Ciekawostki Historyczne

Polscy komuniści z premedytacją udawali pobożnych katolików. Sowieci rozmontowali i rozkradli wszystko co się dało. A zwyczajni Polacy zorganizowali 1200 zapomnianych przez historię strajków. W 10 punktach pokazujemy jak naprawdę wyglądała budowa PRL-u.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem są to teksty opisujące pierwsze lata powojenne w naszym kraju, czyli okres tworzenia się tzw. Polski Ludowej.

Zapewne nie wiedziałeś o tym, że:

10.

Sojusznicy chcieli nas okraść. Niewiele brakowało, a Polska straciłaby ziemie wschodnie i nie dostała nic w zamian. Wszystko za sprawą sprzeciwu Amerykanów i Brytyjczyków, którzy uważali, że tak zwane „ziemie odzyskane” powinny pozostać częścią Niemiec. Winston Churchill twierdził wręcz, że zdominowany przez Rosjan rząd polski zachęcono do dokonania olbrzymich i krzywdzących aneksji kosztem Niemiec (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Masoni bardzo aktywnie pomagali umacniać władzę ludową. Ponad 40% braci zajęło wysokie stanowiska w administracji państwowej. Co trzeci został wykładowcą na uczelni wyższej. Prawie 10% doszło do najwyższych urzędów w spółdzielczości (czytaj więcej na ten temat).

8.

To fikcja, że Polacy nie walczyli z komunistami. W pierwszych latach Polski Ludowej przez kraj przetaczała się ogromna fala strajków. W samym tylko 1946 roku protestowało 340 000 robotników, a do 1948 roku wybuchło na terenie kraju łącznie mniej więcej tysiąc dwieście strajków (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

W początkowym okresie swoich rządów polscy komuniści utrzymywali, że… wcale nie są komunistami. Aby się uwiarygodnić, wieloletni działacze partyjni otwarcie krytykowali chociażby tradycje przedwojennej KPP. Chętnie za to uczestniczyli w nabożeństwach kościelnych. Miało to na celu zjednanie sympatii nieufnych obywateli (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Zaraz po wojnie komunistyczny wywiad korzystał z usług kogo się dało. Nie wahano się nawet sięgać po Niemców, którzy pozostali w Polsce. Czasami okazywali się oni niezwykle przydatni. Tak było w przypadku Alice Kraffczyk, która w pełni zasłużyła na miano najlepszego szpiega PRL-u (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

W latach 1944-1946 Sowieci dokonali gigantycznych grabieży w naszym kraju. Jeżeli dołożymy do tego niewojenne zniszczenia dokonane przez Armię Czerwoną, to okaże się, że tylko w centralnej i wschodniej Polsce straty wyniosły w przeliczeniu nawet 54 miliardy obecnych dolarów (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Przy okazji denominacji złotego w 1950 r. komuniści ukradli Polakom 2/3 oszczędności. Wszystko za sprawą niekorzystnego przelicznika zgromadzonych dotychczas środków. Dodatkowo zaostrzono również kary za przestępstwa dewizowe. Już samo posiadanie walut zagranicznych groziło piętnastoletnią odsiadką, obrót zaś karą śmierci (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Zaledwie miesiąc po kapitulacji III Rzeszy omal nie doszło do wojny polsko-czechosłowackiej. Zarówno Czesi, jak i Polacy byli zdeterminowani walczyć o Kłodzko, Zaolzie i Racibórz. Gdyby nie interwencja Stalina, prawie na pewno Wojsko Polskie wkroczyłoby do Czechosłowacji` (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

W latach 1944-1948 Żydzi stanowili 1/3 ścisłego kierownictwa Polskiej Partii Robotniczej. W całych strukturach kierowniczych partii było ich 35%. Należy jednak pamiętać, że ludzie ci mieli bardzo różny stosunek do swoich korzeni (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

W 1951 roku Polska dokonała korekty granicznej z ZSRR, która kosztowała nas dziesiątki miliardów dolarów. Przedmiotem wymiany było bogate w węgiel kolano Bugu. W zamian otrzymaliśmy skrawek Bieszczad z wyczerpanymi złożami ropy naftowej (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Zimna wojna

Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy! Referendum ludowe w 1946 roku

Jak mawiał Józef Stalin: „Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy”. W myśl tej maksymy 30 czerwca 1946 roku w Polsce odbyło się referendum ludowe....

4 sierpnia 2021 | Autorzy: Piotr Janczarek

XIX wiek

Czy twórca kapitana Nemo nastąpił na odcisk masonom?

Ujawnianie tajemnic i rytuałów wolnomularzy mogło być dla sławnego Juliusza Verne’a tylko literacką zabawą. Kontynuował ją nawet wtedy, gdy jego bliscy zaczęli umierać... Czy nauczka,...

27 sierpnia 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Zimna wojna

Wyrok śmierci na kiblu. Tak Stalin rozumiał sprawiedliwość

Mordy sądowe w stalinowskiej Polsce przybierały różną postać. Część fałszywie oskarżonych skazano na karę śmierci w ekspresowych procesach, które odbywały się w ich własnych celach....

7 sierpnia 2015 | Autorzy: Tomasz Awłasewicz

Zimna wojna

Dom rozpusty i obiekt westchnień? 6 rzeczy, których nie wiecie o Pałacu Kultury i Nauki

Podobno miał stać tak długo, jak będzie trwać "wiara w człowieka” i „przyjaźń radziecka”. Związek Radziecki upadł, przyjaźni do komunistów raczej nam brakuje, w ludzi...

13 lipca 2015 | Autorzy: Ewelina Olaszek

Dwudziestolecie międzywojenne

Ojczyzna zbrodni i bandytyzmu. Te 10 historii zmieni Twoje spojrzenie na przedwojenną Polskę

Życie w II Rzeczpospolitej nie było ani łatwe, ani bezpieczne. Nawet jeśli należałeś do nielicznych bogatych, wciąż musiałeś mieć oczy dookoła głowy. Śmierć lub okaleczenie...

28 czerwca 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Zimna wojna

Tajny spisek generałów. Jaki był prawdziwy powód upadku Władysława Gomułki?

Dlaczego doszło do masakry na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku? Nowy artykuł prof. Andrzeja Chojnowskiego sugeruje, że była ona skutkiem sprzysiężenia wojskowych wymierzonego we Władysława Gomułkę....

6 czerwca 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.