Promo styczeń

Twój kot ciągle się leni? Te 10 historii udowodni Ci, że jego przodkowie już się napracowali!

Autor: | 22 kwietnia 2015 | 6,016 odsłon

0 rzeczy, których nie wiedziałeś o historii kotówW starożytnym Egipcie otaczano je boską czcią. W nowożytnej Europie ich mięso uchodziło za prawdziwy przysmak. W czasie polowań na czarownice tysiące zginęło na stosach. Obecnie potrafią wywołać międzynarodowy skandal. Oto 10 faktów z historii kotów, o których zapewne nie słyszeliście.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach.

Tym razem były to teksty poświęcone historii kotów, które dotyczą starożytności, średniowiecza, nowożytności, XIX wieku oraz okresu powojennego.

Pewnie nie wiedzieliście, o tym że…

10.

Określenie kocia muzyka wcale nie wzięło się od hałasów harcujących dachowców. Tak naprawdę wiązało się z grą na tzw. kocich organach. Ten makabryczny „instrument” przysparzał ogromnych cierpień zamkniętym w nim czworonogom, które manifestowały to przeraźliwym miauczeniem (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

W Stanach Zjednoczonych dwukrotnie o miejsce w Białym Domu ubiegał się kot Morris II. Był on prawdziwą ikoną popkultury. Swoją sławę zawdzięczał występom w reklamach karmy dla kotów.  W obu przypadkach przegrał w wyborach przedwstępnych minimalną liczbą głosów (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

W XIX-wiecznej Belgii sportem narodowym były… wyścigi kotów. Dyscyplina ta cieszyła się ogromną popularnością. Właściciele wypuszczali swoich pupili na obrzeżach miasta. Wygrywał ten kot, który jako pierwszy dotarł do domu (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Z powodu imienia kota Hindusi z Thiruvananthapuram spalili kukłę George’a W. Busha. Wszystko przez to, że prezydent USA nazwał swojego czworonoga India. W efekcie, aby zażegnać międzynarodowy skandal, Bush musiał wydać specjalne oświadczenie, w którym wyjaśniał, że jego kotka nosi imię na cześć bejsbolisty Rubéna Sierry, nazywanego również „El Indio” (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

W okresie polowań na czarownice panował przesąd, że wiedźmy potrafią zamieniać się w czarne koty. Dlatego też były one obiektem prześladowań. Uważano bowiem, że kot z połamaną nogą, obciętym ogonem czy opalonym lub wyrwanym futrem traci moc i nie może brać udziału w sabacie (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

W drugiej połowie XIX wieku Brytyjczycy używali kocich mumii jako nawozu. W tym celu z Egiptu sprowadzono dziesiątki tysięcy zmumifikowanych kocich zwłok. Tona kocich mumii kosztowała Wyspiarzy cztery funty (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

W średniowieczu z kotów robiono ubrania. Francuzi uwielbiali nosić czapki i kaftany z kota. Na jarmarkach sprzedawano kocie wyroby oraz gotowe do obdarcia ze skóry „koty w worku”. Rekordy popularności biły kocie dywaniki i obszyte kotem poduszki  (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

We Francji przez stulecia wierzono, że palenie kotów przynosi szczęście. Wiązało się to z obchodami dnia św. Jana Chrzciciela. W nadziei na zapewnienie sobie powodzenia Francuzi wrzucali do ognia wszystko, co miało ich zdaniem magiczne właściwości – głównie koty. Palono je na stosach całymi tuzinami lub przywiązywano do ozdobnych słupów i również podpalano (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

W nowożytnej Europie kocie mięso uchodziło za prawdziwy rarytas. Jego smak porównywano do królika i podawano na najwykwintniejszych ucztach. Szczególną popularnością cieszyło się na Półwyspie Iberyjskim  (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

W starożytnym Egipcie koty były składane w krwawych ofiarach.  Działo się tak dlatego , że uważano je za potężne symbole życia. Ich zabalsamowane zwłoki czyniły z nich pośredników między światami ludzi i bogów. Podczas religijnych rytuałów egipscy kapłani zabili miliony kotów (przeczytaj więcej na ten temat).

W tej książce znajdziesz jeszcze więcej ciekawych historii na temat kotów:

Powiedz innym co myślisz:

Rafał KuzakRafał Kuzak - Magister historii, fan muzyki rockowej i dobrej książki. Współautor "Wielkiej Księgi Armii Krajowej". Autor ponad stu artykułów poświęconych głównie przedwojennej Polsce i II wojnie światowej. Obecny zastępca redaktora naczelnego „Ciekawostek historycznych”. Więcej informacji o autorze.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (3)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...


…liberyjski dyktator Samuel Doe zginął w strasznych męczarniach, po wielogodzinnych torturach? Jakby tego było jeszcze mało, po wszystkim został częściowo zjedzony przez swoich zabójców.


…starożytni Rzymianie załatwiali wszelkie potrzeby fizjologicznie wspólnie? Przy okazji ucinali sobie w tym czasie przyjacielskie pogawędki.

powstanki1
…jednym z głównych składników menu powstańców warszawskich była tzw. pluj-zupka? Jej nazwa związana była z tym, że gotowano ją z niełuskanego zboża. W związku z czym jedzący co chwilę musiał wypluwać plewy.