Polskie Imperium

Rozwiązanie konkursu: Kto był najlepiej uczesaną postacią w dziejach świata?

Autor: | 1 czerwca 2015 | 752 odsłon

Jakie fryzury podobają się Wam najbardziej? (il. Alexas_Fotos, domena publiczna).

(il. Alexas_Fotos, domena publiczna)

Pytanie w naszym ostatnim konkursie było raczej nietypowe: historycy rzadko piszą o fryzurach historycznych postaci, a tymczasem trzeba było wskazać tę najlepiej uczesaną. Okazało się jednak, że pomysłów Wam nie zabrakło, a Wasze typy i uzasadnienia były bardzo różnorodne. Z trudem wybraliśmy trzy najciekawsze naszym zdaniem komentarze.

Dla formalności podajemy jeszcze raz pytanie konkursowe:

Kto był najlepiej uczesaną postacią w dziejach świata?

I komentarz

Marta: Moim zdaniem jedną z najlepiej uczesanych postaci w dziejach świata była Królowa Francji- Maria Antonina. Upięcie, które nosiła nazywa się ‚pouf’. Wyobraźmy sobie zatem jak sama Maria musiała się czuć w tak ciekawym upięciu.. Na pewno nie było ono zbyt komfortowe do noszenia, mogło mierzyć nawet półtora metra (ale co tam, bólu nie widać ;)). Natomiast doskonale widoczne były zazdrosne spojrzenia francuskich arystokratek w momencie zetknięcia z Marią (i oczywiście jej fryzurą). Mogła czuć się przy innych kobietach lepiej nie tylko ze względu na swój status społeczny, ale przede wszystkim wygląd. Takie uczesanie dodawało Królowej gracji, dostojeństwa. Doskonale komponowało się z drogimi bogato zdobionymi sukniami oraz biżuterią. Ponadto w swoich fryzurach królowa mogła upamiętnić ważne wydarzenia (np. po zwycięstwie Francuzów nad Anglikami w bitwie morskiej w 1778 r. Królowa miała na głowie statek wśród fal upiętych z jej włosów). Wniosek jest zatem prosty: Maria w swojej fryzurze nie tylko świetnie wyglądała, ale także dobrze się czuła.Choć jej fryzura w opinii współczesnych może być raczej ekscentryczna, to niewątpliwie stała się jednym z symboli epoki.

II komentarz

 W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

Ki: Moim numerem jeden jest Audrey Hepburn. Może i nie miała tak kobiecych kształtów jak np. Marylin Monroe, ale mimo to, po dziś dzień uznawana jest za jedną z najpiękniejszych kobiet wszechczasów. Zapewne jednym z argumentów przemawiającym za tym mianem były właśnie jej włosy, które czy to ułożone, związane, rozpuszczone lub ścięte, pięknie podkreślały jej rysy (w szczególności wspaniałe oczy).
Każde uczesanie w jakim pojawiała się na wielkim ekranie zdobywało rzeszę fanek. Fryzura z niezapomnianego „Śniadania Tiffany’ego” do dziś uznawana jest za najelegantsze upięcie. Wylansowała fryzurę pixie, króciutkie włosy, które w niedługim czasie zagościły m.in. również na głowie Twiggy, a i po dziś dzień jest jedną z najmodniejszych fryzur zarówno wśród gwiazd jak i nas, (nie)zwykłych ;) kobiet. Warto również zwrócić uwagę na mały, ale jakże ważny detal – grzywkę! Audrey nosiła krótką grzywkę, która pięknie podkreślała jej sarnie oczy.
Właściwie każdą fryzurę, każde upięcie jakie nosiła Hepburn można spokojnie nazwać ponadczasowym i dlatego w kategorii włosów, moim zdaniem, nie ma sobie równych!

III komentarz

en: Dla mnie zdecydowanie najpiękniejsze uczesanie miała dziewczyna Gibsona. Pozwolę sobie przytoczyć, za Wikipedią: Stworzony przez rysownika Charlesa Dana Gibsona ideał amerykańskiego kobiecego ideału urody z końca XIX i początków XX wieku. Inspiracją dla rysowanej przez Gibsona postaci była żona rysownika, Irene Langhorne i jej siostry.
Typowa Gibson Girl miała kręcone włosy, nosiła je wysoko podpięte z przodu, często z celowo puszczonymi luźno pojedynczymi kosmykami lub rozpuszczoną, opadającą na ramię, lewą częścią fryzury. Gibson Girl stanowiła ideał dla aspirującej klasy średniej, uosabiając amerykański sen i nadzieję na awans społeczny; postać stała się niezwykle modna, a liczne kobiety starały się naśladować styl, ubiór i gesty z rysunków Gibsona. W celu uzyskania podobnie bujnej fryzury często wykorzystywały sztuczne włosy i peruki lub zbierały w tym celu własne wypadające podczas czesania włosy; kobiety o prostych włosach korzystały z lokówek.
Prawdziwą dziewczyną Gibsona była Evelyn Nesbit,której historia jest niezwykle dramatyczna i której wygląd był inspiracja dla Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery.

Jak zawsze, gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Interesuje Cię książka, ale nie udało Ci się jej wygrać? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com. pl dużo taniej niż inni.

Kup książkę (dużo) taniej niż inni:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...


…już w 1956 roku w Związku Radzieckim zaplanowano załogową misję na Marsa? Kosmonauci mieli spędzić na czerwonej planecie cały rok, a zabrać miał ich tam statek kosmiczny o masie 1600 ton, prawie czterokrotnie cięższy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

warta
w XVIII wieku w Szkocji cmentarzy musiały pilnować straże, by zapobiec wykradaniu zwłok? Złodziejami byli studenci medycyny lub szajki tzw. rezurekcjonistów. Na wsiach mogił pilnowali sami mieszkańcy, siedząc przy ognisku, nierzadko popijając whisky i wesoło się bawiąc.

January_Sucholdovski_A_kircholmi_csata_1858-600x446
…bitwa pod Kircholmem wcale nie była zmarnowanym zwycięstwem? Tak naprawdę starcie to pozwoliło przyjść z odsieczą obleganej przez Szwedów Rydze, czyli drugiemu co do wielkości miastu ówczesnej Rzeczpospolitej.