Polskie Imperium

Aż wstyd się przyznać! O czym Polacy woleliby nie pamiętać?

Autor: | 29 listopada 2014 | 3,602 odsłon

O czym Polacy woleliby nie pamiętać?Nieposkromiony szaber, Sobieski zdobywający  Warszawę i zezwalający swoim żołnierzom gwałcić i rabować, polski obóz koncentracyjny i terrorysta na fotelu prezydenckim. O tym podręczniki historii dyskretnie milczą.

Nie ma się czemu dziwić! Choć Polacy mogą być dumni ze swojej historii, są w niej epizody co najmniej wstydliwe. Król z panteonu naszych bohaterów narodowych najechał stolicę. Piękny Kraków, dziś ośrodek uniwersytecki i magnes na turystów, jeszcze kilkaset lat temu był  świadkiem  brutalnych gwałtów i przemocy seksualnej. A tak poza tym, to krakowianie kopali rowy dla nazistów. Na ochotnika. „Ciekawostki Historyczne”, we współpracy z działem wideo serwisu „Gazeta.pl” zapraszają na film.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (9)
 1. „Choć Polacy mogą być ze swojej historii, są w niej epizody co najmniej wstydliwe. ”
  Chyba zapomnieliście dopisać dumni :)
  Nie uważam aby były to rzeczy jakoś strasznie wstydliwe większość z nich odpowiada standardom epoki.
  Kraje takie jak Niemcy czy Rosja to mają dopiero czego się wstydzić

 2. To, że Polacy pomagali Niemcom w organizować obronę Krakowa czy witali ich na Kresach niczym wyzwolicieli nie jest wcale niczym godnym potępienia. Po prostu Polacy zdążyli już poznać sowietów, szczególnie na Kresach, i wybierali tzw. „mniejsze zło”. Niemcy jacy byli tacy byli ale sowieci byli jeszcze gorsi…

  • A dlaczego pomagali? Bo Polacy byli zagładzani na śmierć, a Niemcy za udział w takich akcjach przekornie oferowali bochny chleba…Podobna sytuacja miała miejsce w Gettach (opowiadał o tym Marek Edelman w „Zdążyć przed Panem Bogiem”) – ludzie sami zgłaszali się do wywózki byle tylko dostać kęs. W takiej sytuacji umieszczanie tego na liście 10 wstydliwych faktów jest co najmniej nie na miejscu. Nigdy nie oczekiwałabym od kogokolwiek że w imię honoru zagłodzi się na śmierć…

 3. Pięknie pięknie standardy jak ze szkoły historycznej przy KC i uporczywe powtarzanie że Bereza to „obóz koncentracyjny” koronny dowód nazwanie go tak w oficjalnych dokumentach tylko nikt nie zająkną się że w chwili powstania Berezy „Koncentracyjny” powszechnie znaczył co innego i z czym innym si kojarzył niż dziś. Co dalej „ludobójstwo rosyjskich jeńców w 1920 „?

  • Ależ w artykule, do którego odnosi się fragment filmu o którym wspominasz jest wyraźnie powiedziane, że mowa o obozie koncentracyjnym w ówczesnym tego słowa znaczeniu. Każdy średnio rozgarnięty człowiek powinien zresztą to wiedzieć. Zresztą w Berezie ludzie siedzieli bez wyroku, na mocy postanowienia administracyjnego, bez jasnego wskazania daty opuszczenia MO (byli i tacy co spędzili tam ponad dwa lata), przetrzymywanych bitwo, poniżano i zmuszano do niewolniczej pracy. Zatem jak inaczej nazwać Berezę niż właśnie obozem koncentracyjnym?

   A co do jeńców, to ich śmierć nie była wynikiem celowego działania, więc o ludobójstwie mowy być nie może.

   • Tak, tak. Gdzieś tam w zakamarkach tylko wytrwały widz znajdzie dokładne wytłumaczenie tego, co w tytule i podtytule. Ale nie oszukujmy się – tak się właśnie uprawia nieprzyzwoitą antypolską propagandę.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

mini4
…w wyniku polityki „prorodzinnej” Ceauşescu ponad 2 mln dzieci wychowywało się w tragicznych warunkach w przepełnionych domach dziecka, nie mając nawet imion, tylko numerki?

Żandarmeria_Wojskowa_czy_wiesz_ze
…”łowcy cieni” z polskiej policji w ciągu ostatnich czterech lat zatrzymali ponad dwustu najgroźniejszych przestępców? O pomoc prosi ich nawet FBI!

Miniaturka
tysiące Ukraińców ratowało polskich sąsiadów podczas Rzezi Wołyńskiej? Z badań Wiktora Poliszczuka wynika, że banderowcy zabili około 30 tysięcy Ukraińców za pomoc Polakom.