Polskie Imperium

10 dowodów na to, że żyjemy w pruderyjnych czasach

Autor: | 11 czerwca 2014 | 69,033 odsłon

doborowe-towarzystwo-dziwkiWydaje Wam się, że współczesna kultura ocieka seksem? Razi was bezsensowna golizna w reklamach śrubokrętów i gładzi szpachlowej? Chcielibyście żyć w czasach, kiedy nie wszędzie wpychała się erotyka? Przykro nam. Takich czasów nigdy nie było.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych seksowi i erotyce.

Żyjemy w pruderyjnych czasach ponieważ…

10. Egipska kaplanka

10.

Prostytucja należała do najbardziej poważanych zawodów w starożytnym Egipcie. Sprzedawanie swojego ciała stanowiło popularny zwyczaj związany z wejściem w dorosłość. Kwitła też prostytucja świątynna związana z kultem Izydy i Amona (przeczytaj więcej na ten temat).
Priap

9.

Penis miał wielkie znaczenie symboliczne w starożytnym Rzymie. Młodzi obywatele nosili na szyjach medaliony przedstawiające penisa w erekcji. Duże przyrodzenie pomagało w karierze duchownej. Pozwalało też szybciej awansować w hierarchii wojskowej. Zdaniem niektórych naukowców nawet słynne Forum Romanum miało kształt olbrzymiego penisa (przeczytaj więcej na ten temat).
zoofilia

8.

Walka z zoofilią należała do największych wyzwań średniowiecznego kościoła. Za stosunki ze zwierzętami karano nawet kastracją, spaleniem lub zakopaniem żywcem. Mimo to w społecznościach wiejskich zoofilia była powszechna. Dotyczyła nawet kilkudziesięciu procent ludności (przeczytaj więcej na ten temat).
Erotyczny papirus2

7.

W starożytnym Egipcie gigantyczną popularnością cieszyła się magia erotyczna. Egipcjanie wierzyli, że przy użyciu sprośnych i wulgarnych zaklęć można osiągnąć wszystko. Uwieść kobietę, przyprawić mężczyznę o impotencję i zmusić partnera do odważniejszych zabaw erotycznych (przeczytaj więcej na ten temat).
Fidel

6.

Fidel Castro przyjeżdżał do Warszawy na prostytutki. Podobno miał „olbrzymie zapotrzebowanie na intymne kontakty”. Korzystał tylko z najlepszych pań do towarzystwa pracujących przy restauracji Europejskiej. Przed jego przyjazdem prostytutki skrupulatnie badano i instruowano (przeczytaj więcej na ten temat).
Orgie u Tyberiusza

5.

Cesarstwem Rzymskim kierowali dewianci. Cesarz Tyberiusz lubił bawić się w kąpieli z małymi chłopcami. Na wyspie Capri prowadził swój prywatny, dziecięcy dom publiczny. Kaligula założył dom schadzek, w którym klientów obsługiwały żony i córki rzymskich senatorów (przeczytaj więcej na ten temat).
burdel2

4.

Podczas I wojny światowej armie tworzyły burdele na kółkach. Za oddziałami ciągnęły dziesiątki tysięcy prostytutek. Od 20 do 25% żołnierzy nabawiło się na froncie chorób wenerycznych. Wielu celowo uprawiało seks z zarażonymi prostytutkami, byle zostać odesłanym na tyły (przeczytaj więcej na ten temat).
zwyrodnialec-w-lesie

3.

W przedwojennej Polsce wielkim problemem była pedofilia. Zabobonni przestępcy wierzyli, że stosunek z małym dzieckiem to najskuteczniejsze lekarstwo na choroby weneryczne. Policjanci i prokuratorzy nie nagłaśniali spraw gwałtów. Nie chcieli naruszyć obrazu konserwatywnej i moralnej Polski (przeczytaj więcej na ten temat).
akcesoria erotyczn

2.

Już w średniowieczu w powszechnym użyciu były akcesoria erotyczne. Stosowano je na tyle często, że problemem zajęli się kościelni moraliści. W X wieku Burchard z Wormacji masturbację z wykorzystaniem sztucznego członka zalecał karać roczną pokutą (przeczytaj więcej na ten temat).
ares-opuszcza-afrodyte

1.

Starożytni Spartanie wymieniali się żonami. Według Platona w Sparcie panowała zasada, że „najlepsi mężczyźni powinni jak najczęściej spółkować z najlepszymi kobietami”. Starzy wojownicy często pożyczali żony młodym kolegom. Często też trzech lub czterech młodzieńców dzieliło między siebie jedną żonę. Samych kobiet nikt o zdanie nie pytał (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup książkę autora artykułu (dużo taniej niż inni):

Powiedz innym co myślisz:

Kamil JanickiKamil Janicki - Redaktor naczelny "Ciekawostek historycznych". Historyk, publicysta i pisarz. Autor książek wydanych w łącznym nakładzie prawie 150 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych “Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, “Upadłych dam II Rzeczpospolitej”, "Dam złotego wieku" i "Epoki hipokryzji". W listopadzie 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka: "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę" (Więcej informacji o autorze, Inne artykuły tego autora).

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (7)
  1. Niezbyt widzę tutaj dowodów na pruderyjność naszych czasów. W sposób oczywisty obecnie kultura i sfera publiczna jest nacechowana seksualnością. Ograniczenia obyczajowe istniejące całkiem niedawno w Stanach Zjednoczonych nie istnieją. Nie dotyczy to tylko kina amerykańskiego, ale również w kinie europejskim nie było takiego rozpasania jak obecnie. Czytając literaturę również widzę na ile bardziej wulgarne są współczesne dzieła. Czytając w wielu starych homiliach o zachowaniach nieobyczajnych, to często polegały one na odsłanianiu łydek, tańcu w parach mieszanych, czy zakładaniu stroju kąpielowego na plaży mieszanej. Te ustępy często umieszcza w sieci pan Mirosław Salwowski.

    Metafory seksualne trudno nazwać odchodzącymi od zasad pruderii. Gdy z tego co pamiętam nie publicznie, ale w zamkniętym miejscu w świątyni kapłan masturbował się, był to akt ściśle religijny. Tak samo wisiorki z członkami nie były zabawkami seksualnymi, czy pornografią, ale właśnie amuletami.

    Pisanie o prostytucji nie jest niczym szczególnym względem dzisiejszych czasów w których nie tylko wie się, że prostytutki są ale wbrew własnej woli człowiek natrafia na nie np. bo ktoś wsadził je za wycieraczkę jego samochodu.

    Fakt umieszczenia w księgach dotyczących spowiedzi pokuty za sztuczne członki, czy kontakty seksualne ze zwierzętami nic nie mówi na temat pruderii. Przecież w średniowieczu nie było seks-szopów i nie wiadomo dokładnie jak rozpowszechnione było to zjawisko. Ile znaleziono w wykopaliskach tego typu urządzeń? Więcej niż obecnie można znaleźć w seks-szopach w np. stolicy Polski?

    Jeśli chodzi o zoofilie to jestem zaciekawiony jak to zbadano. Badacz wszedł do wehikułu czasu, by wypytać się chłopów czy gwałcili swoje zwierzęta, czy może też brano martwe zwierzęta z wykopalisk i sprawdzano im odbyty szukając śladów zgwałcenia?

  2. Nie wspominając o tym, że wystarczy wziąć którykolwiek z artykułów, aby zobaczyć jakie bzdury wypisują. Na ten przykład przedwojenna pedofila nie ma nawet bibliografii a opiera się na tekstach z prasy sensacyjnej. To tak jakby pisać o historii III RP na podstawie Superexpressu, wyjdzie że co i rusz atakowali nas kosmici

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

polki-4
w czasie rzezi wołyńskiej ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony? Do tych zbrodni popychała ich ideologia nacjonalistyczna.

rosyjskie-sieroty
Finowie mieli własne obozy koncentracyjne? Za ich drutami zamęczali i swoich własnych współobywateli i jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej.

piegi
dawniej piegi uważano za paskudny defekt urody? Panie walczyły z nimi z gorliwością godną lepszej sprawy!