157583547765498

  Łukasz D.:
  Taa i ciagle zydzi.. a dzieci Polskie, rosyjskie np ? wymyslili sobie slowo holokalst i antysemita i ludzie lykaja to gowno
  Michał R.:
  Ciekawy już jest sam fakt, że wśród więźniów różnych narodowości będących w obozach zagłady największą grupę stanowili zawsze Polacy oraz obywatele polscy pochodzenia żydowskiego. Obecnie mówi się wyłącznie o martyrologi narodu żydowskiego całkowicie zapominając o innych ofiarach, których w przypadku Polski było znacznie więcej gdyż Ci bliżej nieokreśleni żydzi byli w większości Polakami o wyznaniu mojżeszowym a o tym się nie wspomina pisząc o Holokauście.
  Łukasz D.:
  Chodzi o to zeby wyłudzic jak najwiecej odszkodowan, nie dawno gdzies czytałem ze zydow zginelo nie cale 3 mln ,a nie 6 jak mowia wszedzie,jeszcze gdzies ze zginal niecaly milion.. Polakow zginelo 6 mln ,drugie tyle brakuje w spisach ludnosci czyli wychodzi 12 mln,mowi ktos o tym ? 36 mln rosjan i o tym? zgłada narodow slowianskich..

  Wojciech J.:
  A co z polskimi dziećmi wywiezionymi do Niemiec? To nie była tragedia?
  Dagi T.:
  jak zwykle zawisc w naszym kraju nawet o to kto lzej a kto ciezej umarl
  Wojciech J.:
  To nie zawiść to prawda. We wszystkich ,,polskich mediach”co jakiś czas trąbią jak to mordowano Żydów. O innych nacjach cisza. A jak ktoś zwróci uwagę to odrazu: zawieść, antysemityzm, ciemnogród itd

  JJ O.:
  Nie ważne czy polskie, ruskie, czy żydowskie. Wytłumacz jakiemukolwiek dziecku, że 70 lat po tym ludzkim bestialstwie w Europie znów jest taki sam nastrój nienawiści i tolerancja dla ekstremalnej przemocy z jaką mieliśmy do czynienia 100 lat temu. Ciekawe że ludzie mniej boją się wojny totalnej im dalej ją mamy za sobą. Wytłumacz dziecku z Ukrainy dzisiaj dlaczego ktoś przyszedł i podpalił jego dom i zabił rodziców. Wytłumacz dziecku z Bośni czy Chorwacji dlaczego ktoś zabił jego kolegę czy koleżankę ze szkoły. Bez znaczenia na to która strona konfliktu to zrobiła. Wytłumacz w końcu Twojemu własnemu dziecku dlaczego ludzie się nienawidzą do tego stopnia że nienawidzą całej grupy, nacji czy rasy/religii. Jak Ci się to uda to daj mi znać jak Ci to poszło.

 3. Porcja komentarzy z naszego facebookowego profilu, które mogą Was zainteresować
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1107576579271000

  Ania C.:
  Mali żydowscy? A polscy, rosyjscy, niemieccy, greccy, a dzieci w afryce, chinach, wietnamie czy na bliskim wschodzie? Wszędzie tylko gloryfikacja żydostwa, jakby byli jedynym narodem, który. ucierpiał w wyniku konfliktu i jakby tamten konflikt był jedynym na świecie.
  Kamil W.:
  Załóż stronę i publikuj, broni Ci ktoś?
  Karolina W.:
  wydaje mi się, że chodzi po prostu o to, że artykuł i film oparł się na dziennikach pisanych przez właśnie Żydów. nie chodzi tu o żadną gloryfikację tylko o źródło czerpania informacji…
  Julia R.:
  Oczywiscie, antysemityzm w Polsce w ogole nie istniał, przed wojna przyjaźń polsko-żydowska wręcz kwitła. Bądźmy wszyscy obiektywni w tej kwestii. Holokaust jest opłacalnym biznesem dla niektórych dzisiaj, co nie znaczy, ze nie jest piekłem i faktem. Żyd był nikim, wart 2 kg cukru w trakcie wojny. Co wiecej znalazło sie kilku takich łasych na ten cukier…
  Robert C.:
  Julia R. antysemityzm w II RP istniał tak jak i antypolonizm żydowski. Czy np. to nie poseł Izaaka Grunbauma krzyczał z ław Sejmowych, gdy kształtowała sie nasza niepodległóośc tuż po zakończeniu I wś. gdy upadła poprawka do Ustawy zrównująca język Jidisz z językiem polskim „już nie macie Wilna i Lwowa”? Oczywiście nikt nie podważa ,że Shoach nie był piekłem. Ale piekło to tez to co przeżyli Polacy. Bezkrytyczne przyjmowanie jednej opcji historii po prostu ją zakłamuje.

  Michał M.:
  zydzi mają monopol na holokaust.
  Gośka Z K.:
  chyba jednak nie ma czego zazdrościć, czyż nie?
  Robert C.:
  Tak, nie ma czego im zazdrościć uwzględniając kuriozalny sle jednak fakt ,że po Niemcach to oni najbardziej zaangażowali się we własną zagładę np. działania Kastnera na Węgrzech czy działalność Judenratów w Polsce.
  Kamil W.:
  Tak oczywiście, sami się zagazowali. A ostatni zamykał od wewnątrz sznurkiem drzwi od komory gazowej.:
  Kamil W2.:
  Kamil W. zamiast pociskać te idiotyzmy i robić z siebie kretyna, najpierw dowiedz się kiedy holocaust stał się tym monopolem na którym wielu cwaniaków zarobiło. to tak na początek o podejściu po wojnie do tych którzy przeżyli

  Kamil Konrad W.:
  i bez tego nie wierzę w ludzi

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

polki-4

w czasie rzezi wołyńskiej ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony? Do tych zbrodni popychała ich ideologia nacjonalistyczna.

rosyjskie-sieroty

Finowie mieli własne obozy koncentracyjne? Za ich drutami zamęczali i swoich własnych współobywateli i jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej.

piegi

dawniej piegi uważano za paskudny defekt urody? Panie walczyły z nimi z gorliwością godną lepszej sprawy!