Polskie Imperium

Powstanie ’44. Wygraj książkę prof. Daviesa z jego autografem!

Autor: | 1 sierpnia 2014 | 1,651 odsłon

PowstanieDawno nie było u nas żadnego konkursu. Czas najwyższy to zmienić. Tym razem będzie jednak nietypowo, ponieważ liczymy na Waszą kreatywność. Nie ma się czemu dziwić, bo do wygrania są trzy egzemplarze nowego wydania książki prof. Normana Daviesa „Powstanie ’44”. W tym jeden z jego autografem.

Co zatem należy zrobić, aby mieć szansę na nagrodę? Wystarczy, że odpowiecie na nasze pytanie. Nagrodzimy najbardziej kreatywne i zaskakujące nas odpowiedzi. A oto i pytanie konkursowe:

Nagrodami w konkursie są trzy egzemplarze książki prof. Normana Daviesa „Powstanie '44″. W tym jeden z Jego autografem.

Nagrodami w konkursie są trzy egzemplarze książki prof. Normana Daviesa pt. „Powstanie ’44″. W tym jeden z Jego autografem.

Niedawno Norman Davies, autor najpopularniejszej książki o Powstaniu Warszawskim „Powstanie ’44”, otrzymał obywatelstwo polskie od prezydenta Komorowskiego. Co pierwsze, według Was, powinien zrobić prof. Davies jako świeżo upieczony Polak?

Konkurs trwa do 23:59 w niedzielę 3 sierpnia. Swoje odpowiedzi piszcie w komentarzach pod tym postem. Przed opublikowaniem komentarza upewnijcie się, że podaliście w odpowiedniej rubryce swój adres e-mail (jest on widoczny tylko dla redakcji). Dzięki temu, jeżeli wygracie, będziemy mogli się z Wami skontaktować. Będzie to również potwierdzenie, że to Wy jesteście autorem danego komentarza.

Informacje prawne

Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie ujawnionych przez siebie danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej, imienia i nazwiska na potrzeby przeprowadzenia konkursu oraz udziału w bezpłatnym newsletterze. W celu uzyskania informacji o przetwarzanych danych osobowych, ich zmiany lub cofnięcia zgody na ich przetwarzania w, tym rezygnacji z udziału newsletterze uczestnik może wysłać maila na adres ciekawostki@ciekawostkihistoryczne.pl.

Konkurs dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Wyniki znajdziecie tutaj.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Zakończone konkursy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja
Komentarze do artykułu (121)
 1. Napisać książkę „Paralelna historia – dwa całkiem różne bardzo podobne narody”, opisującą dzieje Polaków i Walijczyków równolegle, patrząc jak wydarzenia ogólnoeuropejskie, od upadku feudalizmu po wojnę siedmioletnią i od rewolucji przemysłowej po rewolucję październikową wpływały na los jego dwóch ojczyzn.

 2. Co powinien zrobić pan Davies jako ,,świeżo upieczony” Polak? To oczywiste. Stać się ogromnym malkontentem. Każdy Polak narzeka na to co jest dookoła niego. Zawsze naszemu Narodowi coś nie pasuje, zawsze każdy jest na ,,Nie”, a potem narzekają że nic się nie zmienia. Pan Davies jeśli ma być 100% Polakiem powinien zostać malkontentem. Ew. z rzeczy innego typu mógłby nałożyć białe skarpetki do sandałów i zjeść bigos, popijając wódką ze swoim szwagrem, który winien posiadać sumiasty wąs.

 3. To proste: powinien natychmiast zapuścić wąsy i brzuszek, ubrać skarpetki i klapki a do tego rybacka kamizelkę. Od pierwszego momentu powinien zacząć siarczyście przeklinać i dużo narzekać, przede wszystkim na złodziejski rząd i pogodę. Powinien natychmiast ogłosić się ekspertem w dziedzinie polityki i piłki nożnej. Musi się dorobić wrednej, jęczącej teściowej i koniecznie znaleźć sobie szwagra do którego będzie mógł się zwracać per „śwagier” i pić z nim duże ilości wódki, oczywiście zagryzając kiszonym i opowiadając sprośne dowcipy. Obowiązkowo powinien mieć sąsiada któremu będzie mógł wszystkiego zazdrościć. W pierwszy dzień musi też zjeść rosół i schabowego, i zrobić „gryla” na działce (tzw wakacje na RODOS – Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką) – wszystkie te produkty mają być kupione w osiedlowym dyskoncie. Dobrze by było gdyby zaczął jeździć maluchem z bagażnikiem na dachu i kaseciakiem w środku, a w nim obowiązkowo powinien mieć kasetę z największymi przebojami disco polo. Musi przynajmniej raz wybrać się tym maluchem na wakacje nad morze. Powinien też co sobotę grać w totolotka, i potrafić za najniższą krajową przeżyć do pierwszego
  Oprócz wyżej wymienionych powinien też być złotą rączką, odznaczać się pracowitością i sumiennością, być uprzejmym, wesołym i szarmanckim. Musi zawsze sobie dawać rade i iść z fartem przez życie. Musi umieć kombinować (tego powinien się nauczyć na początku) być szczęściarzem, mieć żonę matke-polkę i gromadkę wesołych dzieci. Nigdy się nie poddawać pomimo przeciwnościom losu i ciągle wierzyć że będzie lepiej.
  Musi po prostu zacząć być typowym Polakiem :)

  pozdrawiam!

 4. Powinien zacząć mieć ślepą nadzieję, że nasi piłkarze coś osiągną. Ponarzekać na pogodę, na ZUS i na drogi ale zbulwersować się, kiedy jakikolwiek obcokrajowiec to potwierdzi. Powiesić na ścianie portret papieża. Na złość Putinowi zjeść jabłko nawet jeśli ich nie lubi. I zaplanować wycieczkę nad polskie morze, bo nawet jak będzie zimno i będzie narzekać to i tak będzie najlepiej ;)

 5. Profesor powinien wyjaśnić młodym Polakom, dlaczego przyjął nasze obywatelstwo, w czasie kiedy tysiące z nich wyjeżdża z Ojczyzny i często nie wraca. Mam wrażenie, że jako obcokrajowiec mógłby otworzyć nam oczy na walory wolnej Polski, których nie dostrzegamy. Profesor najwyraźniej ceni nasz kraj, widzi w nim coś wyjątkowego, czego my sami nie zauważamy. A przecież mimo wielu wad, idziemy wreszcie do przodu. Jako świeżo upieczony obywatel Polski profesor powinien spróbować udowodnić, że Polska to miejsce szczególne, w którym warto żyć.

 6. Hmmm. Moim skromnym zdaniem Pan prof.Davies N. POWINIEN jako pierwsze odpocząć w naszych skromnych Polskich progach, posmakować Polskiej kuchni.Domyslam sie ile przyjemnosci sprawilo mu pisanie owej ksiazki lecz jego palce potrzebuja odpoczynku. Proponuje aby zaszył się na Mazurach bądź odwiedził Podkarpacie, które słynie z widowiskowych krajobrazów(Jezioro Solinskie, Poloniny itp.) te miejsca na pewno zapadną mu w pamięci na długie lata .Być może Pan Davies N. po takiej wizycie w Polsce pokusiłby się o kolejna książkę poświęconą Polskim patriotą?

 7. Powinien robić swoje…. czyli pisać książki, podróżować po Polsce, zachwycać się naszym krajem i rozpowiadać wszem i wobec że Polska to wspaniały kraj tak, że w końcu my Polacy też w to uwierzymy:)

 8. Jako świeżo upieczony Polak prof. Davies powinien wykąpać się w mazurskim jeziorze, w końcu Mazury Cud Natury zobowiązują, następnie położyć się w sadzie pełnym jabłek i patrzeć na błękitne niebo, a na koniec boso pobiegać po polskich polach wśród maków, chabrów i dojrzałych kłosów zbóż :)

 9. Profesor powinien kandydować do Parlamentu Europejskiego. Byłby przynajmniej w końcu godnie reprezentującym nas Polakiem, który nie ma braków w wiedzy historycznej, a już na pewno nie twierdziłby, że człowiek nie pochodzi od małpy.

 10. Norman Davis jako „Polak”, może inaczej, świeżo upieczony obywatel Polski, jest znakomitym historykiem i ma lekkie pióro, powinien czym prędzej zabrać się do pisania. Chciałbym więc poznać talent pisarski Davisa, historię o jednej z niewyjaśnionych zagadek, tajemnicę Bursztynowej Komnaty. W świecie literatury można natknąć się na twory o Bursztynowej Komnacie, m.in. Steve Berry. Uważam jednak, to jaką wiedzę historyczną posiada Davis, aż wstyd byłoby nie wykorzystać. Książka taka bez wątpienia stałaby się klasykiem wśród najlepszych powieści z gatunku sensacji, tudzież thrillerów, arcydziełem najbardziej zagadkowej literatury:)

 11. Powinien pokochać Polskę z całego serca, bo jest to najpiękniejszy kraj na świecie z piękną historią, którą trzeba przekazywać kolejnym pokoleniom. Tak jak to robi prof. Norman Davies. Żeby pamięć o losach naszego kraju, naszych rodakach, Bohaterach nigdy nie zginęła.
  „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie!”

 12. Profesor N. Davies powinien zacząć narzekać na wszystko co się dzieje wokół , i z kwaśną miną chwalić się świetlistą historią Polski która już dawno minęła i nie wróci.

 13. Możnaby oczywiście zachęcać Profesora do spróbowania polskich pierogów, bigosu, golonki, czy wódeczki z nieodłącznym kiszonym, ale… mniemam, że podobe degustacje już może mieć za sobą. Cóż, gdyby polskie obywatelstwo przypadło mu 2 lata temu, pewnie pierwszą rzeczą mógłby być udział w Euro zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, z wypoczynkiem na Krymie. Czasu niby sporo nie upłynęło a sytucja w tej części Europy diametralnie zmienia się na naszych oczach. I dotyczy w jakimś stopniu również nas Polaków. Więc moja propozycja byłaby następująca: wypoczynek Profesora na jednej z plaż w okolicy Zalewu Wiślanego skłaniający do refleksji i pomysłu na kolejną książkę o tematyce bardzo współczesnej. Tyczącej się pozycji Polski w Europie i na świecie w obliczu zachodzących zmian tuż za naszą wschodnią granicą- jakieś przewidywania, oceny, perspektywy, analiza… To ciekawe czasy, gdzie wielu naszych sąsiadów obawia się nawet wybuchu III wojny światowej, po tym jak z pozoru cywilizowany i nie zagrażający porządkowi na świecie uzurpator po kolei odkrywa powoli karty swojej polityki i planów…

 14. Zgadzam się połowicznie z poprzedniczką, chodzi o wychylenie kufla chmielnego napoju.Następnie jednak Pan Davies powinien chwycić za pióro niczym wytrawny kajakarz za wiosło i napisać biografię Roberta Lewandowskiego i jego połowicy Anny. Biografia jestem pewna, byłaby arcydziełem literackim z lekką domieszką historyczno-sportowej groteski :)

 15. Jestem pewna ze przede wszystkim On sam wie ze nic nie musi, nie stał sie przeciez lepszym czy gorszym człowiekiem.Ja wybrałabym sie do kina na jakies dobry polski film, a pozniej na kolacje do jakiejs dobrej polskiej restauracji i w zaciszu po swojemu cieszyłabym sie z kazdego dnia.

 16. Powinien rozpocząć walkę partyzancką z przeważającym przeciwnikiem ( np. wybrać się do puszczy Białowieskiej z samą tylko łapką na muchy i spróbować przegonić komary :D)

 17. Myślę, że Pan Profesor zrobił już dostatecznie dużo. Najwyższy czas na odprężenie się i ew zwiedzanie swojego „nowego” kraju. Może znajdzie przy okazji kolejną inspirację? Najważniejsze jednak, by cieszył się tym po swojemu – tak jak każdy z nas.

 18. Uważam, że Pan Profesor z czystym sumieniem może teraz przejść do … narzekania, cóż prawdziwemu Polakowi nie wypada nie narzekać. A Pan profesor już się tak nas nachwalił :)

 19. Profesor powinien się cieszyć, że to właśnie jego spotkało tak wielkie wyróżnienie, że jest obywatelem państwa, które wydało tak wielu wspaniałych bohaterów, nad których losami profesor spędził niejedną bezsenną noc.

 20. Profesor powinien natychmiast zrezygnowac z polskiego obywatelstwa, bo jak go Urząd Skarbowy, ZUS i inne instytucje dopadna z kontrolami i wezwaniami … to przestanie zachwycac sie polska historia …. rzeczywistość go przerośnie :)

 21. Pan profesor jako Polak powinien udać się do dobrego baru mlecznego na posiłek,zostać trochę dłużej w łóżku i posłuchać śpiewających kosów,wyrobić sobie karte biblioteczną,a na koniec pojechać gdzieś w nasz piękny kraj i poszukać inspiracji na następna książkę.

 22. Panu Profesorowi proponuję zamieszkanie na jakiś czas w naszym kraju, w pięknej okolicy najlepiej na wsi, życzę napisania tu kolejnych bestsellerów, zgłębienia wszystkich smaków kuchni polskiej ale też regionalnej (proponuję śląską), ucieczki od polskiego narzekania i radości z życia po prostu :)

 23. Może jemu uda się wskrzesić najlepszą historię polskiej piłki nożnej, przypominać że potrafimy grać, a jeśli nie to zrobić w końcu u nas Wielką Brytanię, sprowadzić trochę zawodników z wysp i zostać trenerem :)

 24. Profesor Davies jako świeżo upieczony Polak powinien pójść na pieszą pielgrzymkę dziękczynną do Częstochowy ;) Myślę, że na tyle czasu spędzonego w Polsce, z żoną Polką jest mało rzeczy, których nie zrobił do tej pory i typuję właśnie tą :)

 25. Profesor Davies jako świeżo upieczony Polak powinien poczytać sobie trochę historii polski aby wiedzieć w jakim dumnym kraju żyje. Najlepiej coś o naszej husarii jak zwalczała o wiele większe armie oraz o kodzie Enigma i o tym jak Józef Piłsudski chciał zapobiec II wojnie światowej oraz o Żołnierzach wyklętych. A na koniec sobie może ponarzekać na nas cały rząd i na media które okłamują nas oraz na nasze polskie ukochane drogi.

 26. Założyć sandały na skarpetki i w tym zacnym stroju wybrać się do Biedronki, nakupić sporo jabłek i spakować do firmowej reklamówki, spożyć przed sklepem na złość Putinowi robiąc selfie na facebooka.

 27. Wyruszyć w podróż pociągiem – najlepiej z południa na północ (może być Kraków – Gdańsk) podjadając kiełbaskę i stukając się jajeczkiem ze współpasażerami, a w porywach dzieląc mielonymi kotletami. Zostając samemu w przedziale może się zdać na polską kinematografię i obejrzeć Niewinnych czarodziejów albo Hansa Klosa dla umilenia sobie podróży.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

russian-1
zachodni korespondenci ukrywali przed światem klęskę głodu na Ukrainie w latach 1932-33 i powielali radziecką propagandę o sukcesach pięciolatki bo… bali się o swoje akredytacje prasowe?

Na-ksiezycu
udział Polaków w podboju kosmosu był większy, niż powszechnie się sądzi? Bez pracy takich naukowców jak Mieczysław Bekker czy Wojciech Rostafiński człowiek nie postawiłby stopy na Księżycu.

Une_leçon_clinique_à_la_Salpêtrière
na przełomie XIX i XX wieku wielu naukowców dało się porwać modzie na spirytyzm? Konstruktorzy i wynalazcy, umysły ścisłe, wieczorami brali udział w seansach mediumicznych!