Polskie Imperium

10 artykułów, po których NIE zdasz matury z historii

Autor: | 6 maja 2015 | 18,851 odsłon

Chcesz zdać? Nie powtarzaj naszych rewelacji (fot. davidd, CC BY 2.0)

Chcesz zdać? Nie powtarzaj naszych rewelacji (fot. davidd, CC BY 2.0)

Podręczniki sobie, a rzeczywistość sobie. Przedstawiamy 10 faktów historycznych, z którymi trudno dyskutować. Ale na maturze lepiej się tą wiedzą nie chwal. Przeszłość w oczach egzaminatorów była o wiele bardziej czarno-biała… i poprawna politycznie. 

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem są to teksty poświęcone różnego rodzaju historycznym mitom dotyczącym starożytności, średniowieczaI wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej.

Lepiej nie piszcie o tym na maturze:

10.

Obrona Westerplatte była znacznie łatwiejsza niż uczą w szkole. W rzeczywistości atakujących Niemców było kilkakrotnie mniej niż zwykło się mówić i przeprowadzili oni nie trzynaście, ale… zaledwie dwa szturmy (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

II Rzeczpospolita była państwem biednym i zacofanym. Każdy słyszał na lekcji historii o reformach Grabskiego, budowie Gdyni i COP-u. Zapomina się, w jakich warunkach żyła większość społeczeństwa. Tymczasem polska wieś stanowiła siedlisko zbrodni i patologii (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Pierwsza dekada rządów Władysława Hermana była pasmem sukcesów. Władysława Hermana – panującego w latach 1079–1102 – zapamiętano w Polsce jako popychadło możnych, pachołka Niemców i figuranta bez żadnych zasług. Zupełnie niesłusznie (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

To nie Hitler napisał „Mein Kampf”. A w każdym razie nie zrobił tego samodzielnie. Jego bełkotliwe monologi trzeba było dopiero przekształcić w książkę. Podjął się tego katolicki ksiądz, którego rola daleko wykraczała poza zwykłą redakcję (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Kraków wcale nie stał się miastem w 1257 roku. Ta data utrwaliła się w społecznej świadomości tak bardzo, że w 2007 roku obchodzono 750 rocznicę lokacji miasta. Tymczasem Kraków uzyskał prawa miejskie przynajmniej 30 lat wcześniej (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

W sierpniu 1914 r. warszawiacy wiwatami oraz kwiatami tłumnie żegnali wyruszających na front kozaków z rosyjskiej armii. W tym samym czasie strzelcy Piłsudskiego, którzy przekraczali południową granicę Kongresówki, nie mogli liczyć na żadne wyrazy sympatii (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

W czasie budowy Gdyni miały miejsce wielomilionowe przekręty. Budowa nowego portu nad Bałtykiem to wielki sukces międzywojennej Polski. Nie chcemy pamiętać, że była też okazją do defraudacji na niespotykaną dzisiaj skalę (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Spartanie słynęli z lubieżności, rozwiązłości i seksualnej ekstrawagancji. Wszyscy znamy Spartan jako doskonałych i nieustraszonych wojowników. Ale starożytni autorzy twierdzili również, że ich zepsucie osiągnęło takie rozmiary, że spowodowało upadek potęgi ich państwa (przeczytaj więcej na ten temat).
(fot. Radomil, CC BY-SA 3.0)

2.

Czterej pancerni byli w rzeczywistości Rosjanami. Oczywiście nie dotyczyło to wszystkich żołnierzy 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, ale Rosjanie stanowili zdecydowaną większość kadry oficerskiej. Pełnili funkcje instruktorów, mechaników-kierowców, dowódców czołgów, plutonów, kompanii… (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Hitler walczył w amerykańskiej armii. I błagał prezydenta Roosevelta, by mu na to pozwolił. Zarzekał się, że jest gotów zginąć w obronie Demokracji (przeczytaj więcej na ten temat).

Ta książka przyda się maturzystom znacznie bardziej:

Powiedz innym co myślisz:

Roman Sidorski - Historyk, redaktor, współautor książki „Źródła nienawiści”. Nasz człowiek w Poznaniu i specjalista od tematów wschodnich: od Kozaków i Łukaszenki, po Józefa Stalina. Jego przodkowie zabili Henryka Pobożnego pod Legnicą.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

miniaturka-4
najważniejszą rolę we Francuskim Ruchu Oporu odegrali komuniści? Szczególnie w początkowych okresie, kiedy zwykli Francuzi chowali głowę w piasek.

visit
…polski ambasador w Londynie na przełomie lat 50. i 60. miał manię dotykania ubrań rozmówców? Przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii usłyszał radę: „Towarzyszu ambasadorze, królowej nie macajcie”.

miniaturka2

…w 1944 powstanie planowano nie tylko w Warszawie? W lipcu krakowskich AK-owców postawiono w stan alarmowy, a potem w „stan czujności do powstania”. Dlaczego Kraków pozostał bierny?