Promo styczeń

Wygrana Polski z Niemcami Was zaskoczyła? Znamy 10 jeszcze dziwniejszych sportowych historii

Autor: i | 15 października 2014 | 5,392 odsłon

sport-topka-miniaturka270Wyścigi kotów, angielska reprezentacja grająca 74 lata bez selekcjonera czy egipski faraon będący prekursorem zasady fair play. Historia sportu pełna jest zaskakujących epizodów. I to właśnie im poświęcamy nasze zestawienie.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych historii sportu.

Pamiętaj, że więcej  na temat historii sportu odnajdziesz w odpowiedniej kategorii artykułów.

Historia sportu pełna jest zaskakujących faktów, ponieważ…

10.

Krwawy ugandyjski dyktator Idi Amin Dada miał za sobą bogatą pięściarską karierę. Od 1951 do 1960 roku kolekcjonował tytuły mistrza Ugandy w wadze półciężkiej. Jego sława dotarła również za ocean. Przez pewien czas bokser z Ugandy był dla Afroamerykanów większym bohaterem niż sam Martin Luther King (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

PRL-owscy piłkarze trenowali w warunkach godnych starożytnych Spartan. Nawet w dużych klubach brakowało ciepłej wody pod prysznicem. Treningi odbywały się w przypadkowych szkołach. O leczeniu kontuzji czy konsultacji medycznej można było tylko pomarzyć. Tak szkoleni zawodowcy zdołali zremisować z Anglią w 1973 roku (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich olimpijczyków był młodocianym przestępcą. Biegacz Louis Zamperini wystąpił na igrzyskach z Berlinie w 1936 roku. Nauczył się biegać, by uciekać przed stróżami prawa. Dzieciństwo spędził na piciu, kradzieżach i włamaniach. Jako nastolatek pobił nawet policjanta (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Reprezentacja Anglii w piłce nożnej doczekała się trenera dopiero w 1946 roku. Został nim Walter Winterbottom. Wcześniej, przez 74 lata, Anglicy radzili sobie bez szkoleniowca (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

W XIX wieku sportem narodowym Belgów były wyścigi kotów. Dyscyplina ta cieszyła się ogromną popularnością. Właściciele wypuszczali swoich pupili na obrzeżach miasta. Wygrywał ten kot, który jako pierwszy dotarł do domu (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Piłkarska reprezentacja Anglii zadebiutowała na mundialu dopiero w 1950 roku. Do tego czasu ominęły ją trzy mistrzostwa świata. Wszystko przez to, że Anglicy obrazili się na FIFA. Powodem był fakt pominięcia Wyspiarzy przy tworzeniu federacji (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Pierwszym wyznawcą zasady fair play był egipski faraon Amenhotep II. Był on zapalonym sportowcem. Brał udział m.in. w zawodach wioślarskich oraz łuczniczych. Wykazywał przy tym przyjacielski stosunek do swoich współzawodników, bez typowej pogardy władcy wobec poddanych (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Jednym z ulubionych sportów wikingów było skakanie po wiosłach wykorzystywanych do napędzania łodzi. Rywalizacja odbywała się oczywiście w czasie, gdy załoga wiosłowała z całych sił. Mistrzem w tego typu wyczynach akrobatycznych miał być król Olaf Tryggvason (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Piłka nożna pojawiła się w Brazylii jako sport arystokratów. Aż do lat 20. XX wieku grali w nią tylko najbogatsi. Kosztowność wyposażenia piłkarskiego nie dawała biedocie szans na sprawdzenie własnych możliwości na boisku. Problemem był również rasizm, który praktycznie eliminował czarnoskórą ludność z kopania piłki w drużynach klubowych (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Jeden z najsłynniejszych goli mistrzostw świata w piłce nożnej został strzelony ręką. Miało to miejsce podczas meksykańskiego mundialu w 1986 r. W trakcie meczu Argentyny z Anglią piłkę do siatki wpakował Diego Maradona. Argentyńczycy wygrali dwa do jednego (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Powiedz innym co myślisz:

Kamil JanickiKamil Janicki - Redaktor naczelny "Ciekawostek historycznych". Historyk, publicysta i pisarz. Autor książek wydanych w łącznym nakładzie prawie 150 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych “Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, “Upadłych dam II Rzeczpospolitej”, "Dam złotego wieku" i "Epoki hipokryzji". W listopadzie 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka: "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę" (Więcej informacji o autorze, Inne artykuły tego autora).


Rafał KuzakRafał Kuzak - Magister historii, fan muzyki rockowej i dobrej książki. Współautor "Wielkiej Księgi Armii Krajowej". Autor ponad stu artykułów poświęconych głównie przedwojennej Polsce i II wojnie światowej. Obecny zastępca redaktora naczelnego „Ciekawostek historycznych”. Więcej informacji o autorze.

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Christian-Krohg-Struggle-for-Survival-1
…w Londynie pod koniec XIX wieku żyło ponad 4 mln biedaków? Dla porównania w 1900 roku Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Łódź, Lwów i Wilno łącznie liczyły nieco ponad półtora miliona mieszkańców. W stolicy Imperium Brytyjskiego tylko nędzarzy było dwa i pół razy więcej!


…Kazimierz Moczarski, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, doświadczył w ubeckim więzieniu aż 49 rodzajów tortur? Umieszczenie w jednej celi z hitlerowskim zbrodniarzem Jürgenem Stroopem miało być 50. z nich.mini2
…w komunistycznej Rumunii panował kult jednostki, a gdy Ceaușescu wyruszał na prowincję, spryskiwano drzewa zieloną farbą i wieszano na gałęziach dorodne jabłka?