Damy - empik

Czesi chcieli… podbić Polskę w 1945 roku! (a przynajmniej kawałek Polski)

Autor: | 26 sierpnia 2014 | 1,422 odsłon

wojna wideoJakby II światowej było nam mało, w czerwcu 1945 roku Polska o mało nie wplątała się w kolejną wojnę! Niewiele brakowało, a bilibyśmy się z najbliższym sąsiadem – Czechosłowacją.

W pewnym momencie zrobiło się na prawdę gorąco. Polska i Czechosłowacja rozpoczęły koncentrację wojsk na granicy. Żaden z krajów nie chciał ustąpić nawet na krok. Oba rządy słały noty dyplomatyczne we wszystkich kierunkach, oświadczając stanowczo, że sporne ziemie zajmą ich wojska bez względu na koszty. „Ciekawostki Historyczne” we współpracy z działem wideo Gazety.pl przedstawiają krwawy konflikt, który o mały włos nie wybuchł.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
  1. Komentarze z naszego profilu na Fb //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

    Okupski S.: Przykro mi, że typowy Janusz z Polski jest taki zafascynowany Czechami i ich kulturą ( a w szczególności językiem ) nie wiedząc tym samym, że Czesi nas nawet nie tolerują.

    Marcin Paweł Ł.: nota bene: język czeski, po rozpadzie Austrowęgier, odrestaurowano „rzutem na taśmę”, Czesi byli niemieckojęzyczni, to, co teraz jest językiem czeskim to wypadkowa badań etnograficznych (zapadłe wioski w górach) i językoznawczych (dotyczących historii języków słowiańskich)

    Pedro G.: W Kłodzku było ostro, nawet pociag pancerny brał udział w zadymie

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

Christian-Krohg-Struggle-for-Survival-1
…w Londynie pod koniec XIX wieku żyło ponad 4 mln biedaków? Dla porównania w 1900 roku Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Łódź, Lwów i Wilno łącznie liczyły nieco ponad półtora miliona mieszkańców. W stolicy Imperium Brytyjskiego tylko nędzarzy było dwa i pół razy więcej!


…Kazimierz Moczarski, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, doświadczył w ubeckim więzieniu aż 49 rodzajów tortur? Umieszczenie w jednej celi z hitlerowskim zbrodniarzem Jürgenem Stroopem miało być 50. z nich.mini2
…w komunistycznej Rumunii panował kult jednostki, a gdy Ceaușescu wyruszał na prowincję, spryskiwano drzewa zieloną farbą i wieszano na gałęziach dorodne jabłka?