Polskie Imperium

Litewski dzikus na polskim tronie? Nic z tych rzeczy!

Autor: | 4 października 2014 | 2,510 odsłon

jagielloMyślimy o nim, jako o szacownym władcy z banknotu stuzłotowego. Schrystianizował Litwę, pobił krzyżaków i ożenił się z naszym królem Jadwigą. W rzeczywistości najbliżej mu było do przebiegłych Borgiów i Piastów, a świętością nie grzeszył.

Kilku rzeczy w szkole się nie dowiecie. Na przykład tego, że Jagiełło, jeszcze jako władca Litwy sprzymierzył się z… krzyżakami. Albo tego, że bezceremonialnie zdradzał innych swoich sojuszników jeśli tylko nadarzyła się okazja. Był przebiegły i podstępny Chcecie wiedzieć więcej? Obejrzyjcie film!

 

Film powstał w oparciu o jeden z naszych artykułów. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji go przeczytać, to najwyższa pora to zrobić! Pod tym LINKIEM znajdziecie jeszcze więcej ciekawych informacji. Polecamy także komentarze do filmu zamieszczone na stronach Deseru.pl.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (10)
    • To nie pierwszy raz gdy odpowiadamy na podobny komentarz, więc tym razem bardzo się streszczę :). Polecam zajrzenie do słowników lub do dowolnej poradni języka polskiego, ponieważ jesteś w błędzie. Obecną i ugruntowaną już od dobrych 20 lat normą językową jest używanie określenia „wuj” także w tradycyjnym znaczeniu „stryja”.

      Język ewoluuje. Trudno o lepszy przykład.

  1. To świadczy przede wszystkim o zubożeniu języka potocznego a nie o jego ewolucji, moim zdaniem CH powinny nieść kaganek oświaty a nie nazywać własne nieuctwo „ewolucją języka”. Proszę zauważyć że nie jest to też żądna ewolucja tylko bezmyślna kalka z języka angielskiego który nie odróżnia brata matki od brata ojca obydwóch nazywając „uncle”.

  2. Czy możecie napisać artykuł o badaniach genetycznych,według których Słowianie nie przybyli na polskie ziemie w średniowieczu ale są tutaj od epoki lodowcowej.Ten news wraz z wywiadem z naukowcem odpowiedzialnym za badania pojawił sie na stronie Polskiego Radia jako oficjalny news historyczny.

  3. A co w tym dziwnego? W tamtych czasach synowie prowadzili wojny z ojcami,braćmi, wujami itd, Sprzymierzali się z kim tylko mogli. Także rozmowy pomiędzy Jagiełłą i Krzyżakami, albo jego wojny z braćmi i siostrzeńcami są całkowicie normalną sprawą…

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

peter_the_great_the_tsarevich_alexei_petrovich
…Piotr Wielki był dla swojego pierworodnego ojcem jak z koszmaru? Kiedy carewicz uciekł przed jego gniewem do Austrii, zmusił go do powrotu i skazał na śmierć.

miniaturka-1
…podstawową, choć nieoficjalną walutą w Auschwitz były papierosy? Nałogowi palacze oddawali jedzenie za papierosy i wykańczali się w ciągu kilku tygodni.

luzyce-smolensk
…jedna z polskich organizacji podziemnych chciała po II wojnie światowej utworzyć słowiańskie imperium w Europie? Miało ono obejmować ziemie, na których kiedykolwiek stanęła stopa Słowianina.