Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Dziwi was antysemityzm na polskich stadionach? Dawniej było ZNACZNIE gorzej

Piłkarscy kibice sprawiali nie lada kłopoty już dawno temu (fot. George Groutas, CC BY 2.0).

Piłkarscy kibice sprawiali nie lada kłopoty już dawno temu (fot. George Groutas, CC BY 2.0).

Bramkarz okładający pięściami przedstawiciela przeciwnej drużyny. Kamienie lecące z trybun na piłkarzy. Bójka pomiędzy działaczami klubów i nóż wbity między żebra szefowi konkurencyjnego zespołu. W tle natomiast kibice skandujący „Precz stąd, Żydy parszywe!”. Wszystko to działo się w II RP, niedługo przed wybuchem II wojny światowej.

Sześć lat temu wyjątkowo głośne były incydenty w derbowym meczu Wisły z Cracovią. Kibice tego pierwszego zespołu krzyczeli w czasie spotkania do pieca!, a po jego zakończeniu skandowali Zawsze nad wami, pier… Żydami!, przy aplauzie swoich piłkarzy „dziękujących za doping”.

Prokurator umorzył wówczas wszczęte w tej sprawie śledztwo, a w uzasadnieniu tej decyzji odwoływał się m.in. do przedwojennej rywalizacji obu klubów, twierdząc, że celem cytowanej przyśpiewki było poniżenie drużyny Cracovii, którą nazywano „Żydami”, co ma uzasadnienie w tradycji i historii klubu.

Rzeczywiście można powiedzieć, że z tych dwóch zespołów to Cracovia uchodziła przed wojną za klub bardziej liberalny i otwarty. Zarówno przed I wojną światową, jak i w II RP grali w niej zawodnicy różnych narodowości, w tym żydowskiej.

Nie znaczy to jednak, że problem antysemityzmu był obcy zawodnikom i kibicom Cracovii. Nowe światło na ten temat rzuca historyk z Muzeum Auschwitz-Birkenau, Tomasza Michaldo. W artykule opublikowanym w „Kwartalniku Historii Żydów” nie tylko udowadnia, że stadionowe ataki na Żydów mają wyjątkowo długą historię, ale też – jakby na otuchę – pokazuję, że dawniej było znacznie gorzej. Przynajmniej w Krakowie.

Makkabi Kraków miało wiele sekcji, m.in. piłki wodnej (fot. NAC, sygn. 1-S-2604-2, domena publiczna).

Makkabi Kraków miało wiele sekcji, m.in. piłki wodnej (fot. NAC, sygn. 1-S-2604-2, domena publiczna).

Kamieniami w „Żydów parszywych”

12 czerwca 1937 roku na stadionie Cracovii odbył się mecz tego zespołu z Żydowskim Klubem Sportowym Makkabi Kraków. Jak relacjonowała prasa, piłkarze „Pasów” wyjątkowo brutalnie faulowali rywali, a zgromadzeni na trybunach Polacy wznosili okrzyki antyżydowskie takie jak „precz stąd, Żydy parszywe” oraz „parchy do Palestyny”.

Był to jednak dopiero początek. Według prasowej relacji żydowscy kibice zostali zaatakowani laskami i kamieniami, doszło też do bójki między dwoma działaczami obu klubów. W końcu bramkarz Cracovii uderzył pięścią innego przedstawiciela Makkabi, a Polacy z trybun obrzucili piłkarzy przeciwnej drużyny kamieniami, zmuszając ich do opuszczenia boiska.

 Materiał powstał w oparciu o artykuł naukowy opublikowany w periodyku "Kwartalnik Historii Żydów".

Materiał powstał w oparciu o artykuł naukowy opublikowany w periodyku „Kwartalnik Historii Żydów”.

Nie był to jedyny podobny przypadek. Również w lipcu 1936 roku kibice Cracovii pobili w czasie meczu fanów Makkabi. Ofiarami byli głównie nastolatkowie , stało się to wiem bowiem przy okazji spotkania zespołów juniorskich.

Natomiast w czerwcu 1937 roku żydowski „Głos Poranny” relacjonował, że w Zgierzu kibice miejscowego klubu pobili piłkarzy Bar Kochby Łódź, a kierownik tej drużyny został pchnięty nożem.

Cracovia dla Polaków!

Na wydarzenia z czerwca 1937 roku mógł wpłynąć tekst opublikowany w maju przez franciszkański „Mały Dziennik”. Jak wyjaśnia Tomasz Michaldo:

W krótkim artykule stwierdzano najpierw, że Wisła i Garbarnia są klubami posiadającymi „element czysto polski”, Cracovia natomiast jest „przytułkiem całej plejady żydo-sportowców, jednak w ostatnich miesiącach „trzeźwo myślący Polacy domagają się przeprowadzenia w klubie czystki.

W podsumowaniu napisano, że katolicka ludność Krakowa „żąda, by w swoim gronie jak najprędzej przeprowadziła selekcję swych członków”.

Trzeba też dodać, że przed omawianym meczem piłkarze Makkabi mieli być ostrzegani przed niebezpieczeństwem ze strony kibiców, a przedstawiciel Cracovii jawnie popierał antyżydowskie wystąpienia.

Cytowany historyk analizuje też sytuację w Krakowie w lecie 1937 roku i dochodzi do wniosku, że zajścia na stadionie mogły być jednym z elementów akcji antyżydowskiej koordynowanej przez Stronnictwo Narodowe i Młodzież Wszechpolską. Brak na to jednak wystarczających dowodów.

Źródłem powyższego newsa jest:

Tomasz Michaldo, „Skandaliczne wybryki antyżydowskie na boisku K.S. Cracovii”, czyli o wzroście nastrojów antysemickich w Krakowie w połowie 1937 roku, Kwartalnik Historii Żydów, wrzesień 2014, nr 3 (251), s. 583–596.

Newsy historyczne. O co chodzi?

1 Rubryka „newsów historycznych” to najnowsze doniesienia ze świata historii. Szukamy przegapionych i przemilczanych odkryć polskich (i nie tylko) naukowców. Pokazujemy, że w badaniach nad przeszłością nieustannie coś się dzieje.
2-news Nasze newsy są krótkie i przystępne. Na 2-3 tysiącach znaków streścimy dla Was odkrycia, które naukowcy zawarli na dziesiątkach stron hermetycznych prac. Piszemy tylko o tym, co naprawdę ma znaczenie. Bez przynudzania.
3 Opieramy się na publikacjach naukowych z ostatnich 18 miesięcy. W świecie historii newsy rozchodzą się powoli, a prace akademickie trafiają do potencjalnych odbiorców z dużym opóźnieniem. To co w innych dziedzinach przestaje być newsem po 24 godzinach w historii może nim być nawet rok później.
4-news Przygotowując newsy kierujemy się listą najbardziej prestiżowych periodyków historycznych. Jeśli jesteś wydawcą lub autorem i chciałbyś, abyśmy sięgnęli do konkretnej publikacji – wyślij ją na adres naszej redakcji.

Komentarze (7)

 1. Mac Odpowiedz

  Tylko, że ten plakat jest akurat niemiecki z okresu okupacji. Pisze o nim m.in. Dawid Rubinowicz w swoim pamiętniku przerwanym wywózką do Treblinki…

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Roman Sidorski Odpowiedz

   Ma Pan rację, zmylił mnie podpis na jednej ze stron internetowych. Podmieniłem ilustrację.

 2. MarcinG Odpowiedz

  Nawet jeżeli to prawda to…usprawiedliwiajcie tych tępaków i zachęcajcie do dalszej nienawiści, niech w ramach tradycji sieją strach w moim mieście.

 3. Hadder Odpowiedz

  Ja jestem z Górnego Śląska, ale szanuję Cracovię, mimo tego, że klub, któremu kibicuję, miał zgodę z Wisłą. Poza tym Kraków jest znany w Polsce i za granicą z tej zaciekłej rywalizacji, gdzie normą jest używanie sprzętu w postaci noży, maczet itd. I widać, że w tej kwestii do dzisiaj nic się nie zmieniło, z wyjątkiem może tego, że Wisła przystąpiła do paktu antysprzętowego, wyłączając oczywiście „Pasy”. Fajnie było czytać ten niedługi artykuł, potwierdzający tylko to, że zadymy na stadionach towarzyszą nam praktycznie od zawsze.

 4. citizen Odpowiedz

  plakat pod który napisaliście „dziwi was polski antysemityzm to Niemiecki plakat propagandowy zohydzający Żydów w oczach Polaków.” jesli Polacy maja cos do Żydów – Chazarów to wynik to z racji ich udziału w mordownia polskich patriotów pod auspicjami NKWD i UB. prosze tez zobaczyc stanowisko pana Michnika w sprawie postawienia jego brata który ma na rekach polską krew przed polskim sądem -bratnSosi nazwisko szechter

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.