Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Demaskujemy świętego Sylwestra. Co takiego zrobił, że dostał najlepszą datę w roku?!

Sylwester i diabeł...Świętowanie Sylwestra.  Zwyczaj bardziej śmiertelny niż klątwa Tutenchamona, bardziej przewrotny niż tytoniowa zemsta Indian. Co roku zbiera śmiertelne żniwo. A mogło być inaczej!

Czy w ostatniego Sylwestra znów przesadziliście? Pierwszy dzień nowego roku zmarnowany? Ibuprom i woda bez gazu już nie wystarczają? Nie! To nie wasza wina. Nie wincie siebie. Padliście bowiem ofiarą jeśli nie spisku na życie i zdrowie, to przynajmniej jednego z największych nieporozumień w historii!  I kto nas tak urządził? Oczywiście historycy.

Nie ten Sylwester

31 grudnia to imieniny Sylwestra. Wszyscy to wiedzą. Wiedzą też, że chodzi o jakiegoś świętego, chyba papieża, że coś tam było z tym rokiem 1000 i że miał być koniec świata, wszyscy się bali, a koniec nie nadszedł. I właśnie wtedy rzekomo po raz pierwszy tłumy wyległy na ulicę świętować nadejście nowego roku.

Jest jednak mały szkopuł: 31 grudnia wspominamy Sylwestra I Świętego – patrona zwierząt domowych, biskupa Rzymu od 314 roku zmarłego 31 grudnia 335 roku. A więc żyjącego siedem stuleci przed rokiem tysięcznym! A przy okazji – dość nudnego.

Sylwester, wersja upgradowana. Zapewne to tak wyglądało pokonanie przez niego groźnego smoka...

Święty Sylwester, wersja upgradowana. Zapewne to tak wyglądało pokonanie przez niego groźnego smoka…

Jego pontyfikat zbiegł się z wieloma ważnymi wydarzeniami w historii Kościoła, jednak w praktycznie żadnym z nich nie odegrał osobiście większej roli. Był zapewne dość zręcznym politykiem, który umiał wykorzystać przychylność cesarza Konstantyna Wielkiego dla Kościoła. Najważniejsze źródło do badań wczesnych dziejów papiestwa Liber Pontificalis (Księga Papieży) wylicza głównie donację otrzymane przez Sylwestra z rąk cesarza.

Krąży też legenda jakoby to właśnie ten papież na łożu śmierci ochrzcił Konstantyna. To byłoby jednak dość trudne, skoro Konstantyn przeżył Sylwestra o kilkanaście miesięcy.

Fałszerstwa i bajdurzenie

Sylwestra I Świętego legendy, a nawet zwykłe kanty, trzymały się także po śmierci. Najsławniejszym jest tzw. donacja (darowizna) Konstantyna. To ordynarnie sfałszowany dokument, na mocy którego Konstantyn miał rzekomo przenieść na biskupów Rzymu cesarskie uprawnienia w zachodniej części imperium.

Autentyczność tego dokumentu budziła kontrowersje już zaraz po jego „ujawnieniu” (pochodzi z lat 750-850), co nie przeszkadzało papiestwu używać go jako podstawy swoich roszczeń do zwierzchnictwa nad chrześcijańskim światem. Dopiero w wieku XV ostatecznie uznano go za falsyfikat.

Można się tylko domyślać, że sam dokument był autorstwa jakiegoś niezbyt rozgarniętego historyka z kurii rzymskiej. Fałszowanie aktów poświadczających roszczenia papiestwa było już wtedy starą tradycją. Sławne są na przykład dokumenty sfałszowane w kurii papieża Symmacha (zm. 514), które wykorzystano w jego sporach z antypapieżem Wawrzyńcem.

Sylwester (drugi) z diabłem za pan brat.

Sylwester (drugi) z diabłem za pan brat.

Inny pseudohistoryk, błogosławiony Jakub de Voragine, opisał w swoich „Złotych Legendach” (czyli zbiorze opowieści o świętych) historię o tym jak Sylwester pokonał i zamknął w podziemiach smoka-szatana terroryzującego Rzym. To dopiero osiągnięcie warte własnego święta! Smok miał pożerać trzysta osób dziennie. Być może to właśnie ta legenda – na pewno znana zanim w trzynastym wieku spisał ją de Voragine – dała początek skojarzeniu Sylwestra z końcem świata i rzekomą masową paniką na ulicach Rzymu.

W słowach modlitwy, dzięki której Sylwester pokonał smoka znajduje się bowiem passus, w którym Święty nakazuje smokowi pozostać w podziemiach „aż do Jego [Chrystusa] nadejścia”. Żywoty Świętych – szczególnie na wpół legendarne – były kiedyś traktowane bardzo poważnie.

Sylwestrów ci u nas dostatek

No dobrze, ale co ma do tego wszystkiego rok tysięczny? No więc na scenę wkracza drugi Sylwester. A właściwie Sylwester II. W przeciwieństwie do Sylwestra I to postać arcyciekawa, także ze względu na sprawy polskie. Gerbert z Aurillac (tak nazywał się zanim został papieżem) to jeden z najwybitniejszych uczonych swojego czasu, nauczyciel, przyjaciel cesarza Ottona III.

Czy wiesz, że ...

...w starożytnym Egipcie faraonowie mieli swoich prywatnych "dozorców odbytu"? Byli oni odpowiedzialni za zapobieganie jego wypadnięciu, co było częstym efektem ówczesnych chorób przewodu pokarmowego.

...święta Jadwiga śląska znalazła nietypowe zastosowanie dla wody, w której obmywały nogi mniszki? Mianowicie polewała nią swoją twarz i głowę, a w dodatku urządzała w niej kąpiel dla... swoich wnucząt!

...jednym z najbardziej intratnych zawodów w średniowiecznej Polsce było aptekarstwo? XIV-wiecznych farmaceutów stać było np. na nieruchomości w mieście czy rozkręcenie dochodowego handlu saletrą.

…istnieje teoria, że Aleksander Wielki trafił pod nóż balsamistów jeszcze żywy? Podobno tkwiący w letargu władca wybudził się podczas cięcia, jednak jego krzyków nikt już nie usłyszał...

Komentarze (9)

 1. oster Odpowiedz

  Czyżby to jakaś tajemnica z tymi oszustwami? Od zarania KK opiera się na kłamstwach i fałszerstwach. Jako dziecko zastanawiałam się nad bajdurzeniami o tzw. tajemnicach KK. Choćby tajemnica fatimska!!! A losy ich pożal się Boże świętych, wtrącających się w sprawy świeckich władców! A koronowanie królów, a pogoń za czarownicami… Wyliczać dalej? Przecież KK opiera się na kłamstwach, ale nie tylko on. To tylko protoplasta obecnych kościołów tzw. chrześcijaństwa. Strasznie współczuję ich wyznawcom, ale naprawienie tego badziewia jest niemożliwe. Tylko odrzucenie nauk propagowanych przez tzw. kościoły chrześcijańskie (jest ich ponoć ponad 2 tysiące) i czytanie Pisma Świętego bez klapek na oczach uniemożliwiających dotarcie do prawd zawartych w Biblii daje zrozumienie przesłania Chrystianizmu. Inaczej się po prostu nie da! Pozdrawiam serdecznie.

  • miriam Odpowiedz

   A może wato by było zająć się swoją ideologią leninowsko – stalinowską i zrobić rachunek sumienia, a nie pisać o sprawach, o których się nie ma pojęcia?

   • Krasny Odpowiedz

    Wierzę w Boga, ale zgadzam się z oster. To co KK i większość innych odłamów zrobiło z Chrześcijaństwem, to obrzydliwe wypaczenie nauk Chrystusa. Wszystko oczywiście dla władzy. Zamiast wiary w Boga, wiara w instytucje Kościoła, zamiast nadziei strach, a zamiast miłości nienawiść do wszystkiego co inne i obce. Gdzieś czytałem, że Katolicyzm zabił Chrześcijaństwo i niestety to chyba racja.

 2. Amadi Odpowiedz

  Patrząc na życiorys Melanii, któa roztrwoniła cały majątek rodzinny, rozdając go biedakom (typowa ryba zamiast wędki) i popadła w konflikt z krewnymi, to chyba jednak wolę się ten raz w roku napić ;)

 3. Edward Cyryl Elletariae Odpowiedz

  „Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est (ergo: qui bibit – sanctus est)”

  Kto pije, śpi dobrze; Kto śpi dobrze, nie grzeszy; Kto nie grzeszy, jest święty; A więc kto pije, jest święty.

  Dziękuję i dobranoc :)

 4. Anonim Odpowiedz

  swieci cuda i inne bzdury to dobre ale jako ciekawostka lub bajki dla dzieci, wszystkie religie swiata to tylk i wyłącznie kasa i żadaza władzy

 5. LUbczykiLUkrecja Odpowiedz

  I mam swoją odpowiedż! A tak się ostatnio zastanawiałam,nie mając gdzie iść na imprezę, czemu ten Sylwester taki „ważny”. Dziękuję za artykuł

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.